analogový počítač?!

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#16 Příspěvek od TAKJAN »

Moc hezký stránky.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#17 Příspěvek od Achab »

to EKKAR: sovětské dělostřelecké "počítače" u PVO se jmenovaly PUAZO 1-3. Česky prediktor - pa růsky "Pribor upravlenija artilerijskim zenitnym ogněm." V SSSR byly zavedeny mám dojem koncem 30-tých let a po válce sloužily i u nás. Později byly ještě další typy.

to samponek: nedávno byl na Zoomu dokument o dešifrantech v Bletchley Parku a nějakou část jejich "počítacího zařízení" poháněli z transmise. :) Nevím přesně o co šlo - záběr byl letmý ale možná náhon nekonečné děrné pásky nebo tak něco...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Nevím, já u "dlouhejch trub" nesloužil, naše výpočetní vybavení u PVOS už bylo digitální. Sice polovička 60. let = germánium a elektronky, ale už impulsní a s primitivníma DAC na bázi odporovýho žebříčku a s digitálním záznamem (oddělený signály reprezentující vysokou a nízkou úroveň) na magnetickej nosič.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#19 Příspěvek od jirkati »

No, když jsem nastoupil v r. 1965 na vojnu k PVOS (Opatovice, hláska Senožaty, PŠ v Žatci na letišti) tak jsme jako radisti měli úplně všechno ještě elektronkové. To platilo i o všech radarech a dalších vybaveních. Ale mluvilo se i o tom, že na pluku jsou už počítače, které umožňují zašifrovanou komunikaci přes RTTY s vyššími orgány. Faktem je, že jsme při nočních službách na "stovce" zkoušeli číst i takové dálnopisné signály, ale marně, naše algoritmy na to nestačily.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#20 Příspěvek od DELONG »

A čo vám pripomína Na tomto obrázku vpravo hore ?
Mne hlavu kostlivca :lol: .

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#21 Příspěvek od samponek »

Achab:
Měli připravené už předem známé volací znaky jednotlivých stanic strojů Enigma a vzorky zpráv, které se nikdy neměnily, například pozdrav Heil Hitler, motory poháněly pásy s kódy a natáčely válce, dokud ze stroje nevypadl srozumitelný text v němčině. Proto transmise.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

monterjirka píše:Na něčem takovém jsme se ve škole snažili nasimulovat některé funkce a průběhy, myslím, že se to jmenovalo MEDA...
MEDA = Malý Elektronický Diferenciální Analyzátor. Říkat tomu počítač je dnes trochu zavádějící, i když v něm existovaly analogové sčítačky i násobičky. Jen pro informaci, kdo to nezná - hlavním úkolem bylo modelovat reálné systémy tím, že se na nich zapojil a nastavil matematický model dynamického systému. Hlavními prvky byly operační zesilovače zapojované jako integrátory nebo setrvačné články a také potenciometry pro nastavení přenosového zesílení. Tím se realizoval přenos soustavy vyjádřený v Laplaceově transformaci a de facto se produkovalo řešení diferenciální rovnice. Na takto simulovanou reálnou soustavu se pak mohl aplikovat regulátor a zkoumat podmínky stability, rychlost odezvy a tak dále.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#24 Příspěvek od samponek »

U Ultry má každá lišta 10 válců a pásem, který odpovídal konkrétnímu volacímu Enigma se vložil do stroje. ( pás obsahoval vzorky zpráv, které se neměnily) Zlomení šifry pak trvalo 14minut až cca 3 hodiny.

( stará Enigma měla 3 válce a námořnická potom 4 válce )
Rozluštění kódu dále usnadňovala laxnost uživatelů, kteří tam postupně zadávali písmena ( například svoje křestní jméno, nebo jméno přítelkyně, či jiné německé slovo )
Rozluštění konkrétní Enigmy a uživatele ( který se neměnil) bylo potom rychlejší a už nezáleželo kolik zpráv poslal, protože nastavení válců se měnilo jen 1 x denně.
Enigmu se čtyřmi kotouči získali britové z ponorky U559 v listopadu 1942 a v té době už pracovalo v Bletchley 12.000 lidí.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#25 Příspěvek od dudo02 »

Zaujímavá téma.
Nechápem prečo je vo hviezdnej pechote... Mal som za to, že v tejto sekccii sa objavujú témy, ktoré sú nejakým spôsobom úplne mimo...
To si história a debata o nej nezaslúžia dôstojnejšie miesto?

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od petula »

monterjirka píše:Na něčem takovém jsme se ve škole snažili nasimulovat některé funkce a průběhy, myslím, že se to jmenovalo MEDA... Ještě k tomu bylo něco jako osciloskop s obrazovkou s dlouhým dosvitem.
MEDA počítač pamatuju ze školy, akorát, že nás k němu nepustili. Byl jen odstavený v laborkách, zřejmě proto, že ani učitelé s tím neuměli zacházet. Tenkrát jsem netušil moc k čemu to je. S odstupem času mi to přijde velmi zajímavé. Postupem doby jsm poshromáždil z antikvariátů po světě řadu knih o analogových počítačích a vyrábím si vlastní analogový počítač z operačních zesilovačů a tranzistorů. Mám už nějaké moduly, něco to už umí. Mám už také fungující periferie, analogový XY kreslicí ploter a analogový osciloskop s XY a Z vstupem. To jsou základní výstupní jednotky.

Opravdu ale nevím, proč je téma o analogových počítačích ve Hvejzdné pjechotě ... :(

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Někde jsem četl, že Ultra byla hned po válce zlikvidovaná a že něco takovýho vůbec existovalo angláni potvrdili až spoustu desetiletí po válce. Možná, že konkrétní věci jsou tajný dodnes.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od kulikus »

dudo02 píše:Zaujímavá téma.
Nechápem prečo je vo hviezdnej pechote...
Protože Antikythera je simulátor/prediktor konstelace hvězdného systému (prý)
:)
O Enigmně bylo natočeno minimálně 7 filmů. Viděl jsem Enigma (2001), který je o týmu luštitelů v britském Bletchley a prolomení kódu.
O vývoji dešifrovacího stroje je i Kod Enigmy (Imitation game, 2014)

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od radioelectrum »

Dneska se tvrdí že kód enigmy nebo i dosti složitější kódy při dnešních superrychlých počítačích nejsou problém, ale mnohé pradávné staré texty nejsou rozluštěny. Tak se buď vědci chvástají nebo není zájem mnohé rozšifrovat.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#30 Příspěvek od konosuke »

obě úvahy jsou správné
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“