Tesla Rubín C391D

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lubos
Příspěvky: 24
Registrován: 19 kvě 2016, 02:00

#16 Příspěvek od Lubos »

Chtěl bych se ještě zeptat jestli mi někdo dokáže poradit, jaká je pravděpodobnost že by mohlo být vadné VN trafo?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Na obrazovce je vidět šum, tedy zobrazuje. Řádkové trafo zjevně v pořádku je. Jestli zní rozklad jinak, může to být právě tím, že tam nemáš signál. řádkový (ale ani snímkový) rozklad nesynchronizuje a šum mu nepravidelně posouvá kmitočet. Možná, že ten volnoběžný kmitočet máš na desce S rozladěný nebo budicí impuls spínacího tranzistoru nemá správný tvar.
V každém případě není řádkový koncák buzený správně
Pusť do té televize nějaký modulovaný obrazový signál a uvidíš.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#18 Příspěvek od xsc »

Navíc některá starší trafa dělají kravál i na jiných kmitočtech než je základní řádkový. Obraz tam je, takže v trafu ani koncovém stupni problém není. I některé multimetry dokáží měřit orientačně kmitočet, když už ten osciloskop nefunguje. A nebo prostě jen přivést signál a točit s trimrem, pokud není něco extra ujeté, tak se to chytí aspoň labilně.

Uživatelský avatar
Lubos
Příspěvky: 24
Registrován: 19 kvě 2016, 02:00

#19 Příspěvek od Lubos »

Děkuji za odpovědi.Dnes jsem po delší době televizor zapnul a zkusil do něj přivést signál.Ten obraz je pořád tmavý.Přikládám fotografie jak to vypadá.Při tom šumu je řádkový rozklad slyšet, ale zní jinak než když byl televizor funkční a když tam pustím signál, tak není skoro vůbec slyšet.Jinak integrovaný obvod tam je pořád ten A255D, protože s tím originálem K174XA11 to nefunguje vůbec.Ještě dodám že ten řádkový rozklad přestal fungovat za provozu, obrazovka zhasla a už šel jenom zvuk.Teď když tu televizi vypnu, tak se uprostřed obrazovky objeví duhový flek který postupně mizí.To také předtím nedělalo.
Přílohy
S6301340.jpg
(238.84 KiB) Staženo 152 x
S6301336.jpg
(285.56 KiB) Staženo 138 x
S6301333.jpg
(291.57 KiB) Staženo 146 x
S6301332.jpg
(256.13 KiB) Staženo 152 x

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od xsc »

Proč je obraz tmavý - to to nereaguje ani na nastavení jasu, černá se se změnou jasu nestane šedá?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Předpokládám, že všechna napájecí napětí ti sedí podle schématu.
Nezhasnuté zpětné běhy ukazují na nízké Ug2 obrazovky. Na desce s paticí máš velký ostřicí trimr a menší trimr (RP4) na nastavení Ug2. Tím opatrně přidej.
Je také možné, že má po dlouhém skladování a vlhnutí svod C9, ale to mě zatím nepotkalo. Nastavení jasu hrubě, pokud si vzpomínám, tahle televize nemá.
A další možnost je, že zdroj signálu neposkytuje TV signál se správným poměrem výšky synchronizačních impulsů k jasové složce (televize nastavuje kontrast podle výšky synchronizačních impulsů, pokud to bereš přes modulátor a anténní vstup). Pak se může stát, že máš příliš velkou amplitudu jasového signálu a zabírá omezovač proudu obrazovky.
Nezesvětlají stíny, když ubereš kontrast?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od xsc »

V tomhle případě si nemyslím, že nezhasnuté zpětné běhy souvisí s Ug2. Jsou nezhasnuté jen ty, kde je modulace - teletext - je to vidět, že řádek není souvislý. To spíš souvisí s vertikálním zatemňovacím impulzem a jeho délkou, která se nastavuje trimrem na modulu vertikálu. Ani nevím, co by se stalo, pokud by vertikální impulzy chyběly v SCI zcela, podle čeho by pak 3505 poznala, kde měřit černou. To by mohlo mít na zmiňovanou vadu vliv, takže by bylo dobré se na výstup modulu vertikálu, pin8, podívat. Pro kontrolu bych zmenšil rozměr obrazu, nahoře musí být vidět tři barevné řádky.
Ug2 je určitě dobré zkontrolovat, ale ani blbě nastavené Ug2 neznemožňuje nastavit jas tak, aby z černé byla šedá. Jen jas v bílé bude nižší. Jak vypadá obraz, pokud se stáhne kontrast a vytáhne jas?

