Prosba o radu ohledně LED "fade" efektu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od Michal22 »

Ruprecht- ale on tam chce mít tři stejný LED:
LED 5mm blue; 40?; 2300 mcd; 3,3 V; 20 mA
Takže by neměl být problém ani při paralelním řazení.

ros4435897- fungovat by to mělo, při zapnutí se přes odpor Rx bude postupně nabíjet kondík (odpor 1MΩ se neuplatní). Po nabití budou LED svítit jasem, jenž bude určen odporem 56Ω spolu s odporem přechodu FETu. Po vypnutí vypínače se kondenzátor začne vybíjet přes sériovou kombinaci odporů Rx a 1MΩ. Což vnese určitou nelinearitu, ale ta nemusí být na závadu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Vlk1
Příspěvky: 11
Registrován: 19 dub 2015, 02:00

#17 Příspěvek od Vlk1 »

Díky moc za odpověď - já tomu plánku bohužel také nerozumím. Což není nic neobvyklého, protože jsem zatím nerozuměl snad žádnému plánku, až na ten, co jsem našel tady: Obrázek
Což vlastně není plánek v pravém slova smyslu, spíše takový návodný obrázek. :-) Asi mi nezbude než vážně koupit pár součástek a zkoušet to - každopádně moc děkuji za snahu! :-)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od Michal22 »

Tak podle tohoto "plánku" můžeš krásně všechny tři LED odpálit. Hlavně pokud pouzžiješ nové baterie.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Vlk1
Příspěvky: 11
Registrován: 19 dub 2015, 02:00

#19 Příspěvek od Vlk1 »

Michal22 píše:Tak podle tohoto "plánku" můžeš krásně všechny tři LED odpálit. Hlavně pokud pouzžiješ nové baterie.
Také už mi to někdo psal, ale podle všeho to funguje. Tohle je celý návod: http://www.instructables.com/id/LED-Cub ... /?ALLSTEPS

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od Michal22 »

Nech to svítit dýl a uvidíš :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Vlk1
Příspěvky: 11
Registrován: 19 dub 2015, 02:00

#21 Příspěvek od Vlk1 »

Michal22 píše:Nech to svítit dýl a uvidíš :D
Tak to je samozřejmě možné. :-) Já bych to potřeboval nechat svítit fakt jen chvilku, jak jsem psal, mělo by to být je pro efekt, něco co se bude rozsvěcet spíš výjimečně. :-)

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#22 Příspěvek od Cowley »

Michal22: treba ten fade efekt chape tak, ze se LED rozsviti a pak zhasnou tim, ze se odpali :)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od Michal22 »

Vytáhni z prasátka ještě dvě koruny, běž si koupit tenhle odpor: GES nebo GME a zapoj jej podle upraveného obrázku.

Ale fakt by ti hodně prospělo začít se samostudiem a naučit se něco o elektrických obvodech, jak použít Ohmův zákon, jak kreslit schema apod...

Cowley- ale jo, mě jednou zasvítila i zenerka :D
Přílohy
LED_blue.jpg
(18.04 KiB) Staženo 10 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Vlk1
Příspěvky: 11
Registrován: 19 dub 2015, 02:00

#24 Příspěvek od Vlk1 »

Michal22 píše:Vytáhni z prasátka ještě dvě koruny, běž si koupit tenhle odpor: GES nebo GME a zapoj jej podle upraveného obrázku.

Ale fakt by ti hodně prospělo začít se samostudiem a naučit se něco o elektrických obvodech, jak použít Ohmův zákon, jak kreslit schema apod...

Cowley- ale jo, mě jednou zasvítila i zenerka :D
Bezva, díky moc. .-) Akorát tady nebude to postupné stmívání a rozsvěcení.. No, zkusím si nakoupit pár součástek a nějak to vymyslet. :-)
Jeden člověk měl ještě zajímavý nápad na spínač - http://www.gmelectronic.com/microswitch ... z-p630-342
Tenhle s dlouhou páčkou, který by rozsvítil světla při otevření krabičky - to je přesně to, co potřebuji. :-)

Jinak samostudium bych rozhodně potřeboval jako sůl, ovšem problém je v tom, že je tohle jednorázová záležitost (nechci se tím do budoucna zabývat) a také mě tlačí čas - jedná se o dárek k narozeninám. :-) Proto hledám pomoc takhle na fórech a proto si takhle nevím rady. :-) Já jsem hlavně kreativec a tohle měl být efekt na ozvláštnění jednoho z mých výtvorů. Bral jsem to jako drobnost, ale je to evidentně komplikovanější, než jsem myslel. :-)

