Stereo VHS, rušení zvuku

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#16 Příspěvek od xsc »

Tohle byl problém dokonce i u profi zařízení od Sony - kamer určité řady. Dodávali pak celou sadu elytů na výměnu. Pokud se to nestihlo vyměnit včas, naleptalo to plošák.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Stare elyty ELNA to robia, uz som to viackrat videl.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

elektrosvit píše:Hille,
nebyla Tebou popsaná mechanika (nebo alespoň podobná) i v novějších videích AVEX?. Jedno takové jsem měl a rovněž tam bylo zavádění pásku levou stranou za buben. Také si vzpomínám, že posuv pásku nezajišťoval synchronní motor s vnějším rotorem, ale bytelný stejnosměrný motorek...
To, co popisuješ, je mechanika FOX od Philipse. Má tenkou přítlačnou kladku na hřebenu a kazeta dosedá přímo na ni. A šasi je z poměrně slabých plechů a obsahuje příliš mnoho plastových dílků.
Ta mechanika, co mám na mysli já, byla skutečně v řadě Grundig V300 a určitě v modelu Siemens 386FM, byla dost vysoká, protože jednak měla unašeče cívek přímo na hřídelích stejnosměrných motorků (a ty měly jakousi "sukýnku" přerušující světelné závory), jednak odlitek horního dílu bubnu videohlav pokračoval nahoru asi 2 cm prodloužením osy, patrně konstrukční zbytek po sběracích kroužcích napájení aktuátorů ze systému Video 2000.
Připadalo mi to, že u Grundigů měli nalupán mrak dílů na mechaniky V2000, ale nedaly se už prodat, tak upravili to nejnutnější (menší buben, přesazení dorazů vedení pásku, aby těch 182° opásání zůstalo, změna sklonu bubnu a vodítek, změna rychlosti posuvu pásku). Ostatně to, že ta mechanika počítala s větším bubnem, bylo vidět i na uchycení jeho bloku, i ty prstence zavádění měly zbytečně velký průměr.
Na to, že zřejmě šlo o mechaniku, která nerozlišuje stranu kazety, ukazoval i příliš měkký jazýček, který tomu měl u VHS zabránit, ale u dvou majitelů se to nepovedlo - byli na obracení kazety zvyklí z V2000, tak tam natlačili VHS kazetu tak hluboko, až utrhli plošňák audiohlavy a vytáhli z ní vývody. Nová hlava stála v roce 1986 celých 85 DM a člověka, který by ji v Norimberku koupil a dovezl....
Škoda, že jsem jednu z těch mechanik měl, ale rozebral, protože jsem k ní nesehnal nový buben. Prostě buben s prcišem nahoru nebyl (musel bych ho i s rotačním trafem předělat z jiného videa, což mi v roce 1993, kdy se ke mně ten Siemens dostal, připadlo poněkud kontraproduktivní a dražší, než nový například Panasonic), všude mi tvrdili, že šlo o U-Laufwerk Grundig (ostatním říkali M- nebo W-Laufwerk).
Ten stroj uměl podélný a hifi zvuk (oba stereo), ale videohlavy nenahraditelné.
Kdo máte velký katalog Nedis, podívejte se po těch modelech už teď, já jsem na cestách, takže nejdřív tak za týden.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od radioelectrum »

Ta podrobnost jak píše Hill mezi VHS a 2000 není zcela náhodná . Zde je jeden dobový prospekt (Grundig pod obchodním označením Siemens), kdy je vidět že i vzhled přístroje byl záměrně vytvořen stejný. (na prospektu poslední modelová řada 2000 spolu s nastupujícím VHS) Asi tomu bylo si běžní lidé nevšimli ukončení výroby systému VIDEO 2000 a přešli bez povšimnutí na VHS.
Přílohy
20150.jpg
(181.68 KiB) Staženo 168 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Ano, to je ta řada, přesně takto zpředu ten stroj vypadal, jen měl označení FM386 a v režimu HIFI AUDIO už používal poloviční rychlost posuvu pásku, ale bez obrazu, obraz uměl nahrávat zjevně jen v režimu SP - rychlost posuvu pásku nešla před záznamem zvolit. Jestli uměl přehrávat kazety nahrané rychlostí LP, netuším. Jak jsem už napsal, neuměl přehrát obraz ani v SP.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tak jsem ty elyty stihl vyměnit ještě dnes. Teď už přehrává cizí záznamy dobře. Vlastní záznam je ale hodně rušen - na LP je v pravém kanálu syčení v rytmu 50 Hz, na SP je syčení ještě silnější a je i v levém kanálu. Přehrávání záznamu na jiném videu je mírně lepší. Asi nebyl moc dobrý nápad sahat do nastavení hlav... Mám slíbenou dokumentaci.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#22 Příspěvek od elektrosvit »

Hill a radioelectrum:
Moc děkuji za vysvětlení. :wink:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tak jsem podle dokumentace provedl seřízení dráhy. Mám ale problém s vodicími trny kolem tónové kladky, má se to nastavit kompromisně tak, aby to netahalo pásku do strany ani při přehrávání, ani při zpětným převíjení s obrazem, a to se mi nedaří. Stačí dát jinou kazetu a nastavení je zase v háji. Už když jsem to získal, tak kolem tónové hřídele byly zbytky orvané pásky. Mám podezření na špatnou kladku, jinak mě nic nenapadá, leda že by se mechanika časem zkřivila. Nejspíš to nějakou dobu leželo s mechanikou v poloze pro přehrávání.

Siemens stačilo zaběhnout, po přehrátí pár kazet se to srovnalo, teď pěkně přehrává i nahrává. LP umí, ale jen zvuk.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Příliš velký tah přivíjecí spojky spolu se ztvrdlým povrchem přítlačné kladky (někdy i jednotlivě jedno nebo druhé) vedou k tomu, že je pásek tahaný do strany a okraje pásku se poškodí.
Tah spojky musí být nastavený tak, aby plnou cívku ještě spolehlivě na konci pásku navíjela, ale ne víc, jinak na začátku kazety (v obou směrech) dojde k tahání pásku bokem. Když je přítlačná kladka zkamenělá, nesrovná se rovnoběžně s tónovým hřídelem a pásek pod ní klouže, navíc těžko předem odhadnutelným směrem...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Lukas-Peca »

Při přehrávání to seřídit jde, ale při zpětném chodu to pak hned úplně ujede. To by mohla dělat spojka na levém unašeči. S některýma kazetama to ale funguje. Kladka vypadá pohledově v pořádku. Někdy se na to ještě mrknu. Měl jsem podobný problém u Avexa, ale tam byla kladka opravdu na šutr.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “