Jaký PC si nepořizovat?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#16 Příspěvek od jirkati »

Jak to tak bývá, zkušenosti máme každý nějaké.
O koupi vyřazovaných kancelářských strojů jsem zatím neuvažoval, prostě mě to nenapadlo.
Uvažoval jsem o podobné cestě, jako píše Zaky.
Vlastní skládání z komponentů mi stejně nezaručí, že s něčím nesáhnu vedle, takový odborník nejsem. Asi by bylo rozumnější si nechat něco sestavit firmou, reklamuji pak celý stroj bez hledání závady. Tedy aspoň pokud ta firma vydrží příští dva roky.
Zdá se, že se skutečně W10 nevyhnu. I když je v práci používám, nějak se mi práce s nimi nelíbí. Na dvou PC doma mám XPéčka, na jednom WIN7 a to rodině doposud (až na tu rychlost) vyhovovalo.
Teď mám o čem přemýšlet.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#17 Příspěvek od serviceman »

Vyhneš, W 7, 8.1 se stále prodávají.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#18 Příspěvek od satam »

W10 se vyhneš, ale je to trochu krátkozraké řešení.
W7 i W8.1 jdou pomalu do útlumu a nové aplikace (hry, programy apod) už často nemají ovladače pro tyto "staré" systémy. W10 sice zatím není bez chyby, ale vývoj jde kupředu a za relativně krátký čas se dočkáme (opět) relativně spolehlivého, vyvinutého a uživatelsky příjemného operačního systému, srovnatelného s největší slávou W7.
A jen dodám: W10 používám na cca 10-ti PC v mé péči a nemohu si ani v nejmenším stěžovat. Ano, občas řeším drobné problémy, ale nikdy už bych se k W7 a W8.1 nevracel.
Naposledy upravil(a) satam dne 26 lis 2016, 10:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od xsc »

jirkati píše:Jak to tak bývá, zkušenosti máme každý nějaké.
O koupi vyřazovaných kancelářských strojů jsem zatím neuvažoval, prostě mě to nenapadlo...
Pořád jste nenapsal tu vaši současnou konfiguraci stařečka PC, ať je vidět, jaký pokrok je potřeba :-)
Nedávno jsem stavěl dvě taková PC, byla to hračka.
- Vyloženě kancelářskou konfiguraci na Pentium G4500 (integrovaná grafika) + deska s H110 čipsetem a k tomu 8GB DDR4. HDD jsem nechal původní 1TB, SSD jsem nedával.
- Výkonnější pak byla s i5 6500 + deska s H170 čipsetem a 16GB RAM
Obojí funguje bez problémů, jedno s Win10, druhé s Win7/Win10/Linux. Win10 se dá vyhnout, není problém koupit "jeté" OEM Win7. Jen je potřeba pro instalaci Win7 na desky pro Skylake procesor udělat upravenou instalačku na flashku, Win7 nemají USB3 driver, takže po naběhnutí setupu jinak odpojí všechna USB zařízení. Ze SATA mechaniky a s PS2 klávesnicí to jde instalovat i přímo a driver pak doinstalovat.

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#20 Příspěvek od satam »

A docela přesně jste uvedl důvody, proč se W10 nevyhýbat. Kromě toho W10 jsou méně náročné na HW a na starších PC (z doby Intel Dual Core) běží velice dobře, jen je dobré jim dát větší RAMku, alespoň 3,5GB.
Hry to pochopitelně skoro netahá, ale na domácí použití - za ŽÁDNÉ peníze hodně muziky!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#21 Příspěvek od xsc »

Chybou Win10 je kromě šmírování hlavně to, že se mění pod rukama a nejde to ovlivnit. Když si systém zamane, updatuje driver, aniž by to bylo vyžadováno (a pokud je nestabilní, tak smůla) a jednou za 1/2 roku se nainstaluje nový build, který toho dokáže dost rozházet. U Win10Home z toho nic vypnout nejde, U Win10Pro aspoň to instalování nových buildů.
Naposledy upravil(a) xsc dne 26 lis 2016, 12:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od hafca »

