Automatické rozsvìcování svìtel- pøiïte sem všichni - návod

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Mám rádio Panasonic a to si taky pamatuje stav vypínače. I po vyndání tatranky. V tom problém není. Jenom jsem si na to odpojení klíčkem zvykl, tak jsem ho zapojil zase stejně jako to minulé.

A že Fiat hnije? Některé jsou rezavé už v katalogu. A to pořád slibují, že se už od příštího modelu polepší...

Uživatelský avatar
007
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 216
Registrován: 11 lis 2003, 01:00
Bydliště: střední čechy

#17 Příspěvek od 007 »

Já se použil zapojení se dvěma 555,dvěma relátky a několika pasívníma součástkama a nemám pocit,že by to bylo nějak přehnaný.Mám Formana a snímám kontrolku dobíjení.Světla se rozsvítí za 3s (obrysová) a 6s (tlumená).To spoždění je je proto,že v zimě se stane,že auto po nastartování
"chcípne" a mě se nelíbilo to blikání světel.Po rozsvícení se kontrolky dobíjení zhasnou tlumená světla za 40s,obrysová za 5 min.To proto,že opět v zimě při svícení,topení,rádiu a motoru na volnoběh může kontrolka dobíjení poblikávat a světla by blikali taky.Po vypnutí klíčku světla zhasnou ihned.
Další funkci se přidal na popud místní diskuze,co se stane,když v noci praskne klíňák a kontrolka se rozsvítí.Pokud nastane stav světla svítí,klíček zapnutý a dobíjení svítí,píská oněch 40s,než dojde ke zhasnutí tlumených světel dost nepříjemná sirénka.To mě upozorní na to,abych rozsvítil ručně.Sirénku používam i k varování,že mám rozvíceno ručně a odcházím z auta (otevřu dveře).
007

Uživatelský avatar
andilek
Příspěvky: 48
Registrován: 04 čer 2005, 02:00
Bydliště: Velká Dobrá

#18 Příspěvek od andilek »

1. Licencni ujednani.

otevrenim! toho emailu souhlasi! te s nasledujicim licencim ujednadnim:
tento navod smi byt siren pouze se jmenem autora
a nesmi byt nijak upravovan ani pomoci zpetneho inzenyrstvi
Autor neodpovida za pripadne skody zpusobene timto navodem.

2. seznam soucastek:
1x cca 20 cm dratu
2x rele 10 A
1x cca 2 minuty casu

3. navod

a) rele venujeme nekomu, kdo si na zapojeni s nimi potrpi

b)
spojime vyvody 30 a 86 rele R1
rele R1 je uplne vlevo dole a spojime jeho levy a spodni kontakt kouskem
dratu
(rele vytahneme do obou otvoru vlozime konce dratu a rele vratime )
na drat lze umusit vypinac nebo pouzit pojistkove pouzdro na dratu a
vytazenim pojitky se automat zrusi
TIMTO PROPOJENIM SE ROZNOU ZAPNUTIM KLICKU VSECHNY OBRYSOVE SVETLA
Funkce puvodniho vypinace obrysovym svetel zustane zachovana.

c)
uz! emnime vyvod 85 rel! e R1
(kousek dratu strcime do vrchniho kantaktu rele a propojime na zem)
nevim ktere z ostatnich rele ma uzemneny kontakt, nemam schema
takze zem si najdete sami
ta,na kterem stoji auto nestaci :-)

TIMTO SE ROZNOU I TLUMENA SVETLA

cast usetrenych penez (500-800 Kc) muzete poslat na ucet cislo
193028658/0300 :-)

P.S.

to licencni ujednani je sranda
ten navod ne, mam ho vyzkouseny na me Felici 1.3 MPi model 2000


P.S.2 Neni z me hlavy jen mi o prislo od kamarada mailem

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od DjRix »

Hill píše:......je fakt, že tlak oleje je taky známkou, že motor běží, ale záleží na tlaku, při kterém policajt rozpíná. Už jsem se setkal s případem, kdy sepnul už na otáčení startérem.
To je normální obzvlášť právě v zimě,kdy je olej zhoustlý a tlak v okruhu mazn naběhne už při startování.
Horší situace může nastat když se jedná o vyběhaný motor u kterého na volnoběh poblikává kontrolka mazání.....
Klídek chlapi,to je nulák...

