Teplota čipu KD503

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#16 Příspěvek od martin-f »

Tak je pravda, že jeho maximálne parametre 30V a 8A asi moc nevyužijem. Respektíve neviem, ani kde by som využil 30V hoci aj pri prúde 500mA :)

Na druhej strane, nech má nejakú výkonovú rezervu naviac "keby niečo". A ako som spomenul vyššie, nie je záruka, že pri tých 8A bude trafo ešte dostatočne tvrdé. Aby som nakoniec neznižoval prúd, nech tých 30V moc nepadá.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od CZJKP1 »

martin-f píše:Predpokladám že na tom grafe čo si sem dal je daná závislosť maximálneho výkonu práve voči teplote čipu, nie chladiča. Aspoň dúfam.
jj, je to opravdu závislost "ztrátového výkonu" /Ptot/ na teplotě přechodu.
Mám někde graf i pro KD15003 ale ty se těžko shání, ovšem pokud se povede, tak jsou to docela slušné tranzistory, snad nejsilnější, co kdy tesla vyrobila.

Ano, ventilátory určitě. Ten chladič jsem si myslel, že použiješ větší, nějaký profilový a žebrovaný, který dáš po celý délce té skříňky vzadu. Když jsem toto chtěl tehdy dělat, vybral jsem si ve sběru hlinikové "Účko"asi 4mm sílné, bylo dost široké, které jsem si nechal ve škole uříznout na přesné pile, to Učko mělo sedět vzadu po celé délce kovové skříňky Tesla Almes, kde byl původně namontovaný jiný zdroj, který někdo různě překopával a protože to byla práce nějakého výzkumáku, nebyla k tomu žádná dokumentace, ani co to má vlastně dělat. Našel jsem vevnitř dobastlenou nějakou zapalovací cívku z auta a vyvedené konektory do krytu, mimo toho trafa 24V/9A které bylo již uvnitř. Říkám si, jestli by to Účko bylo vlastně dostačující, sice to má plochu velkou ale protože to má jen omezené žebrování, bude odvod tepla z chladiče do vzduchu omezený.

Budu Ti držet palce. Tak pak poreferuj, jak jsi se zapojením vlastně dopadl.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#18 Příspěvek od danhard »

CZJKP1 píše: jj, je to opravdu závislost "ztrátového výkonu" /Ptot/ na teplotě přechodu.
Nikoliv, je to závislost na teplotě pouzdra.
Když už to není jasné z charakteru grafu, tak byste se měli držet aspoň obvyklého značení:
a - ambient - teplota okolí
c - case - teplota pouzdra
j - junction - teplota přechodu

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#19 Příspěvek od martin-f »

Keď sme tak plynule prešli od teploty KD ku konkrétnemu zdroju. Chcem sa opýtať, akú dávate kapacitu filtračného kondu? Niekde som sa dočítal 2000uF/A, inde 5000uF/A. Doma mám 15000uF/63V. Tak neviem či použiť tento, alebo ho nechať nevyužitý v skrini naďalej a zháňať za veľké prachy nejaký väčší.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od Michal22 »

15000µF by mělo stačit na docela dobrou filtraci, bych to klidně zkusil. Navíc tranzistorový stabilizátor určuje zvlění taky podle β tranzistoru- čili pokud má do báze vyhlazený proud, nepouští na výstup další bordel. Nebo spíš by neměl. Já bych to zkusil poskládat a pak měřil zvlnění při zatížení.
Ovšem, nepotkal jsem tady upozornění na jednu věc- největší ztrátový výkon nebude na tranzistorech ve chvíli, kdy budeš mít na výstupu max. napětí, ale právě při minimálním napětí!
Čili pokud budeš chtít tento zdroj využít např. pro napájení 3,3V logiky, přitom se přiblížíš max. proudu, tak bude ztráta na tranzistorech někde kolem 250W. Ale pokud budeš chtít rozsvítit třeba žárovky do náklaďáku (24V na výstupu, třeba 8x21W), tak se ti na tranzistorech propálí už "jen" 77W.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#21 Příspěvek od danhard »

Kondenzátor podle požadovaného zvlnění.
Ekonomické je cca 10% zvlnění.
Vzorečky xxx uF/A jsou blbost.
Jestli dáš větší nevadí.
Spíš se zamysli nad zásadní věcí, předregulací, nebo přepínání vstupního napětí, aby si omezil ztrátový výkon, který není nutný.

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#22 Příspěvek od martin-f »

Predbežne veľká vďaka všetkým za rady. Momentálne je zdroj v stave zrodu-pracujem na tom len cez víkend a zatiaľ mám len vyleptaný plošák a navrtané diery. Pôvodnú predlohu som malinko upravil-rozšíril som cestičky.

O priebehu stavby budem referovať. Sám som zvedavý, ako si vo finále poradí s chladením.