Uživatelský avatar
Vlk1
Příspěvky: 11
Registrován: 19 dub 2015, 02:00

#25 Příspěvek od Vlk1 »

Tak už jsem si pročetl pár článků a začal jsem lépe rozumět rezistorům :-) Ještě potřebuji lépe pochopit kondenzátory.
Zeptám se prosím ještě - pokud zapojím ty tři 3,3V diody paralelně, bude mi stačit 2x 3v knoflíková baterie nebo budu potřebovat tři?
A co se týče tranzistoru, potřebuji ho v mém případě k něčemu?
Koukám,že tranzistor navyšuje vstupní napětí,takže bez něj bych asi potřeboval více baterií.. Mohl bych vás poprosit,zda-li byste mi prosím neporadili jaký tranzistor vybrat? U rezistorů je mi teď docela jasné jak to funguje,to samé u kondenzátorů, ale nemohu přijít na to, jak se má vypočítat vhodný tranzistor.

Uživatelský avatar
Vlk1
Příspěvky: 11
Registrován: 19 dub 2015, 02:00

#26 Příspěvek od Vlk1 »

A ještě se zeptám - u těch kondenzátorů vybírat spíše typy co nejblíže se blížící napětí, se kterým budu pracovat - tedy v mém případě se dívat po kondenzátorech dělaných na 10V a nebo spíš vybírat nějaké trojnásobné hodnoty, tedy 20-30V?

Uživatelský avatar
zedisdet
Příspěvky: 85
Registrován: 21 bře 2015, 01:00
Bydliště: Noyal Pontivy

#27 Příspěvek od zedisdet »

Kondenzátor si muzes predstavit jak takvou baterku kterou muzes rychle a do nekonecna porad nabijet a vybijet. To znamena je kdyz das ke kondenzatoru do serie odpor. A privedes na ten kond a odpor napeti, tak diky tomu ze kondenzator neni nabity tak se na odporu objevy napeti(to proto ze do kondenzatoru tece proud kteryho nabiji) a jak se postupne kond. nabiji proud klesa a tak i napeti na odporu. Casona konstanta se pocita R*C tzn pokud mas v kond 470micro a odpor 33k casova kons. je 15,5s. JInak oznaceni napeti u kondenzatoru je jejich max. pracovni napeti . tzn ve tvem pripade pouzij jakekoliv kondenzatory, klidne i na 50V jen bude rozmerove vetsi nez treba na 16V

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#28 Příspěvek od breta1 »

Zásada je vybírat kondenzátory na vyšší napětí, než se na nich může v provozu objevit (řekněme do dvojnásobku). To platí hlavně u elektrolytů- tam by to znamenalo zbytečné zvětšování rozměrů i ceny.
U ostatních (svitkových či keramických) platí totéž, ale mnohdy se tyto kondenzátory pro tak malá napětí ani nedělají.
Takže např. když použiješ kondenzátor z GM hodnoty 1M v keramickém nebo foliovém provedení, asi nejnižší napětí seženeš až na 50V.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#29 Příspěvek od Michal22 »

Já bych jen doplnil to, že předimenzování kondenzátorů je nutné u zařízení, u kterých dochází ke kolísání napětí. U bateriového napájení se moc nedá počítat s nějakými většími špičkami (narozdíl o zařízení, které je napájené ze sítě), proto by v tvém případě (napájení 6V) měl plně vyhovět kondenzátor na 10V.
Ale jak psali pánové přede mnou, spousta kondenzátorů se ani na menší napětí nevyrábí.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od Michal22 »

Tak jsem zkoušel ze srandy postupné rozsvěcení/zhasnutí pomocí pouhých RC členů. Dostal jsem se na dobu rozsvícení cca 1s, dobu zhasnutí cca 2s. Je to velice jednoduché, ale má to jeden problém- s rostoucím požadovaným časem se už nemůže zvyšovat odpor z přívodu +5V, protože se už snižuje proud LED. Jediným řešením by bylo zvyšovat kapacitu kondenzátoru (nemám tu další větší po ruce).
Přílohy
LEED.jpg
(16.05 KiB) Staženo 7 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“