Zkus se podívat na Mironet, mají tam hotové sestavy a případně si můžeš z těch hotových nakonfigurovat svojí. https://www.mironet.cz/konfigurator Vidíš hned cenu a někde v Jablonci mají výdejnu v AB comp.
Vzal bych desku se socket 1151, procesor i5-6400 a alespoň 4GB paměti. Na i3 sice ušetříš možná 1000,- ale řekl bych, že se to nevyplatí ani na to co chceš dělat teď. Nikdy nevíš, kdy se ti ten výkon bude hodit. SSD disk alespoň těch 256MB, ale jednou tolik se taky neztratí.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#23 Příspěvek od p32 »

Pokud chceš poŕizovat novou sestavu tak určitě ne s 8 GB pamětí. To je totiž nesmysl, který pro 32 bitovou verzi nabízí zbytečných 4 GB navíc a pro 64 bitovou verzi totálně brzdí další možnosti (nedodělek). Buď 32 bitový OS a 4 GB paměti nebo 64 bitový OS a 16 GB paměti. HDD bych doporučoval spíše pevný a 1 TB než jen 256 MB v SSD. Pokud to chceš mít na dalších 8 let jak ten starý, tak zainvestuj a kup W10 OEM a NOD32 na 3 roky. Potom tam klidně dej Open Office 4.1.3, Mozzilu a budeš mít vystaráno. Teď jsem vyzkoušel novou verzi VirtualBoxu, tak ten doporučuji (zdarma) taky instalovat a udělat si tam jeden počítač s Windows XP, jeden s W7 a jeden s Linuxem.
Na práci ti určitě bude stačit Intel i3 (1150) a grafika na nějaké Gigabyte desce. Samozřejmě bych doporučil investoval i do nové miniškatule za 4 stovky a do nového zdroje (450W) za 6 stovek.

Jo a W10 se dají krásně upravit beze všeho šmírování atd., aspoň u verze Pro, protože jiné do firem nenabízím kvůli uznání nákladů.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#24 Příspěvek od xsc »

Nevím, proč by 8GB měl být nějaký problém a něco brzdit. 64 bitový systém potřebuje pro sebe víc paměti, ale nároky programů zůstávají stejné.
Ani u W10 Pro nejde veškeré šmírování vypnout, jen nastavit na minimum. Vypnout jde až u verze Enterprise.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od badoch »

Nedávno jsem řešil něco podobného, ale s notebokem. Nakonec jsem šel do repasu, včetně záruky 24 měsíců. Jednání slušné.
Pro představu (není reklama).
http://www.importpc.cz/stolni-pocitace.html

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#26 Příspěvek od Wolfik »

importpc můžu taky doporučit...
mám od něj 8510p, který je průměrně zaplej celý dny a po 6 letech od nákupu stále bez problémů (samotný notes má 10 let)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#27 Příspěvek od Zaky »

Hlavně je NUTNÉ mít systém na SSD, na běžnou práci je pak i prehistorické dvoujádro s 4GB RAM s W10 64 naprosto postačující. SSD udělá na rychlosti odezvy PC, pokud není tragicky málo RAM jednoznačně nejvíc. PC bez SSD bych už nechtěl ani omylem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#28 Příspěvek od p32 »

No, zrovna sedím za PC s SSD a jediné, co poznávám jako rychlé je start a vypnutí PC, jinak internet, video a hudba jede fakt stejně rychle. Čím to asi je? A míchat W10 64bit na 4 GB RAM je tedy dost sadomaso. :lol:

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#29 Příspěvek od serviceman »

p32 píše:hudba jede fakt stejně rychle. Čím to asi je?
Asi to ti muzikanti nevědí.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#30 Příspěvek od p32 »

:lol:

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“