Pruhy v obraze na "Nemocnici"

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#16 Příspěvek od xsc »

Přesně tak, je to chyba toho typu kamer a viditelnost rušení se různě měnila. Další řada TKP306 už tím netrpěla, ale obrazově byla pořád horší proti kamerám od Bosche. V Nemocnici se to vyskytuje jen u některých záběrů z interiéru (postavená dekorace ve studiu), v exteriérech se používaly kamery Marconi z přenosového vozu. Vznikl tak paradox, že záběry z exteriérů jsou kvalitnější než ty točené ve studiu. To také vylučuje, že by šlo o chybu magnetického záznamu - chyba se objevuje vždy jen u záběrů z kamery TKP305, u jiných není. Magnetický záznam, díky tomu, že jsme ho neuměli vyrobit, byl v TV tím nejkvalitnějším, i když z počátku špatně dostupným - dovážený od Ampexu, Bosche, později Sony.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#17 Příspěvek od breta1 »

Hlava mi nebere, že by si toho při natáčení ten kameraman nevšiml

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#18 Příspěvek od xsc »

Hill píše:Ale k tomu mohlo dojít kdekoli mezi kamerou, režijním zpracováním, záznamem, až po transkodér PAL/SECAM...
Transkodér PAL/SECAM se naštěstí v žádných záznamech z Kavčích hor projevit nemůže. Díky moudrému rozhodnutí techniků koncem 60. let jely celé Kavky natvrdo v PALu, dala se využívat normální "západní" technika. Transkodér byl až na jejich výstupu. Horší to bylo v menších studiích. Stříhat nebo režijně zpracovávat SECAM je díky FM modulaci hrůza vedoucí vždy ke ztrátě kvality, v podstatě je nutné dekódovat to na složky.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od xsc »

breta1 píše:Hlava mi nebere, že by si toho při natáčení ten kameraman nevšiml
Kameraman si třeba všiml, ale byl rád, že to nějak funguje (navíc hledáček kamery je malý a čb, tohle bylo vidět hlavně v režii). Na tehdejších delta obrazovkách bylo spousta dalších, často viditelnějších chyb - geometrie, konvergence. Byla to první naše dostupná kamera, dovezené kamery byly tehdy hlavně v přenosových vozech.
Jinak i v některých německých pořadech lze vidět chyby techniky, tam spíš záznamu - tmavší pruhy běžící vodorovně přes obraz. I přes všechna nastavení se prostě někdy nedařilo.
Takhle to třeba dopadne, když technik nastaví na plumbikonové kameře nízký proud snímacího paprsku: https://www.youtube.com/watch?v=Rkrdmf7GzKg

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#20 Příspěvek od buddyns »

Možná OT, ale co způsobuje to, že košile /oblek/ způsobuje různé barevné fleky na obrazovkách? Všimli jste si někdy?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#21 Příspěvek od xsc »

Za časů PALu to způsoboval průnik vyších frekvencí jasové složky do pásma barvonosného kanálu.
Dnes podobný efekt způsobuje Bayerova maska na snímači, neboť se místo 3 CCD snímačů začal používat jeden CMOS jako ve foťácích. Vlastně se jedná o podvzorkování, před maskou by měl být správně filtr.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

xsc píše:
Hill píše:Ale k tomu mohlo dojít kdekoli mezi kamerou, režijním zpracováním, záznamem, až po transkodér PAL/SECAM...
Transkodér PAL/SECAM se naštěstí v žádných záznamech z Kavčích hor projevit nemůže. Díky moudrému rozhodnutí techniků koncem 60. let jely celé Kavky natvrdo v PALu, dala se využívat normální "západní" technika. Transkodér byl až na jejich výstupu. Horší to bylo v menších studiích. Stříhat nebo režijně zpracovávat SECAM je díky FM modulaci hrůza vedoucí vždy ke ztrátě kvality, v podstatě je nutné dekódovat to na složky.
Také netvrdím, že se podílel, zde slouží jako definice koncového bodu, před nímž muselo k té chybě dojít. Tehdy ale musel byl PAL transkódovaný do SECAMu na základě nemoudrého politickému rozhodnutí, jako aby se medvěd z východu neurazil, že jím upravený systém přenosu barvy nepokládáme za nejlepší, moudří technici totiž prosazovali PAL až do přijímače. Tedy, dokud je nechali vůbec něco prosazovat. Prolistujte AR ročníků 1967-1969, někde tam se o tom také psalo.
Signál v SECAMu se už z principu nedal ke studiovému zpracování využít a i obyčejná prolínačka by se musela dělat na úrovni RGB, což sice také vyzkoušené bylo, ale nepraktické. PAL to zpracování velmi usnadnil, jeho použití bylo vlastně jedinou alternativou.
Ale na konci cesty signálu k vysílači ten transkodér prostě být musel - první přijímač se standardně vestavěným dvousystémovým dekodérem byl od roku 1980 Color 110 (paradoxně od roku 1966 uměly všechny Tesly jak naši, tak "západní" zvukovou normu a to nikomu nevadilo). Přijímače dovážené ze Sajuzu i z NDR měly ještě dlouho potom jen dekodér SECAM IIIb. Tentokrát byla hlavním důvodem cena za něco, co by stejně většina diváků neměla jak využít. A ti, kdo "viděli" do Bavor či Rakouska přece nemuseli vidět ještě barevně...
Ale věřím tomu, že ty proužky dělaly kamery.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#23 Příspěvek od xsc »

