Laser a fototranzistor

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#16 Příspěvek od Olchor »

Přece by neměl být problém ubrat šťávu laseru, nebo ho opticky zatlumit...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

No pokud není účelem svítit na přijímač 10m daleko, tak by laser nebyl ani potřeba. Mohl by použít IR LED diodu a IR fotodiodu, nebo tranzistor zasazenou utopeně do trubičky. IR přijímací diody jsou navíc tupý na denní světlo, protože mají začerněný obal propustný jen pro IR. (jde je vyrabovat z videí, blikacích klasických svíček a podobně).
Optické prvky v trubičkách nebudou citlivé na boční světlo. Některé LED umí svítit úzkým svazkem IR světla. V reflexním režimu to může fungovat obráceně..

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#18 Příspěvek od weed_smoker »

Stačí mít fototranzistor za matovym,rozptylnym nebo barevnym sklem(ne nabarvený,ale barevný sklo).
samponek píše:Na krátkou vzdálenost se může čip hubeného tranzistoru ohřát a pak to může selhávat.

Vezmi normální kádéčko , nebo KU607, uřízni mu klobouk a namiř na něho ukazovátko, nic se neohřeje, dává to napětí i to dostatečně zkratovává a pojede to. Do báze ho můžeš přiživit, nebo taky ne, záleží na zapojení :)
No ale ten čip je zasilikonovanej matnym,obvykle oranžovym flastrem,kterej není zas tak sranda odlepit a neurvat u toho elektrody E a B.Ten silikon maj všecky KD5xx,KUY12 a KU605-7,některý KU611 a všechny KD33x. ,nemívaj ho KD366/367,BUX48,SU16x,2N3055,IRF250 a S2055A.
BTW.pitvám jen ty prostřelený,z některejch jde vytavit vývodky.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

Ten silikon jde sloupat párátkem. Párkrát jsem to dělal u hodně tipů tranzistorů v pouzdrech TO3. Napřed jsem zkoušel fotovoltaický jev a potom elektroluminiscenci přechodu Báze Emitor (už jsem tu o tom kdysi psal).
A jinak to z tou fotovoltaičností není zrovna OK. Reaguje jen na světlo procházející škvírama mezi sběrnými vrstvami báze a emitoru.
To už raději fotodiodu, IR-LED, nebo solární štěp (střep z monokrystalickýho solárního článku). Pokud jde o aplikaci fototranzistoru, tak jedině fototranzistor, nebo vyrabovaný optron WK-něco. Jsou to ty větší český "rakvičky"
Ale jinak se nabízí starý PC myši, kde je dokonce i dvojitý fototranzistor.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#20 Příspěvek od Soemtron »

lumptom píše:... kolega-muzikant bastlí světelnou závoru na spouštění nějakých zvukových efektů nohou...
Také mám bubeníka v rodině. Dej vědět co nakonec zbastlil.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

U mě jde o efekt. Je to maketa a musí to být vidět. Tak jsem to spíchnul od boku ze součástek ze šuplíku a někde je chyba. Laser je ztlumenej. Času bylo velmi málo a funkce za studena perfektní. Po půl hodině to ujede...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“