elektrocentrála Einhell STE 2500

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
simako
Příspěvky: 33
Registrován: 03 bře 2014, 01:00

#16 Příspěvek od simako »

Ještě jeden postřeh. Jak jednoduše zjistit, že vinutí nemá vnitrozávitový zkrat - častá závada.
Alternátor je v princitu též transformátor.
Všechno odpojit od vinutí. Radši vyndat i držák uhlíků, aby tam náhodou nebyla dioda. Pokud je podezření, že je nějaká elektronika v rotoru, tak to vůbec nedělej.
Tak že, když hlavní vinutí připojiš přes ampermetr na 230V AC,
(tam odkud se odebírá jinak proud) tak pokud je vše v pořádku, bude odběr proudu minimální cca do 0,5A, jako trafo naprázdno. Pokud bude někde zkrat, tak odběr bude velký, vinutí začne topit a řekl bych hlavně ta část vinutí ve zkratu.

Po této zkoušce musíš opět nabudit rotor. To znamená vytvořit zbytkový magnetismus v rotoru, aby ti naběhl generátor po roztočení. Dej zpět držák uhlíků s uhlíkama. Do buzení na správnou polaritu pusť cca 50VDC na cca 1minutu.

Dobrou noc.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Habesan »

Chci ti poděkovat, snad tvé rady také příležitostně využiju.
Mohu tě ještě poprosit o tvá schémata v původním formátu, nebo převedená do PNG (nebo GIF) ?
Děkuji.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
simako
Příspěvky: 33
Registrován: 03 bře 2014, 01:00

#18 Příspěvek od simako »

Dobrý den, schema vinutí jsem osobně zjišťoval - rozmotával. Bude podobné jako u ostatních centrál. Posílám ve formátu .GIF

Schema regulace už bylo dříve uvedeno zde na webu.


princip regulace je tady: http://portable.generatorguide.net/avr.html

já jsem si to začal upravovat pro své použití, ale nakonec jsem to udělat nemusel, protože se mi podařilo opravit originál.

Pokud by se to muselo udělat, bylo by třeba podle použitých součástek zkontrolovat, aby se nepřekračovaly katalogové hodnoty. Já už jsem si tam něco přidal, protože už jsem měl obavy, že nějaké hodnoty přelítnu.
Ono je třeba kontrolovat i mezní hodnoty do kterých se regulace může dostat, protože i v ních to na potvoru odejde.

Je to sranda, akorát se občas musí protočit mozkové závity.
Dobrou noc.
Přílohy
Alternator vinuti.GIF
(95.75 KiB) Staženo 92 x

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“