Zkrat PC zdoje Colors it 550W-Vyřešeno

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od breta1 »

petrvk
Ta oprava nemusí být tak jednoduchá.
Prohlídni si schema nějakého ATX zdroje, u té dvojice tranzistorů jsou ještě 2 diody (1N4148) a dva odpory (jednotky Ω), to bývá při proražení těch tranzistorů taky KO.
A to ještě nemusí být všechno.

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#17 Příspěvek od petrvk »

Tak kupodivu jsem transistory sehnal až jsem se divil.Dostal jsem náhradou J13009, diody taky jen ty vstupní kondíky nemají a budou až v pondělí 250V za 200V.Otázka zní.Mám se pokusit pustit zdroj bez nových vstupních kondenzátorů? Samo že přes žárovku, raději...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#18 Příspěvek od breta1 »

Nechci ti brát naději, ale v těch hlavních kondenzátorech bývá chyba zřídkakdy, a to hlavně tehdy, když je vadný odpor (150 až 330k) paralelně ke každému připojený (ty odpory najdi, jeden konec odletuj a změř je).
Pak je jeden z těch kondů namáhán velkým DC napětím a v konečném důsledku to též může vést k závadě, kterou popisuješ.
Hlavně ale též prověř, co jsem psal výše.

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#19 Příspěvek od petrvk »

breta1 píše:Nechci ti brát naději, ale v těch hlavních kondenzátorech bývá chyba zřídkakdy, a to hlavně tehdy, když je vadný odpor (150 až 330k) paralelně ke každému připojený (ty odpory najdi, jeden konec odletuj a změř je).
Pak je jeden z těch kondů namáhán velkým DC napětím a v konečném důsledku to též může vést k závadě, kterou popisuješ.
Hlavně ale též prověř, co jsem psal výše.
Díky za odpověď.taky si myslím že by mohli být ok, i chlápek v elektru říkal, že málo kdy odejdou.Včera večer jsem odletoval všeechny diody a odpory na primaru, proměřil a všechny jsou O.K., jen jsem se zapotil u odporu 2,2 ohm. 8O Sekundar jsem vyměnil všechny kondíky a snad dneska to složím a uvidím.Je tedy možný, že to sebou nic jiného nevzalo,než jen ty tranzistory ?

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#20 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
je. V nejhorším případě je to asi nejčastější důsledek (u PC zdrojů) konce života některého z kondíků na výstupu... setkal jsem se tedy i s proraženýma diodama na výstupu.
U jednoduchých spínaných zdrojů (např. adaptéry) bývají v tahu i řídící IO. Prošlehne to trand přes gate (u FETů) a ten malý odpor z řídícího IO a ochranná dioda (zenerka v G proti zemi) tomu nijak nezabrání.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Este som nevidel, aby v PC zdroji odisli tranzistory kvoli elytom na sekundarnej strane.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#22 Příspěvek od breta1 »

Já také ne.
Zato jsem viděl desítky (možná stovky) zdrojů, kde ty hlavní tranzistory řachly kvůli malému elytu (22M nebo 47M) na primární straně, který byl součástí obvodu pro 5V SB.
Znalci jistě ví proč.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Myslis ten pripad, kedy bol spaleny aj riadiaci IO "vdaka" tomu otrasnemu pomocnemu zdroju bez optoclena?

Inak som videl tie tranzistory vadne len po skrate, ked nestihla zareagovat ochrana. Tiez mozu odist kvoli vadnym vazobnym elytom v ich bazach, ale je to velmi zriedkava pricina.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#24 Příspěvek od breta1 »

Ano, je to ten případ.
Podnik, který měl např. stovku PC s takovým zdrojem, měl docela problém.
Pokud se preventivně elyt nevyměnil (za kvalitní), bylo jen otázkou času, kdy všechny zdroje buchnou a vzhledem k tomu, že těsně předtím buchl 494 a na chvíli se utrhla zpětná vazba pro regulaci výstupních napětí, vzalo to mnohdy i základní desku v PC.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Mne tu v robote este aj disk, grafiku a DVD-ROM. Prezil CPU, RAM, FDD a sietovka. Dosku som neskor opravil (zhorel riadiaci IO menica pre CPU), disk mam odlozeny pre pripad, ze najdem rovnaky vadny.

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#26 Příspěvek od petrvk »

Tak jsem to dneska složil, pustil přes žárovku, pojistka drží, ale zdroj nenastartuje, něco v oblasti těch vyměněných transistoru a jakoby pulsuje a tím to končí :cry: Nevím kde dál hledat.Jak otestuju primar, když vyndám můstek?Nebo napadá vás něco, co na dálku lze poradit....?

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#27 Příspěvek od petrvk »

Tak jsem se o víkendu ještě do toho pustil a v tom spěchu se sestrojením jsem na sekundaru zapoměl odizolovat podložkou tranzistor a letěl ven, proto to pulsovalo.Dneska koupen nový, vyměněn a zdroj jede :D
Jen mě zaráží kolísavost 12V větve.Po zapnutí tam je 11,92 ale po postupným přidáváním ventilátorů a 12V55W žárovky mi napětí klesne až na 10,35Vcož je špatně a určitě důsledek, proč se mu pc při zátěži vypínal.Na sekundáru až na jeden 50v470uf kondíky vyměněny za nové 9ks.Když jsem měl třeba rozdělaný lcd, občas jsem dostal bombu od nabitých kondíků na primaru ale v tomto zdroji nic.Může to mít souvislost, že už mají svá líta za sebou?

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#28 Příspěvek od petrvk »

...takže zdroj šlape, při zatížení na 12V 12,1 5V 5,2.
nevěděl jsem, že při zapnutí zdroje, musejí být zatíženy obě větve... :o
Všem díky za rady :wink:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“