Hodiny pro venkovní použití

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#16 Příspěvek od MiraSt »

Nabízím inspiraci. Jsou to běžné 60. voltové. Předělané na obyčejný strojek. Celkem jsem vyrobil čtyři exempláře. Tyhle troje jsou v zimě, v létě venku a bez problému. Baterie, jaká byla. I velká.
Přílohy
Hodiny (3).jpg
(75.79 KiB) Staženo 61 x
Hodiny (1).jpg
(79.85 KiB) Staženo 42 x
Hodiny (2).jpg
(63.99 KiB) Staženo 48 x

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#17 Příspěvek od Kremik »

Ty mateční hodiny není problém udělat. I s tráfkem se mi to kdysi vešlo do krabičky od mýdla. Byla v tom E351 nebo E355 a nejaké smetí kolem. Dělilo to kmitočet sítě a bylo to tak jednoduchý, že jsem na to nedělal ani tišťák. Běhalo to několik let v práci, dokud jsem nešel jinam. Móžnáá bych někde vyhrabal schéma.. Jo, dimenzovaný to bylo na jeden strojek.

Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 41
Registrován: 01 zář 2011, 02:00

#18 Příspěvek od Antares »

Ono to se slunečními hodinami není tak jednoduché jak by se mohlo zdát. Při Astronomické společnosti v Hradci Králové je skupina lidí pro které jsou sluneční hodiny celoživotní hobby. http://astro.mff.cuni.cz/mira/sh/sh.php
Zdraví Antares

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj. přestrojkovaný "Pragotron", nebo "elektročas" (co já vím, co je ta značka několika hodin u sebe) provozujem v práci. Strojek je tam již 10 let a stále funguje.
Pokud bys ale chtěl aby Ti ty hodiny vydržely co nejdýl, Zajíc nabízí řídící jednotku i z bateriovou zálohou. V těch hodinách má totiž strojek vše plechový a izolátor je z pertinaxu, nebo jinýho termosetu. Navíc mají robustní krokáč a pouze 3 nebo 4 kola, takže lépe odolá povětrnostním podmínkám. Řídící jednotku můžeš dát kamkoliv.. Je to malý plošňáček a má dva šváby (měnič a procesor) a 4 trandy v můstku na komutaci signálu

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#20 Příspěvek od jirkati »

Tak inspirace je plno, mám o čem přemýšlet. Dnes jsem zkusil dát hodiny za okno na lodžii a hned jsem to schytal - jak se budou spouštět žaluzie. A 10 cm od okna už nejsou zvenčí kvůli zrcadlovému efektu skel vidět. Takže skusím jinou variantu dle zdejších rad. Díky.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Na tom přestrojkování hodin nic není. Můžeš tu "zábavu" zadat i děckám :-)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#22 Příspěvek od konosuke »

GeorgeB píše:Není to vtip: a co sluneční hodiny?
Jeden příbuznej je má na zdi na jižní straně a fungují spolehlivě. Ciferník se ještě nezbortil a nemaj ani baterku ani plošný spoj :)
no jo...a jak se vypořádají s posuvem na letní čas ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
OMA50
Příspěvky: 210
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#23 Příspěvek od OMA50 »

V rádiu v loni na jaře byl nějaký generátor pro hodiny Pragotron

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Zapomínáte na 600 let starý a lety prověřený věžní hodiny. :lol:
Ale vážně, můj známej, původně hodinář si vyrobil hodinovej stroj asi 40x40 cm s samonatahovacím závažím a skrz zeď hřídelky a ciferník venku na fasádě. Jen to nemá odbíjení. :wink: Víte, že se na těhle věžních strojích ozubený kola vyřezávaly pilkou z mosazi a dobrušovaly pilníkama? To už dnes nikdo neumí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od PavelFF »

Na Aukru se běžně hodiny Pragotron prodávají. I teď. Stačí zvolit Skončené aukce a zadat pragotron a je tam několik stránek, ze kterých se dá získat představa o cenách. Někdy jsou za 4 stovky ale taky třeba přes tisíc.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“