Polarita repro

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

a ve finále si přehrát tohle . . .

http://www.oldradio.cz/stereotest1.mp3

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#17 Příspěvek od konosuke »

DELONG píše:To to ti nepomôže?
Díkec, ten historický pramen, to je paráda. Ještě tu mám starou demo pásku Stilon/Agfa pozůstalost z příslušenství polského magiče Unitra stereo a tam je zaznamenaný test se správnou a také záměrně obrácenou polaritou, je to prej slyšet...nahráno na 19.05 cm/s, na Tesla B116A by to mělo jít přečíst, oba stroje byly 1/4 stopé.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#18 Příspěvek od Mysteri »

Litovel ku gramcom dodával aj singel, ktorý bol návodom na správne zapojenie /polarita/ repro. Test s bubnom...Dokonca bolo aj LPíčko, kde bola časť bez drážok - na nastavenie prenosky. Kto mal však vinil zdeformovaný, tak toho veľa nenastavil... :wink:

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#19 Příspěvek od Jimmi2 »

Tenhle testovací singl taky někde ještě mám. Taky na stanici Vltava dříve dávali onen stereofonní test. Ta záměrně otočená polarita v tom byla hodně slyšet.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#20 Příspěvek od konosuke »

Rovněž první české jakž-takž hi-fi Tesla B73 stereo mělo přibalený ten testovací pásek se stručným návodem k použití přístroje.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#21 Příspěvek od mi-ro »

Někde mám postavený indikátor polariry repráku snad z AR, byl to generátor který se připojil na konec, cvakalo to cca 1sec intervalech a přijímač s elktretem, 9V baterkou a dvěma LED. Indikátor se umístil před reprák. Při každým lupnutí se rozsvítila buď červená nebo zelená. Šlo o sfázování pokud bylo zapojeno několik systémů např. na 100V.
Dodatek: tady jsem k tomu našel bližší info.
Autor: sinclair Zaslal: po listopad 16, 2009 5:41 pm Předmět:

V časopise KTE 1/1993 vyšel kompletní návod na tester polarity audiosignálu a jakékoli přenosové cesty. Základem je generátor pulsů s 555, který má buď výstup na reproduktorek /pro fázování mikrofonů/, nebo linkový výstup ve fázi či v protifázi. Přijímač-vyhodnocovací část obsahuje elektretový mikrofon a linkový vstup plus dva monostabiláky s výstupy na led, z nichž jeden je napájen přes fázovací článek 180°. Jednoduchý a účinný.
http://sweb.cz/servisdok/Testerfaze.pdf
Je to trochu nepovedený sken ještě z doby, kdy jsem měl fakt blbý skener. Jasně z toho ale vysvítá princip, desky tuším dodává hotové Buček Brno.


Ten odkaz ale už není aktivní!!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

mi-ro píše:V časopise KTE 1/1993 vyšel kompletní návod na tester polarity audiosignálu a jakékoli přenosové cesty. Základem je generátor pulsů s 555, který má buď výstup na reproduktorek /pro fázování mikrofonů/, nebo linkový výstup ve fázi či v protifázi. Přijímač-vyhodnocovací část obsahuje elektretový mikrofon a linkový vstup plus dva monostabiláky s výstupy na led, z nichž jeden je napájen přes fázovací článek 180°. Jednoduchý a účinný
je to tady:
http://leteckaposta.cz/426546298

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#23 Příspěvek od DELONG »

Ešte jeden výrok RNDr B. Sýkoru uverejnený v PE ARadio 3/2000 na strane 24.

Známy „baterkový test“ pripojím batériu k reproduktoru tak aby kladný pól bol na červenej označenej svorke musí membrána „povyliezť" z reproduktora von!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#24 Příspěvek od mi-ro »

Jj to je ono, dík
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#25 Příspěvek od ZVUK2000 »

konosuke píše:Mají být v sestavě sfázovány, že. Když dám kladný (+) pól tužkové baterie
na červený bod repráku membrána má jít ven nebo dovnitř ? Promiňte školáckou otázku ale ani v literatuře a názorech nepanuje jednotnost. Možností jsou dvě... :lol:
Možnost je jen JEDNA!!!! a je tam shoda u všech repro. Platí to co zde psali ostaní, že se membrána vychýlí ven. Tím se řídí i výrobci měřicích přístrojů pro repro. Doma mám tento a je zajímavé že díky němu jsem zjistil že 5-8% výškáčů má chybně zapojenou cívku :D
Přílohy
tester polarity repro.jpg
(45.67 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#26 Příspěvek od Sendyx »

Na kontrolu polarity repro stačí v 90% tužková baterka, a tam, kde není membrána přístupná - reverzky, dlouhé zvukovody atd., stačí referenční repro, generátor, osciloskop - nejlépe dvoukanál - a mikrofon.

Správné nafázování repro v soustavách je věc jiná. Podle výhybky, umístění měničů a dalších okolností může být kterýkoliv zdánlivě přefázovaný vůči basáku, pokud to je pro výsledek výhodné.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#27 Příspěvek od mi-ro »

Prosím kdo má odkaz nebo přímo KTE 01/1993 jak je uvedeno výše, buď sem nebo SZ, dík předem. Můj tester polarity se pokazil a nemůžu najít schema.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#28 Příspěvek od misocko »

monterjirka píše: A jsou lidi, co to slyší.
ono napriklad v aute, ked prehodis kabliky na jednom repraku tak to pocuje aj hluchy, ak mas iba bezne repraky (nie subwoofer) tak basy automaticky v p..., to co jeden reprak vytlaci , to ten druhy hned zhltne ...
osobna skusenost :D

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#29 Příspěvek od mi-ro »

Abych vysvětlil. Dělám ozvučování např motocyklových závodních okruhů. Jsou místa, kde je třeba použít více tlakových reproduktorů z jednoho hnízda a přestože jsou vývody značené, někdy je soudružka ve fabrice prostě prohodí. Potřebuji mít už při instalaci jistotu sfázování páč jeden přepólovanej reprák zničí zvuk z dalšího dobrého.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#30 Příspěvek od ZVUK2000 »

Někde mám schéma kde v přijímači je TL072 a 4528.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“