Uživatelský avatar
Lubos
Příspěvky: 24
Registrován: 19 kvě 2016, 02:00

#23 Příspěvek od Lubos »

Tak zatím jen v rychlosti, napájecí napětí sedí, ty jsem měřil hned jak se mi povedlo sehnat schéma.Ten svod na tom kondenzátoru by třeba i mohl být možný protože televizor jsem sehnal od známého který ho chtěl vyhodit a nějaký čas stál venku a myslím že do něj i napršelo.Nicméně když jsem televizi přinesl domů, tak jsem ji nechal vyschnout a trochu ji vevnitř vyčistil.Po zapnutí normálně fungovala a nějaký čas jsem se na ní díval.Neběžela sice každý den, ale taky určitě nebyla pořád vypnutá.Po asi 2 měsících?Nepamatuji si to už přesně se objevila výše zmíněná závada.Jinak pouštěl jsem to přes modulátor ve videu a anténní vstup.Video ale používám pořád to samé.Půjdu se na to ještě podívat a zkusím to zase nafotit.

Uživatelský avatar
Lubos
Příspěvky: 24
Registrován: 19 kvě 2016, 02:00

#24 Příspěvek od Lubos »

Tak mám televizi před sebou.Když stáhnu kontrast a vytáhnu jas, tak obrazovka vypadá jako by byla vypnutá (vůbec nesvítí).Když je kontrast na max a zkouším stáhnout jas ,tak skoro vůbec nereaguje (stáhne se jen trochu).Na fotografii S6301348 je trochu stažený kontrast a jas na max a na S6301349 je kontrast na max a jas na minimum.
Přílohy
S6301349.jpg
(272.54 KiB) Staženo 112 x
S6301348.jpg
(257.69 KiB) Staženo 155 x

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

Takže ověřte 2 věci.
- Jestli z modulu snímkového rozkladu jde vertikální zatemňovací impulz na pinu 8 - bez osciloskopu musí být na kolektoru VT12 napětí dle schématu (pokud ne, zkontrolovat VT11 a VT12 a vazební kondenzátory).
- Napětí Ug2. C9 je možné pro zkoušku odpájet.
Jinak podle popisu předpokládám, že napětí na katodách budou vyšší, než je uvedeno ve schématu, při staženém kontrastu se budou blížit 180V, signál v šedé bude ořezán na zatemňovací úroveň. Tohle se skutečně nejlíp hledá osciloskopem, stejně jako to vertikální zatemňování, bez toho je to metoda pokus-omyl.
Napětí pro regulaci jasu na 3505 odpovídá rozsahu a s nastavením potenciometru se mění?

Uživatelský avatar
Lubos
Příspěvky: 24
Registrován: 19 kvě 2016, 02:00

#26 Příspěvek od Lubos »

Tak napětí Ug2 je 637V a na kolektoru VT12 není nic.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#27 Příspěvek od xsc »

Takže Ug2 je +-OK.
Ale pokud na kolektoru VT12 modulu vertikálu nic není, tak chybí zatemňovací signál vertikálního zpětného běhu. To samozřejmě ovlivní i úroveň černé, protože chudák 3505 asi neví, kdy může měřit obrazovku. Takže projít VT11, VT12 a hlavně vazební kondenzátory (C16, C21) - stačí přidat podobný paralelně. Pro jistotu taky diody VD9, VD10 a trimr R46, ten když nemá kontakt, tak to nefunguje. Nemělo by to být nic složitého, při naladěné stanici by pak měly zmizet bílé pruhy jako jsou na fotce Novy. Při signálu z DVD chybí teletext, takže tam výrazné nejsou.

Uživatelský avatar
Lubos
Příspěvky: 24
Registrován: 19 kvě 2016, 02:00

#28 Příspěvek od Lubos »

Tak na kolektoru VT12 modulu vertikálu je 0,67V.Já včera měřil VT12 na jiném modulu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#29 Příspěvek od xsc »

A co se děje při změně nastavení trimru R46 na tomtéž modulu - mění se počet bílých pruhů - zpětných běhů při sledování TV stanic s teletextem - třeba Novy jako je na fotce?
Předpokládám, že osciloskop stále nemáte/není použitelný.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#30 Příspěvek od houmr »

Vzhledem k tomu, že jsi měnil A255, budeš muset nejspíše nastavit ten malý trimr, co je na té malé desce, kde jsou kanálové voliče, OMF a ten modul řádkové synchronizace. Je tam tuším nahoře v rohu. Dej si tam ten signál s teletextem, aby jsi viděl ty zpětné běhy. Pomalu otáčej, až zpětné běhy zmizí. Pak počkej několik vteřin a obraz najede s veškerou "samoregulací" MDA3505.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“