Rozkmitání 7805, reset Atmegy při sepnutí zátěže

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#16 Příspěvek od samponek »

Dej sem fotku jak to bylo, když to kmitalo a na jaké frekvenci.
Tlumivku ale dej aspoň do napájení relé, tím se nic nezkazí. :)

Uživatelský avatar
david126
Příspěvky: 36
Registrován: 27 bře 2013, 01:00
Bydliště: JMK

#17 Příspěvek od david126 »

Přidal jsem dvojici tlumivek do napájení za usměrňovač, bohužel to nepomohlo - zapojím na výstup spínaný relé trafopájku, zacvakám spínačem a dřív, nebo později se mi podaří Atmegu resetovat.

Kmitání bylo na frekvenci zhruba 30 - 50 Hz, ale jak jsem psal, ve skutečnosti k němu nedocházelo.

Přikládám schemata obou desek, a fotku umístění v krabičce. Ten dlouhý plochý kabel přijde ještě zkrátit. Deska s MCU je řešená trochu jinak, než je na screenu, ale jde jen o drobné změny v rozmístění cest.

EDIT:
Zkusil jsem trafopájku zapojit do zásuvky, nikoliv na výstup relé jako předtím, pak jsem ji při jejím spínání přiblížil k desce s MCU, čímž se mi jej rovněž podařilo resetovat.

Hloupá otázka: co je vlastně na trafopájce zdrojem rušení - transformátor, nebo mechanický kontakt, kterým je spínán? (pro představu, abych navodil co nejhorší stav, cvakám spínačem cca 2x za vteřinu).
Trafopájku používám proto, že je to zatím jediná věc, kterou se mi podařilo vyvodit problémy, zkoušel jsem asi 400VA trafo bez zátěže, spínal jsem již relátkem a samozřejmě mnohem pomaleji, ale ani po několika hodinách nedošlo k problému..
Přílohy
020320161803.jpg
(184.05 KiB) Staženo 33 x
d2.PNG
(21.7 KiB) Staženo 40 x
s2.PNG
(15.08 KiB) Staženo 44 x
d1.PNG
(30.34 KiB) Staženo 50 x
schema1.PNG
Ridici deska
(22.14 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Tohle mi dělalo taky deska spínala pomocí relé dva serverové zdroje 12V/80A.

Občas to desku náhodně vyresetovalo.
Někdy to nevyresetovalo ale zmagořilo to LCD panel takže ukazoval blbosti.
Bohužel nepodařilo se to vyřešit,. Po zablokování všech vývodů RC členy to bylo trošku lepší. Pak už mně npadlo jen to že by to mohl dělat krystalový oscilátor. Ale už jsem nemněl čas se tomu věnovat. Došlo k tomu že ty serverové zdroje byly zaplé trvale ale řídili se jen nohou PowerOn.

Skus atmegu přepnout na interní oscilátor. Pak už jen skusit najít někde kompletní oscilátor v plechové krabičce a skusit ho použít jako externí.

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od jiriS »

Asi bych řešil jinak napájení MCU, dost dlouhý přívody jak Vcc, tak GND, a slabý (Edit: to platí i pro přívody od stabilizátoru k C6). Namísto C5 (nebo paralelně) by to sneslo min. 10µ tantal.
(Možná přivést napájecí napětí krátkými kablíky přímo od C6.)
A všechny nezapojený vývody programově ošetřit- nejlépe připojit vnitřní pull-up, popř.nadefinovat jako výstupní.
Jirka

Uživatelský avatar
david126
Příspěvky: 36
Registrován: 27 bře 2013, 01:00
Bydliště: JMK

#20 Příspěvek od david126 »

Děkuji za tipy.

