dělič napětí zatížený ledkou

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#16 Příspěvek od milavla »

Tak jsem si zopáknul vzorečky:) Asi tady platí první Kirchhoffův zákon no asi to budu muset brát jako fakt, že se to tak chová. Ale steně je to věda a přitom blbý dvě součástky, fakt obdivuju lidi co dokážou navrhnout nějaký složitý zapojení.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#17 Příspěvek od mi-ro »

ZdenekHQ píše:Modrý ledky jsou v noci hrozně otravný, když jsem měl v ložnici DVD s modrou ledkou, vyměnil jsem ji raději za červenou.
.
Jojo, modrý ledky jsou hrozně otravný, a hlavně když tě s nima zastavujou.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

milavla píše:... fakt obdivuju lidi co dokážou navrhnout nějaký složitý zapojení.
Tak odpor s ledkou v serii je obyčejnej Ohmův zákon: I = (Unap-Uled) / R
Unap je napájecí napětí, Uled je napěťový úbytek na ledce, R je seriovej odpor.

Ovšem dělič, kde je navíc odpor paralelně k ledce, to už je jiný kafe... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#19 Příspěvek od milavla »

ZdenekHQ jj ten první případ umím taky spočítat z hlavy i to druhý jsem spočítal, ale musel jsem vyhrabat sešit ze štřední základy elektrotechniky, člověk se pořád učí :)

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#20 Příspěvek od milavla »

Ahoj,
řeším teď podobný problém jako s tou ledkou, ale jde o rádio "jezevčíka" do kuchyně, je tam spálený napájecí trafo. Už se asi nedozvím jaký bylo napětí na sekundáru, ale asi něco kolem 6V jsou tam kondíky na 10V a je tam svedený i napájení z baterie 6V. Mám tu jen 12V trafo 0,4A potřebuju to nějak srazit na těch 6V, ale nevím jaký proud mám počítat jestli těch 0,4A ? Ale ve skutečnosti tam asi poteče míň používá se to na minimální hlasitost, prostě nevím jak ten předřadný rezistor spočítat když tam bude proměnný proud... jo a spotřeba vzadu na štítku je 5W.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Neřeš to, dej tam tráfko na 12V, ale za něj dej STABILIZÁTOR LM7809 nebo nějakej další ekvivalent. Všecky tahle potvory mají napájení v rozmezí 8-10V, těma 9V nic nepokazíš ... Těch "buřtů" (velkejch monočlánků) tam je určitě 6 a ne 4 - a to dává akorát těch 9V ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#22 Příspěvek od milavla »

EKKAR dobrej nápad to mě nenapadlo dát tam stabilizátor, ale těch monočlánků je tam fakt jen 4 kusy je to tam i napsaný a nakreslený 4x1,5V tak tam dám spíš LM7806.
Ještě jsem tu vyhrabal spínanej zdroj 6,5V 1,5A ,ale nevím vždycky když jde o něco co hraje tam mám strach, že ten spínanej zdroj bude rušit. Co byste tam dali vy? Klasický trafo s tím stabilizátorem, nebo ten spínanej zdroj?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Skus pripojit ten spinany zdroj na kontakty baterii a vyskusaj.

Najlepsie by tam bolo dat spravne trafo. S tym stabilizatorom to bude zbytocne hriat.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#24 Příspěvek od breta1 »

Zkus nějakou nepotřebnou nabíječku na mobil, když nebudeš hrát naplno, bude stačit a třeba nebude vrčet

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#25 Příspěvek od Zaky »


Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od mtajovsky »

milavla píše:Ale steně je to věda a přitom blbý dvě součástky...
Žádná věda. Potenciometr se zdrojem si představte jako zdroj napětí, který má naprázdno napětí rovno napětí běžce potenciometru NEZATÍŽENÉHO ledkou a s vnitřním odporem rovným paralelní kombinaci částí odporové dráhy nad běžcem a pod běžcem. Od napětí naprázdno pak odečtete napětí LED podle toho jako to popsal EKKAR (jako zenerka). Výsledný rozdíl je napětí na vnitřním odporu a z toho spočítáte proud.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#27 Příspěvek od PeteBurns »

Pane Mtajovsky, zase to vykanie? :P Zeby Vas ten nemecky general navstevoval coraz castejsie? :twisted:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Pan kolega bastlíř, co se tu schovává pod nickem "mtajovsky", je poněkud historičtějšího "datumu výroby" a jako takovej má nárok na určitou dávku tolerance vůči svým zvyklostem, mezi který patří i vykání v dialogu - i když interfernetová zvyklost jest tykat za všech okolností. Pan "Mistr Etiketa" Vladislav Špaček by tě o tom jistě rád poučil. A ten Němčour, o kterým mluvíš, asi navštěvuje spíš tebe - protože to nebyl generál, ale doktor medicíny ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#29 Příspěvek od PeteBurns »

Tak samozrejme ze ten nemecky hajzlik navstevuje aj mna, ale este nie natolko, aby som si nepamatal, ze mtajovsky sa oficialne vyjadril, ze konci s vykanim na fore a prejde na tykanie ;) :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Ať se vyjádřil jak se vyjádřil, i tak má nárok abys jeho "libůstku" respektoval.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“