Subwoofer Genius a TDA7294

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#16 Příspěvek od TAKJAN »

Objednal jsem kde měli. Trafo jsem myslel v tom smyslu, že nemá velký výkon aby ten IO jel při velkém zatížení. Klidně tam teda přidám, nějaké předzatěžovací/vybíjecí odpory. Stejně to topí, tak co.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#17 Příspěvek od TAKJAN »

Hraje to. Dvě hodiny na asi 30W, OK. Nad 70W začíná zkreslovat. Napětí s odpory kleslo na 2x36V.
Pro zajímavost, ten signapore asi taky není orig, nebo jo?
Přílohy
K640_20170224-171719.JPG
(79.75 KiB) Staženo 166 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#18 Příspěvek od sinclair »

Ten singapurský právě JE 100% originál.
Gratuluji k úspěšné opravě.
Doporučil bych ještě 38V transily do každé napájecí větve - za pojistky, pokud to na ss straně nějaké vůbec má. Ale to jsou nejspíše opět neakceptovatelné náklady navíc.
Tak trochu jsem asi byl sám proti sobě, když jsem podobná a ještě další ochranná opatření dodělával do výkonných cinema subwooferů s 12". Někdy i v můstkovém provozu a výkonem okolo 180W/8R.
To bylo během dlouholeté práce pro firmy Magnat, HECO, PSB a další.
Oni totiž měli ve zvyku ty IO hnát úplně na krev, při rovných 230V v síti bylo na ss straně bez buzení asi 2x43V, mizerné elyty na 50V. Ty IO střelily pak každou chvíli, třeba i 4x během záruky, než jsem přídavná opatření začal praktikovat. Vše bylo osazeno TDA7294V, nebo odpadem z výroby těchto, což bylo označeno jako TDA7296V. Model TDA7293V se objevil až později, přechodový model byl označen TDA7294S.
Naprostá selanka a klid od reklamací nastal až s příchodem značkových TDA7293, které jsem dával bez výjimky všude, kde byli původně jeho předchůdci.
V datasheetu tu výslovně napsáno není, ale osobně si myslím, že do posledního modelu už začali dávat nějaký druh přepěťové ochrany. Soudím dle faktu, že pokud byl TDA7293 opravdu dobře přitažen a dobře chlazen, tak i při napájecím napětí rovných 2x50V byl problém natrefit na roztržený. To už pak zase začalo odcházet něco úplně jiného, co by normálně člověk u jiných, slušnějších konstrukcí neočekával.
Například probité, příp. pomalu hořící keramické kondíky, co ten sub málem zapálily /uvnitř býval hořlavý tlumicí materiál/, ss napětím 50V bez superpozice probité svitky, které byly deklarovány jako stovoltové, přerušené odpory 22k velikosti 0204 v hlavní nfb, probité izolační elyty v invertujícím vstupu, filtrační elektrolyty Elite na 50V, už při 45V vystříkané jak puberťák zevnitř do celého subwooferu, stabilizátory 7815/7915 klidně použité s napětím 50V na jejich vstupech a podobné chuťovky. Případně cyklickým ohřevem a chladnutím honěného zesilovače mikroskopicky přetržené tenké spoje k pomocným pinům výkonových IO atp.
Byla s nima sranda a vidím, že je doteďka. Je to u číňana dost populární šváb, mnohem víc, než třeba LM3886 - to trojciferné výkonové číslo /100-120W/ je nějaké magické či co :-)
No a hlavně je TDA7294 levnější, než LM3886 - to je, oč tu běží :-)
A ty 7293 se opravdu a úspěšně dají mastit paralelně a bezeztrátově.
To pak vznikají takové zvláštní konstrukty, jako 2+2 obvody paralelně, pracující do dvoucívkového 15" wooferu 2x2ohmy apod.
Radost pohledět na práci čínských konstruktérů.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#19 Příspěvek od TAKJAN »

No, ten originál odstřelil předchozí opravář, když neutáhl IO k chladiči.
Na nějaké domácí huhlání tohle stačí:-)))

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od yesper26 »

Koooolkooooo V je napajanie ? 80V ???????????? 8O

Reprak snad nieje 4 ohm ? :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“