- Na desku se zaměřím, přidám tantal a zkusím ji přepracovat.
- Interní oscilátor bohužel nemůžu použít, potřebuji, aby mi aspoň trochu seděly časy spínání.
- Nesmysly na LCD jsem dřív řešil taky, teď používám už výhradně jen 8bit komunikaci, a problémům je konec.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#21 Příspěvek od termit256 »

Urcite udelej to co pise jiris, ta deska je dost blbe navrzena. Zkusil bych privest napajeni draty primo od stabose k displeji a mcu (jak gnd tak i Vcc), blokovaci kondik k mcu zapoj primo mezi napajeci vyvody co nejkratsi cestou, totez u konektoru k napajeni displeje. Za usmernovac bych dal nejaky transil, tim nic nezkazis. Pokud z mcu vedou nejake draty k ovladacim prvkum apod, dej tam idealne optocleny, pripadne rc cleny a samozrejme ty nezapojene piny nastavit jako vystup.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#22 Příspěvek od Atlan »

Tak tak 100n kondik priamo na napajacie piny uP, to iste plati pre stabilizator co najblizzsie puzdru osad dalsie 2*100n ako pise datasheet.
Stym reset pinom si robis srandu ze ? tahat to po celej doske. K R10k co je pre reset paralelne diodu, jej uloha bude vybit naboj z toho obrovskeho C10u co si pripojil k reset pinu. mezi zem a vyvod reset uP zapojit 100n kondik, co najblizsie najlepsie priamo na nozicky uP.

Napajanie pre rele, prerus spoj co ide z tej hlavnej cesty a vloz tam diodu. tym oddelis napajanie pre rele. Zaroven za tu diodu kondik, aspon 220uF na zem bude to zasoba energie.

Otazka je ci neoddelit radsej napajanie uP tou diodou a pouzitim kondiku. V tedy nedojde k poklesu napetia pre uP z dovodu zopnutia rele.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty relátka mimochodem s největší pravděpodobností nejsou určená pro spínání galvanicky oddělené sítě. Nemají vhodné izolační vzdálenosti, a celkově ten návrh silovky je totální katastrofa.

Já používám termín "znovu a lépe" - a není to nic nenormálního, že se celá konstrukce zahodí a začne se znovu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
david126
Příspěvky: 36
Registrován: 27 bře 2013, 01:00
Bydliště: JMK

#24 Příspěvek od david126 »

Děkuji všem za odpovědi, nezbývá než souhlasit, již jsem začal znovu od začátku upravovat obě desky.

Pokud by byl někdo ochoten mně trochu nakopnout ohledně toho, co udělat lépe na zdrojové desce vyjma již zmíněných relé (díky, Zdeňku), budu rád.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

Můžu Ti nafotit profi silovou desku, včetně trafáku, relátek atd.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
david126
Příspěvky: 36
Registrován: 27 bře 2013, 01:00
Bydliště: JMK

#26 Příspěvek od david126 »

Pokud bys mohl, určitě by mi to pomohlo.

Zkouším samozřejmě hledat sám, mám tu desky z nějakého kotle PROTHERM, které jsem trochu zkoumal, ale asi to nebude to pravé, je to řešené docela nezvykle (identické zapojení vč. zdroje je realizováno na jedné desce DVAKRÁT vedle sebe, a to včetně zdroje, 100V elektrolyt za 12V transformátorem) , jsem sice laik, ale tohle mi přijde přinejmenším zvláštní.

Pokud by to někoho zajímalo, desku nafotím.

Zdrojovou desku jsem zkusil přepracovat, zmenšil jsem ji a snažil se striktně oddělit síť a části napájené ze sekundáru trafa, zaměnil jsem relé a po ploše sekundární části rozlil měď spojenou na GND.
Přílohy
d3.JPG
(53.65 KiB) Staženo 29 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na tu rozlévanou měď u silovky se při vývoji vykašli - ta se používá jedině tehdy, když někde teče velkej proud.

Ty fotky jsou takový "silový" minimum - je to vytažený z nějakýho střídače či co a opravovaný, navíc výrobce je tuším Ital, ti jsou většinou na úrovni průměrných českých bastlířů.

Jen tak OT přikládám fotku kondíku, co používají Italové a co dokázal zapálit celou rozvodnu. A ten jeho stav není výjimka.
Přílohy
sil_4.jpg
(10.49 KiB) Staženo 29 x
sil_3.jpg
(7.28 KiB) Staženo 28 x
sil_2.jpg
(74.91 KiB) Staženo 38 x
sil_1.jpg
(65.35 KiB) Staženo 37 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#28 Příspěvek od Atlan »

Zvyknem znizovat napatie na rele zaradenim odporu 100R pre kazde rele nehreju sa tak cievky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

Proč ne, ale zvykem je přidat elyt kvůli tomu, že pro sepnutí je potřeba vyšší proud cívkou, než na udržení přítahu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“