DVB-T příjem

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Máš pravdu, ale vysvětluj to někomu, kdo si nechal v obchodě vnutit anténu naprosto skvělou, s fantastickým ziskem, vhodnou pro příjem HD programů a ještě nenáročnou na místo a montáž. Už jsem si zvykl zachraňovat, co se dá, protože není mnoho těch, kdo by poslechli, že na poctivou anténu bez zesilovače jim to šlapat bude, dokud ji nepřinesu a nezapojím ji místo toho zázraku. A stejně jsem nejspíš podezřelý, že jim chci vnutit něco horšího, vždyť to nemá tolik decibelů ani tak skvělé vlastnosti, jaké má ta úžasná anténa, co jim nechodí. Přitom Pepa odvedle povídal, že čím víc decibelů, tím lepší anténa...
Tak mám vyzkoušenou tu první pomoc se snížením napájecího napětí, kterým to zprovozním, ovšem s upozorněním, že za dlouhodobě spolehlivý příjem neručím.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#17 Příspěvek od helios »

Ja som jednému takému vrtákovi upravil napájací adaptér, dovnútra som naimplantoval LM317 a von vyviedol poťák, ktorým si mohol podľa potreby "ladiť" zisk zosilňovača v anténe. Odvtedy bol spokojný. :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Bendy
Příspěvky: 151
Registrován: 08 úno 2015, 01:00

#18 Příspěvek od Bendy »

Tak, jsem dnes zkusil vyhodit vyhybku a napojit anténu přímo na DVB-T přístoj. Zapl jsem v DVB-T napájení 5V a naskočilo vše co je na 1,2,3 muxech, ale mux4 je stejně v háji jako při napájení 12V. Není to divné, že mux 1,2,3 jedou skoro na plnej kotel 50/87 a ten mux 4 kanál 46 jede 49/30 na hraně kostiček? To musel ten vysílač nějak zdechnout, nebo ho zničeho nic něco zarušuje. Co vím tak je to vysílač Vodafonu, možná i T-mobile, kde je ten DVB-T vysílač 0,1 Kw a jsou tam GSMKA antény a mikrovlnný spoje, pak možná něco směrovek na internet od místních providerů a tak.

Ten vysílač co je na něm mux4 je tady. a já jsem ve Vyškově, což je kousek, Kojál je dál a beru mux 1,2,3 v pohodě.

mux4: takže to mám vzduchem Vyškov je 1.71 km !
http://www.digitalnitelevize.cz/vysilac ... yskov.html

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#19 Příspěvek od lumca »

Může docházet k zahlcení zesilovače a znemožnění příjmu MPX4. Bez znalosti místní situace a změření parametrů DVB-T signálů v místě příjmu (měřícím přístrojem, nikoliv přenosnou LCD TV), nelze příčiny těchto problémů odhalit. Určitě ne v netové diskusi.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#20 Příspěvek od RadekB »

Nezbyva nez opakovat radu - Pouzij antenu, mily Lojzo.
Dokonce, ac to nerad slysis, budes mozna muset pouzit i anteny dve a s velmi rozdilnymi urovni signalu spravne nalozit

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Komu není rady, tomu není vzájemné hospodářské pomoci: jestli dál trváš na té náhražce antény, zkus ji přesunout o metr až deset do strany, případně změnit její výšku. Je to duchařina, protože tam z jednoho vysílače můžeš mít k užitečnému signálu tak silný odraz, že znemožní dekódování (dříve to dělalo duchy, na které se při troše sebezapření dalo koukat, dnes se tomu říká preecho, a to při dostatečné síle signálu způsobuje chyby přenosu dat, které přijímač nezvládá opravit).
Použití pasivní antény vyloučí hlavní příčinu potíží a můžeš se věnovat odstraňování potíží ostatních.
Nebo to nech na odborníka, za zadkem máš zrovna jednoho, RadekB zná místní podmínky u vás, umí to a je na to vybavený.

Uživatelský avatar
Bendy
Příspěvky: 151
Registrován: 08 úno 2015, 01:00

#22 Příspěvek od Bendy »

Tak, když teda říkáte zkusit normální anténu, tak jednu tady pořád mám. Sice to není síto, ale snad by měla být lepší něž sencor. Má na sobě, ale zesilovač viz foto. Je na dvou matkách, vyřadím ho tak, že ho vyhodím ven a jak teda napojím koax? Asi nijak pokud nemám ten symetrizační člen, že?
Přílohy
an2.jpg
(298.84 KiB) Staženo 135 x
an1.jpg
(277.83 KiB) Staženo 143 x

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od Michal22 »

Už se to řešilo, čti tady
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#24 Příspěvek od ok1hga »

tady je nejjednodužší použít smyčku z kabelu . . .
není potřeba nic jiného vymýšlet . . .

tak jen pro názornost . . .

