Tepelné čerpadlo vzduch - voda

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#16 Příspěvek od Nagant »

Tzb-info.cz?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#17 Příspěvek od serviceman »

Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Ber to tak , že když se u plynu řekne kotelna , tak může být na střeše . Ale plyn je také drahý a bude se prý zvyšovat i s elektrikou za nájem pozemků , kudy rozvody vedou ... Nejmenší prostor zabere ten koksový produkt . Dnes je výhoda , že ti ho vozí i po malých množstvích .

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#19 Příspěvek od Lukar »

Chlapi dík za zájem
to serviceman ano vím, jsou tam propočty ale nevidím tam názory uživatelů
to BOBOBO bydlíme v menším 3 vchodovém a 3 patrovém paneláku, takže koksáky neboli pecky nepřispadají v úvahu. (malé sklepy,povolení,atd)Možná ještě ten plynový kotel, ale aplikace se neůměrně podraží. Bohužel nejsme zrovna nejbohatší vchod.
:cry:

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#20 Příspěvek od termit256 »

Kdyz si ke koksove kotelne pripoctes mzdove naklady lidi co ti tam budou muset 24/7 topit, zas takova vyhra to neni. Nejake topeni vlastnimi silami je kravina, meli jsme to ve starem byte zpocatku tak a nikdy to nefungovalo. Kazdou chvili se netopilo, nekdo musel do nemocnice, nevstanul po pitce, ujel mu autobus apod. Proste kazdou chvili byla zima i kdyz jsme meli barak s relativne bezproblemovymi najemniky.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#21 Příspěvek od palmalsport »

To : Lukar
Osobně bych postupoval tak, že bych si nechal vypracovat projekt, od dobrého projektanta na topení, (musí to být projektant který se tím nejen živý, ale ví i všechny novinky v oboru, ni nějaký jouda z ulice), s možností různých zdrojů tepla. Teprve potom bych uvažoval dál. Takovéto povídání, k ničemu kloudnému nevede.
:)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#22 Příspěvek od stasek »

Jestli chceš opravdu fundovanou radu, napiš na tento mail. Je to Ing. Žeravík od Kroměříže, který staví tepelná čerpadla už roky. Mě je stavěl taky. Není to žádný šizuňk a na rovinu ti napíše svůj názor, ale věř tomu, že nebude kladný.
eltex-km@seznam.cz

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#23 Příspěvek od p32 »

Stejně skončíte nakonec u plynového kotle. A nejlepší by bylo, aby každý vchod měl svůj kotel a rozvod ústředního topení. Pokud na to nemáte a neumíte si to spočítat s pořizovacími náklady, náklady na provoz (mzdové, povinný servis, cena elektřiny, plynu) a amortizací (odpisy), tak se na to rovnou vykašlete.
Až si to spočítáte, tak si teprve vybírejte možnosti, firmy, záruky, obnovy, údržbu atd. A ne, že vám to tam rve horem dolem nějaká firma, co si chce nachrochtat. Co budete dělat za 7-8 let až firma nebude existovat ?
Běž za jakýmkoliv projektantem, co se živí topením a ten ti řekne rovnou, kolik kubíků a za kolik kW musíte vytopit bez toho, jestli někdo bude šetřit.
Přesně řečeno, prostory si spočítáte sami, ale on vám řekne kolik tepla budete muset dodat na topení a na teplou vodu.

Já, kdybych si nevěděl rady zfetovanej z úžasné nabídky, tak bych porovnal dosavadní pořizovací a roční náklady u vašeho baráku se stejným barákem jedoucím na to TČ vzduch - voda. Určitě budete dost překvapeni, když to vynásobíte 30 rokama a započtete všechny náklady, tzn. na servis, mzdy, inovaci atd. 30 roků jsou odpisy (možná 50 roků), co by mělo vše vydržet do postavení úplně nového. Pokud vám dávají záruku 10 let, tak počítejte s novou investicí za 10 let a to si dejte do těch 30 (50) roků na odpisy. Nechci se dál rozepisovat, abych v něčem nekecal, ale vy potřebujete také kvalifikovanou radu od projektanta na teplo a od ekonoma

