Zvuková signalizácia prítomnosti 230V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Tak jim to na tlačítko bude pípat nebo nebude. Ale dnes máš přepínání tarifu na HDO, což znamená, že ho můžou přepnout v jednu ráno a v půl páté ráno zpět.
To budou mít radost, když jim to bude do spaní pípat samo...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

Nebo si opíše kód z tý krabičky HDO a mrkne se na rozpis na stránkách dodavatele..
http://www.cezdistribuce.cz/cs/technick ... adani.html
No ale jak jsem psal výše. Rozvodnýmu podniku je celkem putna, co si pověsíš na povelový vodič, co Ti ovládá stykač bojleru - důležitý je jej nepřetížit. Primární funkcí je totiž přepínání počítadel na elektroměru. Takže když si zásuvkový obvod třeba pro pračku spínáš dostatečně dimenzovaným stykačem, tak riskuješ jen maximálně rachot, co takový stykač dělá, když je starej a opotřebovanej. (předpokládám, že to dělá někdo, kdo neohrozí bezpečnost chybnou montáží)

Uživatelský avatar
rolis7
Příspěvky: 448
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Bydliště: Liptov

#18 Příspěvek od rolis7 »

Máte v podstate všetci pravdu, v noci to bude samovoľne pípať, cez deň niektorí ľudia na nízky tarif "doslova čakajú", aby mohli zapnúť práčku, alebo el.sporák. Vidím, že ste ľudia z praxe a s podobnými problémami a požiadavkami ste sa už stretli. Keďže je to pre dôchodcov a tým pádom je v prvom rade bezpečnosť konštrukcie, rozhodol som sa, po zvážení všetkých okolností, že tú zvukovú signalizáciu zavesím na nejaké malé bezpečnostné trafko a skúsim to vymyslieť tak, aby to v noci moc nerušilo (asi dve krátke pípnutia) a cez deň to bolo dostatočne počuť. Veľa sa dá dosiahnuť aj miestom, kde sa daná signalizácia umiestni. Všetkým diskutujúcim ďakujem za podnetné príspevky.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

Michal22 píše:p32- a k čemu jsou teda podle tebe ty relata v HDO?
Mě se neptej, já chtěl jen z něho vytáhnout, co tam vlastně mají a chtějí. A to napsal potom, že vše už mají, ale chtějí jen změnit způsob indikace.
Já osobně bych si na pračku a podobné věci pro zapnutí v nízkém tarifu udělal něco, co mi tu nastavenou pračku zapne. Jinak bych dal indikaci ledkou, která by po dobu nízkého tarifu svítila a někde bych dal ceduli s časem spínání do nízkého tarifu. Zvukovou indikaci bych dal jen na zapnutí NT a s vypínačem, pokud by to časem vadilo.
Nastavená pračka by mohla začít prát a hlavně ohřívat vodu v nízkém tarifu i bez přítomnosti majitele.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#20 Příspěvek od petrfilipi »

Osobne bych dal taky prednost trvale indikaci NT. Nejake pipnuti je podle me k nicemu. Doma jsme meli kukackove hodiny a po pul roce jsem ve 12:15 nevedel, zdali ve 12:00 kukaly nebo ne.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Jo, to jsme pochopili asi všichni. Petrfilipi tu jen doložil, že časem si na to člověk tak zvykne, že to nevnímá. Je to vyzkoušené. Bydlel jsem 30 let u železniční trati a cinkání závor i průjezd dvou vlaků do nádraží a dvou vlaků z něj jsem vnímal časem už jen první týden po změně jízdního řádu. Jo, a náklady, ty nejezdily tak úplně pravidelně...

Bohužel spínanou zásuvkou lze zapnout jen pračku s mechanickým programátorem, který se roztočí a zastaví buď po dokončení cyklu nebo s přepnutím na vysoký tarif. Po dalším sepnutí nízkého tarifu svůj cyklus dokončí. Otázkou je, kolik takových praček ještě mezi lidmi běhá...
Elektronický programátor vyžaduje stisk tlačítka start. Jestli si po vypnutí zapamatuje, kde přestal, tak to v naprosté většině případů ne. Vypadl proud, programátor se vynuloval a je nutné program znovu spustit tlačítkem START.

Uživatelský avatar
rolis7
Příspěvky: 448
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Bydliště: Liptov

#22 Příspěvek od rolis7 »

Vrátim sa niekoľkými vetami k tomuto problému. Pre jednoduchosť, bezpečnosť a spoľahlivosť som túto zvukovú signalizáciu vyriešil použitím malého bezpečnostného trafka, usmerneným napätím z neho spínam cez el.kondenzátor relé, na ktorého spínací kontakt som zapojil samoblikajúcu LED a cez tranzistor, ktorý je budený touto LED, je spínaný samokmitajúci buzzer. Vhodnou voľbou veľkosti kapacity kondenzátora pri relé sa dá voliť počet pípnutí. Chodí to spoľahlivo a je to z bezpečného napätia. Ďakujem za príspevky, problematiku uzavieram.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“