Filtrační kondenzátor

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#16 Příspěvek od serviceman »

Superpavel píše:Mám dosadit napětí zatíženého usměrňovače ? A nebo napětí za usměrňovačem naprázdno?
Superpavle, kdyby bylo Uss napětí naprázdno, nebyl by ve vzorci zatěžovací proud, ne?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#17 Příspěvek od danhard »

http://cs.wikipedia.org/wiki/Usm%C4%9Br%C5%88ova%C4%8D
Ten vzoreček na konci moc užitečný není, většinou tě zajímá zvlnění peek-peek, špička-špička, víš co tam máš dosadit ?
Výstupní napětí není až tak podstatné při plném zatížení usměrňovače spadne asi tak o 20% u 100VA trafa.

Pro odhad používám pro cca 100VA trafo vztahy:
jmenovité napětí trafa se udává pro jmenovité zatížení odporem
dc napětí naprázdno 1,5x jmenovitého ac tj. minimální dimenzování kondu
při plné zátěži 1,2x ac
jmenovitý ac proud trafa je 1,7x dc proud plná zátěž
pro 10% pp zvlnění kond C = 60x Izat / Uzat (mF, A, V)

Uživatelský avatar
bflmpsvz
Příspěvky: 22
Registrován: 14 lis 2013, 01:00

#18 Příspěvek od bflmpsvz »

Může někdo vysvětlit vznik toho vzorečku na české wikipedii?
Mně dává hausnumera, a zdá se mi řádově špatně.
Když vyjdu z rovnice náboj=proud * čas=kapacita*napětí, a zanedbám všechno možné, tak mi na filtračním kondenzátoru poklesne napětí z maxima na minimum během půlvlny ΔU=I*t/C .
Konkrétně teď řeším zdroj, kde je odběr 0,5A a kondík je 3300µF .
Podle mého jednoduchého vzorce vyjde ΔU=0,5*0,01/0,0033=1.51V , což odpovídá měření. (0,01 je 10ms trvání půlvlny síťového napětí).

Pokud bych to upravil pro miliampéry a mikrofarady, jako na wiki, dostanu
C=10* I/ΔU . A kdybych přistoupil na to, že tam místo ΔU bude efektivní hodnota (boha jeho, :( k čemu je komu při návrhu zdroje efektivní hodnota zvlnění? ), tak když odhadnu, že to zvlnění je víceméně pila, vydělím ΔU dvěma a pak ještě √3 abych dostal efektivní hodnotu, vyjde mi C=2,89*I/Uef.

Ve wikipedii je ta konstanta 300, o dva řády jinak. Mám to blbě já, nebo wikipedie?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“