Rozklad Gould K50

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

xsc píše:Podle mě k tomu prvnímu obrázku se právě vztahuje komentář "Je s podivem, že to při 1/3 napájecím napětí vůbec běží."
V tom není můj příspěvek v rozporu. :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

to xsc: Aha, já to měl zapojený mezi 11 a 12, měl jsem bobky to zapojit jak píšes, aby nebylo VN moc vysoký a neodešla VN cívka. Zítra to tedy ještě zkusím a dám vědět. Prošel jsem mezi tím vše, co je připojený na kolektoru BU806 a nic vadnýho tam není. Nemůže za tu velkou spotřebu Merkur trafa to, že z trafa není připojená cosi jako zpětná vazba do hybridu horizontálu? Není to v podstatě jako u klasickýko pulzáku něco jako stabilizace napětí a ten rozklad jede bez ní stále na "plný pecky"? Problém je, že nevím jaký napětí se má vracet. Kdybych oprásknul ten hybrid, tak je to ještě horší než trafo...
Jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Pozor na jednu věc: pro tvar průběhu jsou především důležité vychylovačky se sériovým kondíkem, zkus se na generování vn dívat jako na vedlejší produkt vychylování. Ovšem vedlejší produkt, který se také musí vůči výkonovému spínači nějak definovaně chovat.
Jakou amplitudu a polaritu kompozitu tam máš?
Třeba zrovna Merkur jde na americký rozklad přeladit jen pootočením trimru SYNCHRO na modulu V na menší odpor, dalšími dvěma trimry jen dorovnáš rozměr a linearitu svisle. V Šilelisu je lepší na desce A2 zmenšit C2 na 82 nF (orig. je 100 n).
Kdyby linearitu ani rozměr nešlo dorovnat, vymění se kondenzátor v sérii s vychylovačkami za hodnotu 0,68 původní, t.j. v Merkuru na desce V nahradit C4 (500 µF) nahradit kapacitou 330 µF. V Šilelisu, pokud by bylo třeba, se vymění C11 připojený dráty plus z vychylovaček a mínus na kostru (5000 µF) za menší, vyhoví 330 µF.
Na vodorovný rozklad se nemusí většinou vůbec sahat - zaskočí jak na 15625 Hz, tak na 15675 Hz.
Pokud ale Merkur není vybavený vstupem pro video 1V / 75Ω, musíš počítat s tím, že uvnitř jsou potřeba signály VIDEO POS (pin 1 modulu O) pro jasový kanál a VIDEO NEG (pin 2 modulu O) pro vstup modulu S, oba s amplitudou 2,2 V.
A musí jako monitor fungovat.
Jak udělat videovstup pro Šilelis, jsem tu už vyvěšoval.

EDIT při jednocení duplicitních příloh, náhrada odkazem
Naposledy upravil(a) Hill dne 20 dub 2017, 10:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od xsc »

Neznám schéma onoho stroje. Ale v klasické TV se spínacím tranzistorerm v horizontálu (Merkur, Aurora nebo C416) horizontál žádnou vlastní stabilizaci nemá - stabilizuje se napájecím napětím. Zpětná vazba slouží jen ke správné fázi - horizontální poloze obrazu a při řešení s IO by její rozpojení nemělo vadit. Obvykle se posílá zpět přes odpor impulz zpětného běhu - viz dokumentace A250/255.
Pro pokusy doporučuji začít s napájením trafa někde na 4V a podle odběru ho zvyšovat, s připojenými vychylovačkami (předpokládám, že jsou přes kondenzátor přímo na kolektoru spínacího BU). Důležitý je ještě kondenzátor zpětného běhu - obvykle z kolektoru BU na zem. Ta obrazovka je malá a proti Merkuru bude potřebovat nižší proud vychylováním i VN. Nezapomenout uzemnit studený konec VN vinutí a elytem blokovat napájení trafa. Na kolektoru by se pak měl objevit standardní impulz zpětného běhu, ne obdélník nebo hromada kmitů.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Zítra to teda zkusím trochu zkreslit.

