Co použít na spínání topných spirál

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zezr
Příspěvky: 125
Registrován: 24 bře 2014, 01:00

#16 Příspěvek od zezr »

Pravda pravda. Dopíšu to tam. Nechtěl jsem to zminovat.

Uživatelský avatar
vava
Příspěvky: 56
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#17 Příspěvek od vava »

zezr píše:Zajímalo by mě co je dle vás nejlepší pro spínání topných spirál( v mém případě do podlahového topení) Budou tři a budou připojeny na L1,2,3
Mým favoritem jsou triaky. V podstatě každý den to několikrát sepne a rozepne, protože k tomu bude připojená AT-mega která bude pomocí oných spirál regulovat teplotu vody.
p.s. výkon spirál max 2,5KW na spirálu dohromady tedy max 7,5KW
EDTI: :Ptám se protože potřebuji vyřešit spínací prvek k dlouhodobé maturitní práci.
Jestli jsem to teda pochopil, cílem není jednoduché řešení z hotového SSR + hotového regulátoru, ale něco, na čem bude student moci demonstrovat svůj um. Tak co třeba místo hotového SSR to udělat z optotriaku spínaného v nule, ten by řídil výkonové triaky a ty by se po sepnutí v nule za chvilku překlenuly pomocí kontaktů relé, takže by to a) při sepnutí nerušilo a b) s tím chlazením by to taky už nebylo tak problematický. No a na ten régl se Zezr neptal, ten ho netrápí.

Uživatelský avatar
vava
Příspěvky: 56
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#18 Příspěvek od vava »

8-)
Naposledy upravil(a) vava dne 19 led 2015, 11:25, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od ross4435897 »

:D :D ... asi tak

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#20 Příspěvek od weed_smoker »

Ty triaky budou drahý na takovej výkon(třeba 1200V/25A,min.600V).Ta spirála bere zastudena víc a při napájení ze sítě tam může bejt nějaký přepětí,dejme tomu od svářejícího souseda.Stykač V25M by byl nejlepší volba na trvanlivost,jenom dělá trochu randál při sepnutí a rozepnutí.
Taky by šlo dát tam tyristory v diagonálách GRATZů(můstek v sérii se spirálou-jedno AC fáze,druhý výstup do spirály,tyristor mezi + a - ),ovládaný těma optotriakama.Tyristor není tak náchylnej na špičky a ten můstek tu přepěťovou odolnost o pár V zvedne.

Uživatelský avatar
zezr
Příspěvky: 125
Registrován: 24 bře 2014, 01:00

#21 Příspěvek od zezr »

no aktuálně mám triaky na 800V jenže čím vyšší napětí který triak izoluje tím věší ztrátový výkon :/ takže bych raději šel do 600V

to vava ano přesně tak. Jenže s tím chlazením mě prostě napadlo že bych ty triaky přidělal přes podložky na kotel. kotel nebude mít víc jak 60°C možná ani víc jak 50 protože to je do podlahovýho topení a na nohy je to pak už nepříjemné.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Boha jeho, nestrašte ho! Centrální regulace podlahovýho a stropního topení s PPM spínáním triakama BTAxx/600 řízenejma 26MD02 dělám od roku 1992 tak asi vím, která bije.
Prošlo to 8x bez výhrad skrz EZU, EMC taky bez problémů. Na eliminaci rušení stačí spínat v nule, což zařídí ta 26MD02 a hlavně se musí spínat na N až za topným tělěsem, nikoliv fáze před tělesem. Pak stačí do každý fáze dát proti N kondík 1M/250V/AC2 a rušení žádný.
Z několika tisíc spínacích modulů nikdy žádný neodešel na průraz ani když třísknul blesk vedle baráku. Pouze pokud došlo ke "drsnýmu" zkratu v topným kabelu nebo sálavýmu panelu, s mnohonásobným navýšením výkonu tělesa, tak stihnul odejít triak než zabral jistič.
V tý řadě BTAxx/600V jsou hodnoty 8, 10, 12, 16, 26 a 41A. A perfektní je, že chladící křidýlko mají izolovaný od spínacího systému. Tahle izolace se taky nikdy neprorazila, při zkouškách vydržela přes 2,5KV. Důležitý je dimenzovat triaky na dvojnásobek proudu zátěže. Chlazení stačí kolem 2 dm2 na 1KW výkonu. Taky jsem s tím triakově spínal 230V cívky stykačů na topení řádově 50-100KW, pouze se osadily triaky BT138/800V. Od roku 1995 asi ze 150 ks odešel pouze jeden.
Tož tak, Jirka

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#23 Příspěvek od _luky_ »

Provozuji dva elektrokotle, takže můžu předat info "jak se to dělá":
1)na začátku je velký stykač, který je sepnutý vždy, když jde HDO.
Má za úkol vypnout kotel v případě poruchy (přilepení pracovního relé).
2) na PCB jsou relátka, která spínají jednotlivé spirály. Používají se kvalitní relé Schrack do PCB. Ale stejně to je kurvítko, co je potřeba jednou za pár let vypájet a vyměnit.
3) Navíc je tam logika, která
A) zajišťuje, aby všechny relátka měly stejný počet sepnutí.
B) pokud je potřeba větší výkon, spíná to spirály s několika sekundovým odstupem, aby se nedělaly velké špičky na síti. Stejně tak při odpínání.
4) protimrazová ochrana nedovolí spustit spirálu, pokud je teplota topného media pod 5°C. (Bez toho to neprojde zkušebnou)
4) ochrana proti chodu nasucho - čidlo tlaku topné vody. Při tlaku pod cca 1bar vyhlásí poruchu "nemám vodu"
5) ovládání čerpadla - běží, když se má topit. Navíc po ukončení topení ještě 20 minut dochlazuje. v létě to jednou týdně protočí čerpadlo, aby nezatuhlo.

no a pak ještě pár dalších ochran a fíčurek. Ale tohle ti asi jako základ stačí.

Uživatelský avatar
Rako
Příspěvky: 40
Registrován: 29 bře 2014, 01:00

#24 Příspěvek od Rako »

Pri použiti triakov je treba silne triaky a samozrejme chladenie.
Ak sa použijú iba relé iskrením sa zanedlho zničia a to nehovorim o rušení...
Ja používam kombináciu triak-relé. Samotný triak može byť slabší a bez chladenia.Najprv sa zapne triak (v nule) a po asi 100mS sa premostí
relátkom pri vypínaní je to opačne,najprv sa rozopne relé a po čase
vypne triak.Týmto spsobom má relé skoro nekonečnú životnosť.

Uživatelský avatar
zezr
Příspěvky: 125
Registrován: 24 bře 2014, 01:00

#25 Příspěvek od zezr »

Nuže koukám že by to chtělo založit téma o celé té práci. Měl jsem to udělat asi hned. Dnes založím nové téma jak si co představuji. co bylo původně v plánu a o co bych to mohl doplnit. Jen nějaký závěr ano udělám to přes triaky. Asi 600V/25A a budu to chránit stykačem
Děkuji všem za ochotu. Moc bych si přál kdyby jste mi pomohli to dodělat do dokonalosti.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“