Stabilizátor napětí - volba vhodných odporů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

lesana87 píše:Panel 20x30cm nebude dávat víc jak 12W, takže na stabilizátoru asi nebude 10W ztráta a ten posilovací tranzistor je opravdu zbytečný. :)
To je tak, když se všechno nenapíše hned na začátku...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jiriS »

Mám panel 50W, aku trochu větší (vyřazený z el.desty), takže nabíjecí proud 1/10C panel nedá. Používám pro řízení nabíjení komparátor s hysterezí a odpojení s MOSFET-em.
Není třeba chlazení, běží už řadu let.
Jirka

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#18 Příspěvek od Neniu »

Tak ono nejde o to, jestli dá 1/10C ale o to, jaký to je skutečný proud měřený v ampérech. Pro některou baterii bude proud 100 A jen takové šolichání, ale pro nabíječku to bude proud pořádný a musí se tím pádem dosti chladit.

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#19 Příspěvek od sklipky »

Byl by prosim někdo tak ochotný poupravit mi to schéma třeba jen v malování, aby obvod fungoval bez toho posilujícího tranzistoru, jen s LM317 ?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#20 Příspěvek od breta1 »

Není třeba nic překreslovat - prostě jen vyhoď ten tranzistor a je to (i ten R1 tam můžeš nechat).

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#21 Příspěvek od sklipky »

Díky, a snad poslední dotaz, nebude problém, když místo P600D dám
http://www.gme.cz/dioda-p600k-p221-012 ? ( tu mám doma k dispozici)

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#22 Příspěvek od Neniu »

Nebude to vadit, P600K je dioda s vyšším povoleným závěrným napětím než P600D (800 V vs. 200 V) takže v tom není problém, je to prostě o něco lepší dioda.

Ale když tak čtu ty dorazy, opravdu se cítíš na to, stavět ten regulátor? Já nechci o nikom pochybovat a všichni jsme nějak začínali (nebo stále začínáme :) ), ale jen mám takový divný pocit. Třeba se mýlím :)

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#23 Příspěvek od sklipky »

Jasný, taky jsem si myslel, že je to jen předimenzovaná dioda pro můj účel a bude zbytečně velká, ale fukci by neměla vadit.

Jo cítím se na to :D Naposledy jsem DPS dělal na střední jako ročníkovku a na vejšce sem tranzistory a operáky vůbec neviděl vzhledem k silnoproudému zaměření. Spíš si něco chci spáchat for fun, ale něco jednoduchého jako je toto .)

Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#24 Příspěvek od TomTP »

Ahoj. Proč si nekoupíš na Ebay úplně obyčejnej spíňák za kilčo a půl ? Má v sobě i odpojovač při nízkém napětí baterie. Jinak panel 12W...to si k tomu ještě kup šamanské bubínky a bubnuj ať je pořád sluníčko :-) Na nějaké základní pokusy či trvalý provoz bych viděl panel min. 50W. Vše ostatní je festival ztraceného času.
http://www.ebay.com/itm/Solar-Panel-Cha ... 25a76e03d4

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#25 Příspěvek od Neniu »

TomTP píše:Ahoj. Proč si nekoupíš na Ebay úplně obyčejnej spíňák za kilčo a půl ?
Páč se asi chce něco naučit ne? Copak bastlíři jednou skončí tak, že jen budou u Číňanů kupovat moduly a pak je třeba i někam zapojovat? Toho se dožít nechci :roll:

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#26 Příspěvek od weed_smoker »

Až některý teďka hojně využívaný moduly přestanou vyrábět jako obsolete a díky ROHshit pájce uhnijou a odpadnou součástky,může to bejt pro někoho docela průser.Na spoustu věcí netřeba ani MCU,natož modulu,stačí pár tranzistorů,OZ,74xx nebo MOS,popř.ECL,má-li to jet rychle).Možná panelový měřidla,u těch jsou definovaný rámečky a jdou nahradit jinejma relativně snadno.

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#27 Příspěvek od sklipky »

Stabilizátor fakčí .) Děkuji všem za názory. Nicméně ještě jeden školácký dotaz. Z 12V baterie nabíjené přes ten stablík budu napájet LED osvětlení, které má být napájeno napětím 3,6V. Chtěl bych tedy dělič napětí, který mi udělá na výstupních svorkách 3,6V z těch vstupních 12V. Zátěží pak bude svítidlo, které je tvořeno 30ti čirými LED diodami. Jaké odpory mam zvolit ? Vzoreček pro napěťový dělič je mi samo znám, ale nejsem prakticky zběhlej, abych veděl jaké hodnoty budou optimální pro tuto aplikaci .

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#28 Příspěvek od Kvicala_r »

Můžeš ty LEDky zapojit i jinak libovolně? pak by bylo vhodné dát třeba dvě do serie a k nim postavit nějaký DC-DC, Samozřejmě odporové řešení bude fungovat, ale hromadu energie změříš ve formě tepla, což u takového počtu LED už může být dost na škodu..

Uživatelský avatar
sklipky
Příspěvky: 91
Registrován: 16 led 2012, 01:00

#29 Příspěvek od sklipky »

Ty LEDky mam právě osazeny na desce, takže je prepojovat nemůžu :-P

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

A to ich mas zapojene paralelne? V tom pripade to aj tak musis prerobit...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“