O tom, že původně měl být PAL v celém řetězci samozřejmě vím, ale aspoň že zůstaly ty Kavky.
Prolínačka se nemusela dělat na úrovni RGB, šlo to i na YUV a protože Secam střídal modrý a červený řádek, dalo se z toho udělat takové svérázné YC v základním pásmu, kde se v C střídal řádek po řádku U a V signál. Ale i tak to proti PALu vyžadovalo 2 kanály místo jednoho, nějaká takováto režie byla v přenosových vozech z východu. Záznam byl ovšem pořád problém.
Jinak první přijímač s vestavěným PAL kodérem od Tesly byl Color Spectrum2, ale prý to šlo jen do Tuzexu. Ten diskrétní PAL dekodér jsem měl rozchozený a fungoval slušně, dokonce i s ruskou Secam zpožďovací linkou, která se na přesné zpoždění pro PAL dala nastavit a držela.
U těch ruských TV asi nebyla hlavním důvodem jen cena, ale skutečně tupá ideologie. Rusové vyráběly ekvivalenty MCA640/650 ale s očesanou schopností fungovat i pro PAL. Následně ovšem okopírovali jiné obvody ze západu (TDA3560/90) a tak další řada ruských TV dekódovala Secam transkodérem do pseudo PALu. :roll:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Jojo, část exportní produkce (Color Spectrum II se podobně jako některé jiné výrobky Tesly dělaly pro zásilkové obchody na Západě, osazovaly se prakticky stejným dekodérem barvy, jako později C110/C422/C424/C429) byla občas k mání v Tuzexu. Stejně tak se později objevila C110ST-II, první televize s dálkovým ovládáním, kterou za Kčs také dloho nešlo koupit, jestli vůbec.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

C110STII se asi podpultově koupit dal. Jeden mám doma, ale nejsem první majitel. Cena je uvedena přes 18000 Kč.
Dekodér v Color Spektrum II nebyl podobný tomu v C110, ale byl diskrétní, jak je popsán ve Vítovi. Norma se musela přepnout ručně tlačítkem. Na oldradio.cz je odkaz na Technické informace 29, kde sice není schéma, ale rozpis součástek dekodéru PAL tam je.
Naposledy upravil(a) xsc dne 04 črc 2015, 07:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#26 Příspěvek od lumca »

Co si vzpomínám, tak 110STII byl k mání pouze v Tuzexu. cena zhruba těch 16.5 - 18kkč, podle toho v jakém kursu člověk sehnal TK. Jednou jsem byl v nějaké prodejně (město a místo si už nevzpomenu, snad Ostrava kolem roku 1984-85) a v rohu prodejny byla hromada krabic (odhadem tak 12 - 15ks) s ST110II a na nich byly nalepeny pásky s "popisem" závad. Např. "nejde DO", "nejde zapnout", "utíká obraz", "nehraje barevně", apod. Tesla Orava měla zřejmě vysoké % poruchovosti svých výrobků.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#27 Příspěvek od Hill »

Jo pardon, ten dekodér s integráky byl až v Color Universal. Ve Spectru byl nahoře na boku skříně, půlka se SECAMem osazená, druhá půlka ne. Už to taky přestávám pamatovat...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od ZdenekHQ »

Hill píše:Právě, že je to i na netu, jen ty proužky nejsou stabilně vidět, jejich kontrast kolísá, takže se často ztratí v členitějším obrazu.
Jo tenhle pruh vám vadí, já jsem šel po barevných pásech, co se občas vyskytují...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#29 Příspěvek od mi-ro »

Ale nevadí, spíš mě zajímá jeho původ. Taky nevím, zda tam byl už při prvních projekcích. Zda se to tam neobjevilo až třeba převodem na digitál-sorry za neodborný dotaz, možná pitomost. Skutečně se intenzita mění. A nevšimnul jsem si toho prvně, tak proto.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“