Obrázek

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od Michal22 »

Chceš tam hnát až 8A- co plánuješ do gretzu za diody? Desku máš nachystanou na klasické 1N5408, které byly v 3A verzi (a ještě na hranici).
Jinak ale deska pěkná, klobouk dolů.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#24 Příspěvek od martin-f »

Do gretzu mám nachystané BYV79E-200. Diody budú mimo dps, namontované na chladiči (konkrétny typ zatiaľ nemám) a do tých bodov na plošáku budú viesť iba káble.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od Michal22 »

Tak to mě přijde zase jako zbytečně krkolomné řešení. Raději bych upravil desku, dal tam třeba tento a na něj chladič. Budeš to mít od těch drátů nepřehledné.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#26 Příspěvek od martin-f »

No bude to vlastne ďalších 8 káblov naviac. Je fakt že žiadna sláva. Ale tak skúsim to nejak vhodne zjednotiť. Či už dám tomu trochu formu a stiahnem to pásikmi do nejakého úhladnejšieho zväzku, alebo to nejak narvem do bužírky, to ešte neviem.

Som si vedomý toho že sa to dalo spraviť aj lepšie než ťahať káble na hulváta. Len prekresloval som to v programe Photo Filtre, čo je taký lepší Skicár a akosi neviem z dĺžky čiary, respektíve rozteči dvoch bodov na monitore určiť, koľko to bude mať reálne na papieri. Iné je od oka rozšíriť cesty a iné kresliť presné pájkovacie plochy ktoré musia sedieť na pol milimetra, nech potom silou nepresviečam vývody na súčiastke. I keď je mi jasné že nejaká finta na prepočet vzdialenosti z monitora na papier určite je.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od CZJKP1 »

Danhard, děkuji za opravu a vysvětlení. Nějak jsem si toho Céčka nevšiml...

Ten plošný spoj vypadá opravdu pěkně. Navrhoval sis sám, anebo je to k té konstrukci z internetu?

Mohl jsi to uzpůsobit na tyto diody http://www.gme.cz/dioda-15a10g-p221-066 anebo spíše toto http://www.teslakatalog.cz/KY710.html ev. http://www.teslakatalog.cz/KY715.html

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#28 Příspěvek od martin-f »

Návrh je okopčený z internetu. Ja som si iba posilnil cestičky. Pôvodný návrh bol pre zdroj s maximálnym prúdom 3A.

Obrázek Obrázek

K tým diodám. V roku 2008 som si tento zdroj už postavil. Bol úplne bez úprav, takže 30V/3A. A fungoval dobre, nemal som problémy ho rozchodiť na prvé zapojenie i keď diskusie na webe hovorili o čomsi inom. Ľuďom horeli operáky a podobne. Akurát vtedy, mladý-blbý mal som moc chuti pájkovať súčiastky a akosi málo chuti vyrobiť k nemu krabicu. A tak som ho nejaký čas prevádzkoval bez krabice, len tak plošák na stole. Až sa hanbím za tieto riadky. Nie je ťažké uhádnuť čo sa mladému-blbému bastličovi stalo. Kábel z výstupu sa dostal kde nemal a zdroj odpálil. Nikdy sa mi nepodarilo chybu odstrániť, netuším čo to mohlo byť. Aj som vymenil Q4 a Q2, myslím aj operáky a stále mal zdroj "svoju hlavu". Potom som už úplne stratil chuť dačo opravovať a čím dlhšie som to ignoroval, tým viac som nabral presvedčenie urobiť zdroj znovu a lepšie....no tými diodami som tomu dal korunu :?

No iné som chcel. Vtedy som tam použil práve takéto plastové diody (viď odkaz vyššie), myslím na 5A...alebo dokonca na 10A? Už si nepamätám, je to 7 rokov dozadu. Ale boli to celkom slušné valce na priemer. No na môj vkus hriali až nechutne moc. Akosi neviem prísť na chuť týmto plastovým diodám s prúdom 3 a viac ampérov. Potom som ich vymenil za nejaké v puzdre TO220.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#29 Příspěvek od danhard »

Plastové diody počítají s tím, že se nějaké teplo odvede nohama do tišťáku.
http://www.vishay.com/docs/88516/1n5400.pdf
Naposledy upravil(a) danhard dne 11 lis 2015, 20:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od CZJKP1 »

Martin-F: To si nebyl první, nedávno tu někdo napsal, anebo se odkazovalo na jinou diskuzi, na nějakého experta, který tak intenzivně testoval, až mu do toho vlítnul motor :lol: a pak mu to taky nejelo, jen to nemohu už najít ...

V tom zapojení je nějaký šotek. Někomu to funguje dobře někomu ne.
Jednou se říkalo, že tam je jeden tranzistor špatně, kamarád to stavěl před pěti lety odtud: http://vyvoj.hw.cz/teorie-a-praxe/konst ... ma-3a.html

Originál pak odtud:

http://www.electronics-lab.com/project/ ... 0-002-3-a/

Jsou tam přidané po čase i nějaké úpravy.

Vzpomínám si, že tam neustále hořel nějaký tranzistor a následně se rozpaloval dočervena ten výkonový odpor R7 na výstup na regulaci nereagoval vůbec.

Pak stavěl toto,
http://www.rumunsko.mypage.cz/menu/napa ... ci-zdroj-s

To mu funguje, ale na R1 se opět nedala udržet ruka, a to tam má 5W odpor.

Za sebe by se mi hodilo spíše toto, když 30V/5A mám, http://www.electronics-lab.com/project/ ... er-supply/ ale mam pocit, že ty OZ co v tom sou a vyrábí se pod tímto označení nesnesou už to potřebné napětí...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“