KME Uk, od kterýho je v Gouldu zobrazovací modul, tedy CRT a rozklady, tak dělá LCD panelový náhrady za CRT monitory do průmyslových mašin. Zrovna tenhle by tam asi mohl makat a pasovat místo původní obrazovky http://www.kme.co.uk/29LW09E11UN-1.html
Myslím, že pokud jim napíšu číslo původního rozkladu, tak by neměl být problém aby doporučili přesnou náhradu a riziko, že to nebude chodit. Jenže otázka je, co to bude stát. Obávám se, aby to nebyl větší ranec než 60" telka. :roll:
Jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Přečteš na tom původním řádkovém tráfku nějaké označení?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Hille, viz foto. Chceš snad do toho KME napsat? :) Taky mě napadlo to zkusit ale už vidím, jak mi vnucujou LCD replacement. :( Ta deska je asi KM11, nic jinýho tam vyčíst kromě data výroby plošáku 23/88 nejde. Pod trafem je ještě označení BC0107CR ISS A.
Aby byly data kompletní tak obrazárna je Toshiba LR30477 a na webu jsem narazil na tuhle zajímavost:
http://www.unipo.de/en/monitorreplacement/toshiba.html Je to ta ID308. Kdybys čistě náhodou hodil dotaz v Tvým druhým nejčastěji
používaným jazyku, co by za to chtěli. :oops: Pouhých 600km.
Díky
Jirka
Přílohy
rozklad2.jpg
(84.71 KiB) Staženo 89 x
rozklad1.jpg
(95.12 KiB) Staženo 108 x
trafo.jpg
(36.32 KiB) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Zkusil jsem vykreslit horizontál na desce rozkladů. Když jsem se dostal k trafu a začal měřit jeho zapojení, tak jsem se doměřil mimo "normálních" odporů vinutí (0,2-19R) taky mezi vinutíma, který by měly být oddělený odpor 20,8K!! Po ohřátí trafa teplovzduchem vylezl na 21,2K. V tom trafu přece žádný vinutí nemůže mít takhle vysoký odpor.... Myslím si, že je to právě odpor " škvarku", kde je vinutí proražený nebo propálený. Zajímavý ale je, že není přepálený...
Jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Asi tě nepotěším: v Německu jsou dvě firmy KME, jedna je bazar s autodíly z vrakovišť (ta je u Heilbronnu), druhá je holding vlastnící několik sléváren barevných kovů, válcoven, snad nejblíž k elektru je jeden závod, který vyrábí měděné profily pro autokonektory.
V srovnávacích tabulkách HR Diemen jsem to trafo nenašel ani mezi televizními, ani mezi monitorovými...

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#25 Příspěvek od vladom »

No jo Celerone, vidím že jsi také v pr... Přesně tohle zažívám když odejde monitor na starém CNC. Co kus to originál a nesehnatelný. Ty náhrady v UK anebo Unipo začínají na 600€ a když to řeknu postiženému majiteli tak mě pošle dopr.. Protože za ty prachy má LCD s metrovou obrazovkou a připojením na internet. V čechách náhrady prodává Foxon, ale cena je stejná jako ve světě. S tou 9" jsou problémy, spíš by jsi tam narouboval celý Merkur - taky jsem to už narouboval na jedno cnc.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Hill píše:Asi tě nepotěším: v Německu jsou dvě firmy KME, jedna je bazar s autodíly z vrakovišť (ta je u Heilbronnu), druhá je holding vlastnící několik sléváren barevných kovů, válcoven, snad nejblíž k elektru je jeden závod, který vyrábí měděné profily pro autokonektory.
V srovnávacích tabulkách HR Diemen jsem to trafo nenašel ani mezi televizními, ani mezi monitorovými...
Hille, špatně čtes. :) KME je Uk! Vždyť jsem tu dával odkaz.
http://www.kme.co.uk/29LW09E11UN-1.html
V Německu je tohlehttp://www.unipo.de/en/monitorreplacement/toshiba.html
V tom převoďáku nejsou náhodou půdorysy vývodů?