Obrázek

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#25 Příspěvek od Eleman »

V tomto případě není smyčka z koaxiálu optimální. Je moc úzkopásmová, bendy přijímá K29 až K59. Pro tento účel bude lepší symetrizák na dvouděrovém (krátkém) feritu
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#26 Příspěvek od ok1hga »

Eleman píše:V tomto případě není smyčka z koaxiálu optimální. Je moc úzkopásmová, bendy přijímá K29 až K59.
ale je to nejjednodužší řešení a použije na to jen kousek z kabelu, který tam má . . .
jde o zkoušku . . .
délka smyčky se spočítá podle nejslabšího multiplexu . . .
Eleman píše:Pro tento účel bude lepší symetrizák na dvouděrovém (krátkém) feritu
klidně, proč né ?!?
dokonce ho má na tom zesilovači . . . stačí ho jen předělat na jinou destičku s otvory pro ten dipol a nějakou objímkou pro připevnění a zapojení koaxiálu . . .
ale nevěřím, že by to udělal tak, aby se to v případě nezdaru dalo použít znova . . . s tou smyčkou to lze vše vrátit zpátky . . .
Přílohy
symetrak.jpg
(68.62 KiB) Staženo 145 x

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#27 Příspěvek od RadekB »

Pouzit jednu antenu na Kojal (idealne BU116, schvalne - kdy si tipne proc ??)
a TA 1048 jako druhou (mozna s predzesilovacem, nevim) a sloucit to.

Pro me by to byla prace na 60minut i s pitim kafe.

Pred chvili jsem se vratil z Protivanova. To byla jina lahudka. Kojal mel na antene krasnych 86dBuV (+/- 3dB dle kanalu)
Javorina neco pres 40dBuV
a MUX 4 na K42 kolem 45dBuv.
LTE melo 90dBuV (na cca stredu 802MHz)
Pekna 2 hodinova prace, dostal jsem i kafe a flasku vina :)

No, ted jedu do Vyskova do aquaparku, kaslu na praci...

Uživatelský avatar
Bendy
Příspěvky: 151
Registrován: 08 úno 2015, 01:00

#28 Příspěvek od Bendy »

RadekB píše:Pouzit jednu antenu na Kojal (idealne BU116, schvalne - kdy si tipne proc ??)
Protože o ní píšou , že má něco jako LTE filtr, který potlačuje pásmo, aby co nejméně rušilo příjem. Ale jak je to provedeno na té anténě, v tom symetrizáku je to nějak potlačeno?

No, tak jsem udělal podlé návodu smyčku a přesto že by mohla být úzkopásmová, tak i v pokoji na ní jedou v pohodě kanály 29.33.40.59 na 90%, ale K46 skáče 0-95% a nehce se ustálit na rozumné hodnotě, max 45% to jsem mířil někam na Olomouc, takže na balkoně ani ťuk a nebo 2 patro je moc nízko. :( Je fakt, že naproti na panéláku má site T-mobile, takže proto možná začal ten K46 blbnout. Možná by to chtělo zkusit tu Alcad BU-116 LTE.
Přílohy
an3.jpg
(262.47 KiB) Staženo 145 x

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#29 Příspěvek od RadekB »

Bendy píše:
RadekB píše:Pouzit jednu antenu na Kojal (idealne BU116, schvalne - kdy si tipne proc ??)
Protože o ní píšou , že má něco jako LTE filtr, který potlačuje pásmo, aby co nejméně rušilo příjem. .
Ne, to neni ten pravy duvod, proc je vhodna na prijem Kojalu

Uživatelský avatar
Bendy
Příspěvky: 151
Registrován: 08 úno 2015, 01:00

#30 Příspěvek od Bendy »

RadekB: Tak to netuším, proč teda zrovna na kojál je nevhodnější?

Dnes jsem ještě laboroval s tou normální půjčenou anténou Tri Digit bez zesilovače pouze stou smyčkou jsem našel konečně ve směru na Olomouc 75% pro mux4 a dokonce naladím K 25,33,49 což je asi Zlín – Tlustá hora, ale slabě. Tak jsem nakonec natočíl tu bazmekovou anténu Sencor tím směr Olomouc s napájením 5V po koaxu a funguje to. Prostě, úplně na druhou stranu než je Kojál a vysílač s mux4 od kterých jsem vzduchem nedaleko a na 46 kanále konečně mám alespoň těch 75% což úplně stačí aby fungoval bez kostek přičemž na muxu1.2.3 z Kojálu zůstalo 90%. Takže zatím vyhráno a podle mě tady prostě beru pouze nějaké odrazy, jinak to nechápu.

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“