Návštěvník

#20 Příspěvek od Návštěvník »

Taky jsem si dìlal automat na svìtla s 2 relé a nedávno pøekopal na nejjednodušší automatiku: 1 relé a 2 diody. Svìtla se rozsvítí až po nastartování, zhasnou po stopnutí. Funkce pøepínaèe svìtel je nedotèena.A jsem navýsost spokojen. :D
(není to z mé hlavy,ale funguje)
Přílohy

[Přípona bmp byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]


Uživatelský avatar
jirkaz64
Příspěvky: 49
Registrován: 26 pro 2006, 01:00
Bydliště: Betlem City

#21 Příspěvek od jirkaz64 »

Anonym píše:Taky jsem si dělal automat na světla s 2 relé a nedávno překopal na nejjednodušší automatiku: 1 relé a 2 diody. Světla se rozsvítí až po nastartování, zhasnou po stopnutí. Funkce přepínače světel je nedotčena.A jsem navýsost spokojen. :D
(není to z mé hlavy,ale funguje)
Nevím proč mě to hodilo jako anonyma, ale komlpet návod je na uploadu.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#22 Příspěvek od Puma17 »

Poradte nejaku schemu na automat na svetla, ci uz na sledovani tlaku oleja alebo napatia.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#23 Příspěvek od janousek »

Už to tady bylo mnohokrát.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#24 Příspěvek od Puma17 »

Tak tu je iba jedna schema a nic viac.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#25 Příspěvek od janousek »


Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#26 Příspěvek od helios »

Puma17 píše:Tak tu je iba jedna schema a nic viac.


Tiež to budem onedlho vyrábať, tak som si na kus papierika načmáral schému, ktorú použijem ja. U mňa sa svetlá zapínajú +pólom, takže výstup prvého relé pôjde za hlavný vypínač svetiel na okruh reflektorov, výstup druhého zasa na obrysové svetlá. Dve relé sú použité preto, aby sa dali zvlášť zapnúť obrysovky bez hlavných pri vypnutom zapaľovaní. (dalo by sa to aj jedným relé a diódou, ale ja som to zapojil takto). Funkcia pôvodného vypínača svetiel zostáva zachovaná.
Relé sú bežné, používané v autách, doporučujem typ na aspoň 20A. Zenerova dióda je 12V/1,3W, nasleduje trimer na presné nastavenie zapínacieho napätia, (cca na 13,8V), aby sa svetlá zapli až po naštartovaní motora a zvýšení napätia palubnej siete alternátorom. Odpor v Gate tyristora je ochranný. Tyristor vyhovie zo starých zásob, napr. KT501 až 505, alebo z novších rady TIC.
Zapojenie sa dá modifikovať podľa potreby.
Možno by bolo vhodnejšie kvôli teplotnému driftu zenerky použiť 10V typ a do série s ňou dať zo štyri 1N4001, to sa ukáže až v praxi. :wink:
Přílohy
autosv001.jpg
(151.12 KiB) Staženo 97 x
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#27 Příspěvek od Puma17 »

Keby som pouzil tvoju schemu, dali by sa svetla vypnut v pripade, ze niekde budem stat s nastartovanym motorom ?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#28 Příspěvek od helios »

Puma17 píše:Keby som pouzil tvoju schemu, dali by sa svetla vypnut v pripade, ze niekde budem stat s nastartovanym motorom ?


Samozrejme, vypínač dáš na vstup ZAPAL, čím prerušíš prívod do ovládacej časti. :)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#29 Příspěvek od Puma17 »

Chcem do auta urobit tento automat. Chcel by som to prerobit tak, ze obe vykonove rele vymenim za mensie rele na mensi prud, lebo hlavne svetla v aute mam cez rele. Zbytocne by 30A rele spinalo 30A rele. Tak by som to vymenil za nejake mensie. To nie je problem. Ale neviem ako by som to mal urobit toto, chcem aby sa jedno rele zoplo trocha neskor. Chcem aby mi automat najskor zopol parkovacky a potom tlmene. Len neviem, ako to urobit.
Přílohy
automaticky spinac svetiel.pdf
(140 KiB) Staženo 405 x

Uživatelský avatar
ALF63
Příspěvky: 10
Registrován: 05 srp 2006, 02:00

#30 Příspěvek od ALF63 »

Artaban001 píše:Díval jsem se na funkci profi výrobků (jen co se týká jejich letákových vlastností), co nabízi automatické sepnutí světel po nastartování. Všechny byly svázaný s funkcí dobíjení baterie (zvýšení palubního napětí), takže při takovýmto rozsícení světel je jistota, že je vše v pořádku - motor běží a alternátor dobíjí. ty horší jsou svázány funkčně z tlakem oleje - tlakový spínač..
Jo tak to bývá. Jen pro zajímavost: viděl jsem v jednom autě že DRL byla připojena ještě i na spínač ruční brzdy. DRL ale není tak jednoduchá že by rožínala světla podle kontrolky nabíjení. Zpoždění po startu je lepší i když ne nutnost ale při náhodném zastavení motoru by rozhodně neměla zhasnout světla.

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“