to Vladom: Jsem, máš pravdu. Ale ne zcela. Ale už jsem narazil na zajímavou info. Na stejným rozkladu (kmitočty a úrovně) jedou Comodore s 12" obrazárnou. Ten se sehnat dá a nevidím důvod, proč tam nepřebastlit celej rozklad. Je to zapojením až podezřele jednoduchý. Jedinnej rozdíl je, že horizontál v Comodoru běží jen když jde HS kdeždo v KME běží stále a HS ho jen synchronizuje.
Jo a kecal jsem, aktiní obrazovka je 7" a to LCD ma 6,4" Ale asi to moc velkej vliv na cenu mít nebude. Ta cena teda nic moc šel bych maximálne do 500.
Jirka
Přílohy
monitor.com2.gif
(217.82 KiB) Staženo 164 x

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#27 Příspěvek od xsc »

Horizontál v tom Commodoru je zapojen bez řádkového oscilátoru, synchronizační impulz je po zesílení použit přímo ke spínání BU. Zapojení je jednoduché, stejně jako u Merkuru - u čb obrazovek není důvod ke složitostem. Nepotřebují žádné korekce a pomocné obvody.
Pokud i ten modul od KME používá stejný systém video + VS + HS, tak není divu, že se na samotné video nesynchronizuje běžná TV. Ve videosignálu vůbec nebudou synchronizační impulzy.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

Nee, kompozit z Goulda má vše co má mít. Už jsem poslal přes dělič na srovnání úrovní do PMD monitoru (fabrika Merkur zelenej monitor bez VF s videovstupem) kompozit video a horizontál sedí, úrovně B / G jsou v pohodě, čitelný. Jen je obraz roztaženej asi o 15% na šířku proti originálu.
Jenže je problém s vertikálem 60Hz. Trimrem běží obraz buď nahoru nebo dolů ale nechytne se synchro a pokud skoro stojí, je 2x jako by přes sebe přeložený. Zítra na ko kouknu oscilem, kam a kde mizí VS.
Jirka

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#29 Příspěvek od xsc »

Pokud obraz stojí a je přeložený 2x přes sebe, tak se VS nikde neztrácí, ale vertikál se zasynchronizoval na polovičním kmitočtu - 30Hz. Předpokládám, že to taky dost bliká. Takže točit trimrem na druhou stranu, případně ubrat kapacitu C1 na vývodu 10 (místo 150n jen 120n, v katalogu na to mají vzorec http://www.bucek.name/pdf/mda1044.pdf). Podle osciloskopu je potřeba volnou frekvenci vertikálu nastavit kolem 60Hz.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

Dnes jsem na to neměl čas. Rozsah trimru Merkura ale nestačí, tak se bude muset hrábnout na desku. Máš pravdu bliká. Ale ani ten záchyt na 30Hz nic moc, rozhodně tam není takovej "tupej" úsek na trimru jako na 50Hz.
Vyzkoušel jsem ale 8" DVD přehrávač s TV tunerem. Našel jsem kompozit z tuneru , přerušil a připojil kompozit PAL z kamery. Vše v barvě ok. Pak jsem to přepojil na Goulda a podobnej problém jako u Merkura. Obraz zcela stabilní, ale je zase přeloženej 2x na sobě, některý řadky textu jsou jen horní polovina a pod. Zkusil jsem co je na konektoru LCD panelu, bylo tam vše, HS 64, VS 20, kompozit ale šlo to z LCD panelu zpět do základní desky a pak dál na výstupní konektor A/V. Do LCD panelu jde jen nějaká zněť impulzů kolem 10MHz asi digitálně kódovaný video. Takže to vypadá že z tuneru se kompozit digitalizuje a neumí si poradit s 60Hz vertikálem. Pak jsem kompozit z Goulda poslal do Sony videokamery, ani neblikla. Úplně stejně jeden z posledních modelů přenosný CRT Philips, 4 roky starý LCD Samsung s digitunerem a VGA vstupem. Obávám se, že řeči o tom, že současný telky jsou všenormový a uměj se přepnout podle toho co zdetekují na vstupu je jen zbožný přání. Aspoň na těch, co jsem zkoušel.
Takže jedině nějaká stará potvora alá Merkur a předělat. A nebo trafo, už jsem nalomenej čím sál víc ho zkusit přemotat. Už mám i špuli smalťálu 0,1 mm s dvojtým smaltem. Zkusím zvládnout variantu s násobičem ala Šilelis.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“