Magnetofon SK3000, výměna hlavy (X2C701)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

To bude dnes vědět jen ten, kdo si ty parametry uložil, dokud je prodejci zveřejňovali. A i tak bychom museli mít mimořádnou kliku na to, aby ta konkrétní hlava v tom seznamu byla. Přece jen po světě bylo svého času asi 120 výrobců hlav, z nich asi každý pátý dělal tvrzené a kvalitní (výrobci kazeťáků a přehrávačů neuváděli, od koho že je to berou), tak se v tom dnes už sotva někdo vyzná.
Jestli ale prodejce uvádí, že je hlava určená pro chromdioxidové pásky, je pravděpodobně tvrzená. Jestli se uvádí i použití pro metal pásky, pak zcela určitě.
Z toho, co je dnes na trhu u nás, tomu vyhoví určitě tato.

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#17 Příspěvek od ok1njb »

Hille děkuji za dobré vysvětlení problematiky

mou zkušební kazetu jsem nahrál na obdodném přístroji, samozřejmě netvrdím že správně seřízeném, ale dobře hrajícím

ohledně indukčnosti nových originálních hlav jasně vypovídá katalogový list který jsem dal v úvodu , rozptyl ±30mH dle mého názoru právě spočívá v toleranci štěrbiny a indukčnost se tedy mění zároveň s opotřebením

při prohlídce hlavy pod hodinářskou lupou je vidět i nepřesnosti na plechách jádra (nestejnoměrné mezery mezi plechy, uštípnutý roh plechu) je to prostě poplatné době vzniku

byl jsem dnes obdarován jednou hlavou A03S (80mH, 156∩) je broušená do špičky, měla by být tvrzená a je nová nepoužitá, podle tvé rady bude tedy paralelní kapacita ještě vyšší než 1n
a také jsem dostal jednu X2C701, ta je použitá, nese známky opotřebení, ale žádná hrůza, asi by nějaký ten rok vydržela

co bys poradil

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#18 Příspěvek od ok1njb »

Hill píše:Z toho, co je dnes na trhu u nás, tomu vyhoví určitě tato.
ano to jsem si myslel, mám dvě objednané, tak uvidím
je to hodně podobné té původní

p.s. pokud beru v potaz toleranci ±30mH, tak 120mH je v pohodě, a uváděná použitelnost do 270ohm také vyhovuje, a jak uvádíš měla by být tvrzená

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Ale ty kapacity na vstupech budeš stejně potřebovat přidat. Původní tam nech a paralelně k nim dej po 330 pF nebo 390 pF, tím nic nezkazíš.
Pořád to bude nad pásmem, charakteristiku na výškách to o nějaký decibel zvedne, aniž bys musel sahat do korekcí zesilovače a přidávat výšky tam, zvýšil bys tím i jeho vlastní šum.

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#20 Příspěvek od ok1njb »

jestli správně počítám tak při 120mH a kapacitě 1n bych byl s rezonancí na 14,5kHz a to by mělo být v pohodě

při 80mH a kapacitě 1n jsem na 17,8kHz takže také dobré

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Určitě, tu kapacitu stejně budeš muset vyzkoušet.

Jak to funguje, jsem tu už kdysi vyvěsil, EDIT: našel jsem!
Naposledy upravil(a) Hill dne 20 dub 2017, 09:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#22 Příspěvek od ok1njb »

Hille moc moc děkuji

tenhle graf je prostě super, vše už chápu, holt se člověk musí pořád učit

takže paralelní kapacita ohýbá křivku zesilovače směrem nahoru a vrchol je rezonanční kmitočet L C


p.s. mám připraveno 220, 390 a 470p
a na desce už od výrobce je pro další paralelní kapacitu připravené místo
Přílohy
deska.jpg
(51.41 KiB) Staženo 14 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Asi se počítalo s použitím jiného typu hlavy, teď se to hodí.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#24 Příspěvek od starecd »

Hille: chci se zeptat, jestli se dají někde sehnat parametry hlavy jen podle označení, teda hlavně jestli je obyčejná nebo tvrzená na Googlu jsem teda nic nenašel. Namátkou tu mám BT62, NEC HD, Aiwa DX, teď nevím jestli je to T0615 nebo TO 615.

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#25 Příspěvek od ok1njb »

ano používali různé hlavy, alespoň co vím také maďarské, polské i ruské
asi co zrovna bylo

podle toho grafu je teď jasné proč to nehrálo dobře, zesiloval se vlastně šum

ještě jednou moc děkuji za cenné rady, a dám vědět jak to dopadlo

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

starecd píše:Hille: chci se zeptat, jestli se dají někde sehnat parametry hlavy jen podle označení, teda hlavně jestli je obyčejná nebo tvrzená na Googlu jsem teda nic nenašel. Namátkou tu mám BT62, NEC HD, Aiwa DX, teď nevím jestli je to T0615 nebo TO 615.
O hlavách Aiwa DX vím, že je pro Aiwu dělal Canon, jsou dlouhoživotnostní a patří k tomu nejlepšímu, co se v kombinovaných hlavách vyrobilo. Používala je i firma Nakamichi, Yamaha a možná i některé další, ve dvouhlavých strojích. Ostatní nedokážu identifikovat.
Konečně několik typů univerzálních hlav je uvedených tady, ale přehled je staršího data. Od té doby se vyrojilo ještě dost levnějších výrobců, z nichž někteří převzali už rozjetou technologii značky, která s výrobou končila, ale už se nedovíme, jak z označení těch později vyrobených hlav vyčíst, čeho že jsou ekvivalentem.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#27 Příspěvek od Hifista »


Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#28 Příspěvek od starecd »

Hille: moc díky, u té Aiwy jsem to předpokládal, u ostatních předpokládám spíš nějaký tenký tvrdší povlak vzhledem k barevné odlišnosti od materiálu hlavy. Tu DX dávali i do Aiwy F220, ale narazil jsem na to, že se liší vzhledem.
Teď hádejte která je pravá, ostatní jsou buď od jiného výrobce nebo nějaké padělky
http://www.pcbonto.hu/portal/Budapest_/ ... 70175.html

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#29 Příspěvek od konosuke »

jo, kdyby si tazatel ok1njb napsal do profilu bydliště, u nás v okolí prodejna audio bižuterie (hlavy, kladky, řemínky...) nikde není leda Helkon v Havířově
ale nabídka hlav (podle AME například) je mizivá)
http://www.helkon.cz/fulltext.php?search=hlava
jde mi o to neplatit poštovné, osobní odběr
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#30 Příspěvek od starecd »

Bohužel v Helkonu je slabý výběr v podstatě by se nehodila ani ta 1 vyšší.
V odkazu Hifisty je výběr lepší a kdyby měli tu 240Ω ve vyšším provedení, měl by to za babku.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“