DC-DC měnič do auta 12V -> 5V prevence rušení FM rádia

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#16 Příspěvek od lopez »

No aj to je riešenie - riešiť to lineárne.Síce sa to podstatne viac hreje,ale netreba riešiť rušenie a LC.

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#17 Příspěvek od alanoid »

Já zkusím o víkendu spáchat ten filtr. U lineárního řešení bych se opravdu bál, že to bude při 5V/3A k neuchlazení a navíc mizerná účinnost.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty lineáry opravdu hrozně hřejou.

Ale dá se pokusně spáchat i samokmit (tranzistor, cívka, TL431) a zavřít ho do plechové krabičky, všechno vyvést přes průchodkové kondíky.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#19 Příspěvek od konosuke »

Klidně se tomu chechtejte, zapojení primitivní až hrůza, nejsem erudovaný elektrikář nýbrž kutil dráteník autodidakt. Jo odběr s chladičem až 3A, vypínač musí bejt, jinak dělič odebírá proud i v klidu. Trand libovolnej podobnej.
http://img24.cz/images/31374687032949692913.jpg
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Pajinek88
Příspěvky: 14
Registrován: 05 lis 2010, 01:00

#20 Příspěvek od Pajinek88 »

Ahoj, rad bych se zeptal asi na stejnou vec mam v aute dva podobne kazdy zapojeny na svou pojistku kazdy zvlast. Mam tedy 4xusb konektory. Po celem aute 12v na 5v dc nabijece. A taky mi to rusi radio jelikoz jsem vybral dizajn na pouziti interni nekze uz to prekopat za jiny typ. Jak prosim zrusim ruseni radia? Muzete mi tu nekdo poradit jaky filtr zapojit a kam? Nabijece jsou zapojeny na stale 12v aby fungovaly bez klice potrebuji dobijet telefon ikdyz jsem mimo auto treba. Koupil ksem viz foto na ebay. Dekuji vam za snahu pomoci
Přílohy
Screenshot_2017-04-03-19-27-39.png
(176.66 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#21 Příspěvek od mi-ro »

Bohužel, neodrušíš.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Ta krabicka sa neda rozobrat? Ak nie, tak ju odrezat a pripojit tie konektory k nejakemu slusnejsiemu menicu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

mi-ro píše:Bohužel, neodrušíš.
Ale jo, vodrušíš to. Všecko se dá vodrušit - akorát ne všecko se vejde do původní velikosti futrálu. Minimálně se to bude muset zavřít do plechový, dobře ukostřený škatule a do vstupu i do výstupu "našroubovat" LC filtry ve tvaru minimálně ∏-článku CLC - dimenzovaný na příslušnej proud (hlavně samozřejmě tlumivky, aby nadměrným proudem neztrácely po přesycení jádra indukčnost) a s kapacitama blokujícíma příslušný frekvenční pásmo (pásma).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Pajinek88
Příspěvky: 14
Registrován: 05 lis 2010, 01:00

#24 Příspěvek od Pajinek88 »

Ahojte, chlapi toz neblbnete :D. Nejako to jit musi ne? co nejaky pridavnej filtr ktery se pripichne ted nevim kam a jaky :D, ale nejake pridavne zariezni by nepomohlo? Dostat se do toho asi da.. nevim nezkousel jsem to, je to zality v tom boxu.
Popr jake koupit aby uz byly odrusene? Jak to pred koupi poznam? Ale kupovat nove a rozkopat vse co jsem uz udelal se mi nelibi mam rad cisty prostor :D takze je vse ututlane vne. Diky

Uživatelský avatar
Pajinek88
Příspěvky: 14
Registrován: 05 lis 2010, 01:00

#25 Příspěvek od Pajinek88 »

rnbw píše:Ta krabicka sa neda rozobrat? Ak nie, tak ju odrezat a pripojit tie konektory k nejakemu slusnejsiemu menicu.
Dobra uvaha. Kdyz uz teda touhle cestou doporucis mi neco?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#26 Příspěvek od helios »

Najlepšie by bolo každý menič vyskúšať. Ja som vyberal tak, že som menič zapojil na 12V, pripojil mobil na nabíjanie (dôležité), ku káblu od meniča k mobilu dáš zapnuté malé rádio s MW a FM rozsahom. Ak menič ruší, v rádiu budeš počuť na MW rozsahu pískanie, alebo silný šum, ktorý zmizne po vypnutí meniča. Na FM rozsahu to bude rušiť asi menej, ale počuť to tiež bude.
Ja som podobným spôsobom vyradil všetky "štuple s USB" meniče do zapaľovača, ani jeden nevyhovel. Napodiv, vôbec nerušili zdroje, určené pre navigácie GPS, alebo pre BT zariadenia hands free.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

Protože Tatrman už nám tady do toho nemůže kecat, napíšu pro ty míň zkušený i jak vlastně takovej měnič zaruší FM pásmo, i když on sám pracuje na pár deítkách kHz a FM pásmo VKV se rozkládá kolem kmitočtu 100MHz neboli mnohokrát vyšších.

