Dvě napětí na jednom uzlu ze dvou děličů výpočet...

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od saitt »

Díky za rady

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#17 Příspěvek od MetalGod »

Heh, co jsem koukal, vrtáš se v MCU, ale neznáš absolutní základy. Nemáš řidičák ani na moped, ale už by sis sedal za volant kamiónu.
Jestli máš bejt co k čemu, nejdřív se nauč lízt, chodit, až pak si běhej. Ani bych se nedivil, kdybys neznal Booleovu logiku.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od saitt »

myslíš Boleovu algebru?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#19 Příspěvek od MetalGod »

Booleovu. Jo.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od saitt »

/*
Metal Go(l)d uklidni se ,...na to moje programování to stačí dělám jen prkotiny jako jsou počítadla teploměry atd.Nemusím si kreslit karnaughovy mapy a algorytmy abych udělal program.
Mám nedostatky a chci s tím něco dělat ,ale ty tu jen kritizuješ na rozdíl od tebe
já mám rodiče profi fotografy a taky ti nekritizuji ty tvoje fotky co vystavuješ na profilu.
Blbě remcat umí každý ,ale pomoct někomu málokdo...
*/

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#21 Příspěvek od ohryzek36 »

Metal Gold... Sakra :lol: nemůžu se přestat smát :lol: :lol:

Zkus si sehnat nějaké středoškolské učebnice elektroniky - něco sepsal Blahovec něco (vyššího) Bezděk, něco Láníček a číslicovku najdeš taky (Antošová, Davídek, Malina). Dost knížek se dá z někama stáhnout (popřípadě odkoupit od bývalých středoškoláků za mrzký peníz), ale to si už musíš najít sám.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#22 Příspěvek od samponek »

Vycházej z Ohmova zákona a napětí 3.8V. Všechno pod to svítit nebude.

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od saitt »

Pročítám sérii poznáváme elektroniku zatím jsem u 3 -tího dílu z 8-mi.Zdá se mi to dobrý po Bezděkovi jsem pokukoval ,zdálo se mi to docela dobrý ale nekoupil jsem na začátek Poznáváme elektroniku.Hledal jsem knihu co by se zabývala čistě návrhem obvodů ale nesehnal jsem.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#24 Příspěvek od MetalGod »

No jako sorry, ale vzhledem k takovejm kritickejm nedostatkům a značně omezený schopnosti popsat triviální problém jsem si myslel, že jseš žákem ZŠ ve věku 11-13 let.
Ale jestli máš zájem se to naučit, tak:

Odpory sériově: R=R1+R2+ ... +Rn

Odpory paralelně: 1/R=1/R1+1/R2+ ... +1/Rn

U cívek je to stejně, ale u kundíků opačně:

Sériově: 1/C=1/C1+1/C2+ ... +1/Cn

Paralelně: C1+C2+ ... +Cn

Dělič se počítá takhle:

Máš odpory R1 a R2, R1 je, laicky řečeno, u plusu, R2 u mínusu.

Na R1 máš: U1=U(R1/(R1+R2)
Na R2 máš: U2=U(R2/(R1+R2)

To platí samozřejmě bez zátěže, nebo je-li zátěž relativně k odporu s největší hodnotou zanedbatelná (např. 1MΩ vs. 1kΩ). Jinak se bere v potaz odpor zátěže, jenž se pak považuje za paralelní odpor k odporu, na němž se měří napětí.

Stačí?

No a když tohle víš, tak zkus vypočítat tohle:
Přílohy
X.png
(5.91 KiB) Staženo 61 x
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 17 dub 2016, 14:11, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#25 Příspěvek od ohryzek36 »

Navrhování obvodů jde složitě, když nevíš základy. Toho Blahovce jsme třeba ve škole probírali celý prvák (prakticky každý den), a přitom je to jenom o pasivních součátkách (RLC), jejich řazení a výpočtu - vypadá to sice jako pakárna, ale zabitý čas to nebyl.

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#26 Příspěvek od saitt »

asi vyjdu z toho nejnižšího odporu při největším osvětlení .....tak abych dostal 3,7 V i při sepnutém switchi.

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od saitt »

Toho Blahovce mám doma ale jen elektrotechniku,.... elektroniku nemůžu najít ani na netu.

Omlouvám jsem ,ale přišel jsem do druháku z jiné školy tak jsem byl ochuzen o základní info.chtěl bych to dohnat,,,, jinak ta kniha od Laníčka vypadá celkem fajn až dočtu poznáváme elektrotechniku tak se do toho pustím.

Díky za Váš čas

Filip.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#28 Příspěvek od ohryzek36 »

Myslel jsem elektrotechniku - v mém prvním příspěvku máš i klikací odkaz, tak ty knížky tam můžeš vidět (mají duhové obaly).

Dobře ti to popisuje MetalGod a v těch knížkách je to také - v prvním díle je (aspoň u mně - novější vydání můžou být jinak vysázené) na str 11-80 "Proudové Pole", což jsou základy a rezistory, na str. 88-123 je "Elektrostatické pole", což jsou kondenzátory a elektrostaitka a kapacita obecně a na straně 167-190 máš "Magnetické pole,", což jsou cívky, magnetismus, indukčnost a podobné srandy. Ve druhém díle se už probíra střídavý proud (a všechno okolo něho - není toho málo) a třetí díl jsou jenom příklady (ten teď nemůžu najít, ale je nejtlustější - má tak 300 stran). Nauč se to a máš na chvíli vystarané :D .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

saitt píše:....já mám rodiče profi fotografy...
Já mám šedou kočku a taky Ti nevyčítám, že neumíš chytat myši.

Promiň, ale argument, že rodiče něco umí ještě neznamená, že to umíš i Ty. Tohle je syndrom rozmazlených dětí.

Sorry za OT.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#30 Příspěvek od saitt »

to ZdenekHQ: To skutečně neumím i když jsem ve firmě dělal rok.
Jen sem chtěl říct ,že řvát po někom na chatu,že neumíš něco mi přijde trošku přehnané.
Dnes si jedu koupit ty knížky a součástky .Nakonec jsem to vypočítal i s drobnou odchylkou.Měl jsem na mysli jak se to vyjádří z toho vzorce par. spojení znám ,jen sem to složitě upravoval ,místo toho jsem vzal vzorec 1/R a vyšlo to skoro přesně..... R2 = R*R1/R-R1...celkový R jsem dal aby teklo děličem 1mA.
Přílohy
delicldr2.png
(19.87 KiB) Staženo 62 x

Odpovědět

Zpět na „Teorie“