Ventilátor do koupelny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#16 Příspěvek od rysTR »

kondenzátor má hodnoty 47mikro f.35V a ještě je tam na něm další značka10/07. Dále tam je ještě jakoby trochu zapálený do rezava okolo nožiček odpor s označením oraž,oranž,černá, oranž, ale přes zkoušečku svítí , jako ostatní zeleně.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#17 Příspěvek od Hydrawerk »

rnbw píše:Podla mna sa tam nema co pokazit, len motor...
Bohužel, jednou mi odešel i IO časovače. Bylo to maličké 6 vývodové SMD s neznámým označením.
Nyní mám nějaký jiný s několika operáky a s optotriakem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Myslel som, ze je to bez elektroniky - len motor.

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#19 Příspěvek od rysTR »

Ta elektronika je hned na boku a kromě toho to má automatické otvírání a zavírání mřížky před větrákem.To ale funguje dobře i s regulací času otevření a vypnutí celého větráku. Jen to nespíná ten motorek. Musím počkat do pondělí a koupit ten kondenzátor.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

Na zkoušečku se vykašli, pořiď si aspoň nějaký multimetr a měř, nezkoušej. Sice větrák už třeba spravovat nebudeš, ale měřák se Ti bude hodit na jiný "akce".

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#21 Příspěvek od TAKJAN »

Nebo aspoň pořádnou digitální, co měří i odpor, ale nejen do 200Ω

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#22 Příspěvek od rysTR »

Zdravím a mám ještě takovou malou prosbu.Podle rady v Nuke-bastlírna jsem vyměnil kondenzátor 47 mikro/35V . Motor se nyní rozběhne bez problémů a dle nastaveného času větrák vypne - ale - dřív stačilo tam předřadit pouze spínač.Po doteku z fáze na třetí kontakt( první je fáze, druhá nulák a třetí přerušená fáze) Na nastavení času je tam taková malá modrá kostka s oskou a šlicem uprostřed na otáčení šroubovákem.To funguje.
Nyní to ale musím spojit jakoby na tvrdo z fáze na třetí vstup.Větrák se pak rozběhne a po nastaveném času vypne..
Ještě tam jsou tři drátky vztyčené nahoru z destičky, přes které je navlečena taková spojovací malinkatá kostka. Dle nápisu při spojení krajního a prostředního je chod po vypnutí, spojení na druhé straně s prostředním je chod i po zapnutí a po nespojení všech tří je po zapnutí čeká 1 min.Ať to ale přestavuji jak chci, tak to nic nedělá .
Nevím, - snad jsem to popsal srozumitelně- dá se v tom něco ještě vyměnit, aby to fungovalo jen dotykem přes tu fázi?
Nebo jak to mám nyní zapojit?
Také se omlouvám , protože moje znalosti v tomto oboru jsou asi mizivé - i když jsem schopen lescos vyměnit a opravit.
P.s.: koupil jsem také nový tyrystor, ale zatím do toho nechci nějak vrtat, protože je tam taková malá tištěná destička a už jen výměna kondíku byl horor-a to jsem to pájel mikropájkou.Pořád se mi vzhledem k malé rozteči mezi pacičkami sléval cín.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od workhard »

To vypadá, že to obsahuje nějaký µPC a ten bude asi K.O. :? Co je z druhé strany toho tišťáku?
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#24 Příspěvek od rysTR »

Z druhé strany tišťáku už pak není nic, kromě pájení.
Ještě doplňuji: nad tyrystorem je ještě na destičce umístěn asi malý kondenzátor.Je to taková žlutá pecička v průměru asi 5 mm. A na straně je pak 5 miniaturních odporů a dioda s šedým proužkem.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od workhard »

Bylo by dobré sem dát detailní foto té elektroniky z obou stran, ať se dá usoudit, jak to vlastně pracuje. Nějak se mi nezdá, že s jedním triakem, pár rezistorama, kondenzátorama a diodou by to bylo tak chytré :)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#26 Příspěvek od rysTR »

Připojuji několik foto - snad to bude stačit pro identifikaci. Přivítal bych, kdyby měl někdo schema-nedá se sehnat. Ten velký kondenzátor jsem vyměnil a větrák se normálně rozběhl pouze když jsem propojil fázi (dolní vodič ) s horním drátem(první je fáze, pak nulák a horní je jen zapojená destička.Po stanovený časový úsek to jede a pak vypne.Rozjede se opět po trvalém připnutí dotykem fáze a dráty z destičky.Čas chodu určuje ten čtvereček na destičce-pootočením kolíku uprostřed.Dříve stačil jen dotyk. To hnědé na levé straně je otvírač mřížky.Ten funguj normálně.
Přílohy
IMGP4506.JPG
(42.17 KiB) Staženo 116 x
IMGP4518.JPG
(55.9 KiB) Staženo 92 x
IMGP4519.JPG
(82.82 KiB) Staženo 105 x
IMGP4508.JPG
(67.67 KiB) Staženo 104 x

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od workhard »

Tak nějaká chytristika zespoda je, fotka tedy nic moc. Problém bude asi složitější... :(
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#28 Příspěvek od rysTR »

Pánové - prosím, podívejte se na to a poraďte jak by se to mělo napojit.Už mě doma nadávají, že je toaleta a sprcha neodvětrávaná a potřebuji už urychleně nějaké řešení. Díky předem alespoň za nějakou radu co s tím.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Habesan »

Oknem???

Na tom malém pětinohém švábu by měl (mohl) být nějaký nápis.
Fotka IMGP4506.JPG je příliš neostrá.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#30 Příspěvek od rysTR »

Od levé strany jsou takové tři malé neoznačené obdélníčky-zlaté , pak je další s číslem 203 a další s číslem 912.Blíže k okraji pak jeden prázdný bez čísla-zlatý a dva další s číslem 103 a 9102. U posledního je uprostřed tišťáku 6 nožičkový šváb bez označení-černý.Jedna z nožiček zřejmě není zapojena. Víc z toho asi nevyčtu.
Jen by mě zajímalo, zda to do budoucna nebude někde zkratovat, když namísto dotyku zvonkovým spínačem zařadím vypínač, který zapnutím spustí po časový úsek, tak jak dřív větrák. Po novém vypnutí a zapnutí - musí to zůstat po celou dobu chodu zapnuté a pak se samo vypne.Šlo by to takto trvale zapojit?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“