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od badoch »

Mám jedno vzduch vzduch, a letos budu pořizovat vzduch s modifikací do vody a radiátorů+předehřev TUV. Chci se zbavit plynu a přejít na elektřinu.
Ono to funguje, ale musí člověk vědět co od toho očekává. Celá problematika je složitá a plná zavádějících údajů.
Vy musíte mít několik projektů od nezávislých firem a různých výrobců technologiií. Učinnost,funkčnost provozní náklady garantovány projektem. Podle toho postavit smlouvu. K tomu se na vešem stejně napakuje nějaká firma alá "zelená úsporám" které je jedno, že v dalších letech budete klepat kosu, nebo platit jako mourovatí. Nicméně tato technologie opravdu funguje.

Doporučuji prostudavot forum na tzb, ale taky hlavně zachovat chladnou hlavu a svůj úsudek. Někdy je to opravdu výživné čtení. Spíše je to tam orientováno na rd,byty ne na takové "velké akce"

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#25 Příspěvek od Lukar »

to stasek díky - napíšu tam
to p32 Kompletní rozpočet už máme. Firmám jsme poskytli platby a spotřebu za poslední 2 roky. Dostali jsme výpočty naší spotřeby a platby, porovnané s vypočítanou budoucí platbou při použití TČ + naceněný seznam dílů včetně montáže, budoucí servis, atd. Ale pořád mi to zní příliš fantasticky (nevěřící Tomáš). Získali jsme nějaké kontakty na bytové domy (paneláky) kde zkusíme vytěžit maximum informací. Porovnání nákladů moc nevyřeší. Stačí přiškrtit ohřev elektrikou (plynem) když TČ už nestíhá a úspory naskakují rychle. Firmy jsme oslovili nezávazně. Se sousedy sháníme informace kde se dá. Naše dohoda je jasná: nejít do montáže TČ za každou cenu.
to badoch - akce to není svým způsobem velká. Chceme do toho jít pouze 1.vchod. - 3.patra. Ty to máš namontované na baráku, splňuje topení v zimě tvé očekávané požadavky i návratnost? Někteří známí co bydlí na "svojím" mají na střeše soláry s předehřevem a plynové kotle. Sám jsem byl překvapen, když venku lehce pod nulou a pod mrakem, a voda ze solárka kolem 25-30 C. Kotel pak vodu dohřeje.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Zde by existoval jednoduchý údaj , kolik kW dodalo toto reálné zařízení měsíčně do energetické spotřeby systému ? Naproti by jsi postavil náklady na tyto kW , podíval se na stejné , ale jisté náhrady v cenách elektřiny a plynu a není co řešit . Bylo by to tak jednoduché ... Realitu měření zařízení xy v roce zž v měsíci 1-12 dodalo do systému ab při nákladech a odpisech ....

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od badoch »

Tak zrovna dvě poslední zimy byy energeticky velmi přiznivé. To se hodí do počtů těm firmám. Jinak existují dlouhgodobé teplotní mapy, to by bylo zajímavé porovnat.
Já jsem vpodstatě spokojen, i když po dvou zimách bych taky udělal spoustu věcí jinak. Ale v celé problematice je spousta faktorů. Já mám vzduch-vzduch -klimatizaci která topí i chladí. Letos budu přizovat ještě jednu ale předělanou do radiátorů.
Návratnost já moc neřeším, mým cílem je GO plynového topení a TUV, které běhá cca 17let a je na hranici životnosti + cíl je zrušit úplně plyn a přejít na elektriku.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#28 Příspěvek od pepik9 »

A jste taky psychicky připravení na stížnosti sousedů na hlučnost ?

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od badoch »


p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#30 Příspěvek od p32 »

"Spojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem s plynulou regulací výkonu s inteligentní regulací má zajisté budoucnost. Po půlroce provozu vychází cena tepla za 1 GJ na 29 Kč."
Po kterém půlroce ? V létě nebo v zimě ? Zajisté, že v létě, ale v zimě to nebude stejné ! Mě se opravdu líbí ta statistika v půlrocích. :lol:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“