"Ftip" je samozřejmě v obdélníkovým průběhu proudů, tekoucích přívodama k měniči a v podstatě až po tlumivku i celýma jeho střevama. Podle teorie se každej impuls dá složit z frekvencí vyšších - dvojnásobku, trojnásobku...až n-násobku. Základní poučkou týhle teorie je Fourierova transformace, která popisuje jak se takovej impuls z těch vyšších frekvencí skládá = z jak velký úrovně toho kterýho násobku základního kmitočtu. Matematicky se používá postup zvanej "rychlá Fourierova transformace", zkráceně "FFT" (Fast Fourier Transformation). Kdo si chce započítat, má možnost se vyřádit.

Poměr úrovní těch násobnejch frekvencí se dá dohledat v teorii, důležitý z toho je, že i když měnič sám "běží" na cca 50kHz, tak "produkuje" i kmitočty 100kHz, 150kHz atd hezky jeden za druhým ty násobky základního kmitočtu. Neboli sice maličko, ale na hranách vlastních impulsů produkuje i určitou úroveň rušení v pásmu až klidně těch MHz.

A pak stačí, aby se tenhle rušící kmitočet dostal na vstupní tranzistor rádia, respektive jeho FM vstupní jednotky, ten tranzistor se přebudí - protože z antény na něj jde obvykle signál v řádu jednotek až desítek µV, ale ten měnič produkuje rušení v řádu stovek µV až jednotek mV - a je zle, protože automatika řízení citlivosti ten vstupní tranzistor "přivře" = omezí mu zisk, aby se nepřebuzovaly následující stupně. Tím klesne citlivost pro užitečnej signál z FM vysílačů a měnič, i když nepracuje přímo na VKV frekvenci, dokonale "smaže" příjem FM pásma. Ovlivněný můžou bejt už tranzistory v aperiodickým vstupním předzesilovači, v dnešní době prakticky standartním vybavení každý vozidlový antény. O to hůř se pak takový rušení odstraňuje, protože "v rádiu to není" a samotný rádio i vymontovaný na stole hraje parádně, i když na něj přímo míří směrovaná anténa zkušebního zdroje rušení. Ale stačí ho napojit do auta - a je po ptákách ....

Druhou možností "smetení FM pásma" je, že nějakej produkt toho rušení z napájecích step-down měničů padne do propustnýho pásma mezifrekvence přijímače - obvykle na 10,7MHz. Tam způsobí totéž co na prvním trandu vstupní jednotky FM = zahltí vstup mf zesilovače, takže užitečnej signál je překrytej jedním stálým kmitočtem, AVC stáhne zesílení celý smyčky kolem mf zesilovače a je znovu vymalováno = přijímač je hluchej, i když sám je v naprostým pořádku a anténa dodává dostatečně vysokou úroveň signálu na vstup.

O jakej konkrétní případ jde se musí řešit jedině nějakým analyzátorem vf, kterej se zapojí poblíž běžícího měniče a "vyšetří se", co že to z toho měniče vlastně na všecky strany včetně napájecích přívodů "stříká" do okolí - jaký kmitočty mají nejvyšší úroveň a nakolik spadají do pásem, kde můžou FM příjem nejvíc ovlivnit. Pak se zasáhne konkrétně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Pajinek88
Příspěvky: 14
Registrován: 05 lis 2010, 01:00

#28 Příspěvek od Pajinek88 »

Krásně na psáno, ale nějak nabývám dojmu, že jsi tím chtěl říct vyser se na to :(.

Když ti jeden znich rozeberu uměl by jsi mi poradit co pomůže přerusit to rušení abych mohlposlouchat radio? Nebo jinak umíš doporučit neco co se dá použit aby to nerusilo?

p.s. přece se dají koupit krabičky na zapojei ktere slouzi jako filtry techto nechtěnych vedlejsší efektu ne? viz.
http://www.bmshop.eu/auto-hifi-autoradi ... -signalu/2

Děkuji

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

Pajinek88 píše:Krásně na psáno, ale nějak nabývám dojmu, že jsi tím chtěl říct vyser se na to :(.

Když ti jeden znich rozeberu uměl by jsi mi poradit co pomůže přerusit to rušení abych mohlposlouchat radio? Nebo jinak umíš doporučit neco co se dá použit aby to nerusilo?...
Děkuji
Přečti si pořádně, co jsem napsal v postu 2017-04-03, 22:16:53. Jako první musíš zjistit, kudy se rušení šíří - jestli po napájení, nebo i "vzduchem". A to nějakým "čuměním na rozebranej měnič" nezjistíš - minimálně musíš nejdřív zkusit odrušit napájecí přívod. Pak uvidíš co dál.
Poslední dobou (leden a březen) jsem dělal 2 takový číňanský přístroje do auta - transmitér pro FM přenos nf z telefonu a přehrávače přímo do autorádia se mi odrušit podařilo jen filtrem v napájení, zatímco zdroj v kameře na čelní sklo i po vložení CLC filtru do obou přívodů napájení rušil dál = ovlivňoval právě vstupy svým elektromagnetickým vyzařováním do prostoru a pro jeho omezení by se musel zapouzdřit do stínicího futrálu - a to vzhledem k jeho "konstrukční provázanosti" se zbytkem elektroniky kamery by se dalo vyřešit jedině uzavřením celý kamery do stínicího futrálu z plechu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Pajinek88
Příspěvky: 14
Registrován: 05 lis 2010, 01:00

#30 Příspěvek od Pajinek88 »

Díky, jak říkam říkaš vykašli se na to :D nebo spíš myšleno ja to asi sám nezvaldnu :( jak zjistím že se ruseni siri kabelem nebo vzduchem? Sam na to si nemam :(.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“