Obvůdek - automatické sepnutí a vypnutí nabíjení

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#16 Příspěvek od Klob1 »

děkuji, ale já nikomu nic nedělám ani nechci. Jen jako dříve tomu zde bylo, že někdo třeba ví, tak odpoví. jen asi tu již nejsiou ti lidé, co znali odpověď a poradili, asi v polední době tu jsou skutečně lidé, co jsou na tom jako já.
A právě googlu se moc nedá věřit, jak bylo již zjištěno, sic pár věcí bylo OK, ale inženýr Králík již není v kurzu, jak jsem byl varován elektronikem. Takže hledám takové lidi, co jako dříve znali ledaco a poradili. jenže ty staří již mi vymřeli. co jsem znal. Ano to každý umí dnes vyměnit třeba celou desku za jinou, ale opravit tu desku již ne. Takže rozdíl s elektroniukem dříve a elektronikem dnes je rozdílný.
Ach jo, dříve jich bylo a bastlili jejej.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Samozřejmě že bastlili - ALE TAKY O TOM MUSELI NĚCO VĚDĚT!!!! Ten tvůj dotaz je proti bastlení natolik lamí, že se podobá dotazu "Kolik musím do vejfuku u pionýra vyvrtat děr, aby mi to pak jelo jako sousedova Crosska (Jawa 90 Cross)? On to tam má samou díru a jede mu to i do kopce na trojku, ale mně to nechce ani na dvojku!"
Uvědom si laskavě, že pokud nechápeš, jak se mění napětí ve společným bodu odporovýho děliče při změně napětí mezi krajníma bodama, tak jen těžko pochopíš další principy - a když se ti tady snažíme doporučit nějakej materiál k naštudování, tak to s tebou myslíme líp, než nám přičítáš. Dejme tomu že chceme docílit toho, abys nebyl jak nějakej chirurg nebo docent z Afriky, kterýho za odpoledne naučili kroutit volantem a šlapat na plyn, takže umí jezdit autem - ale už mu nikdo nevysvětlil, k čemu je v autě olej, takže až se mu u toho auta zadře něco v motoru a začne to rachotit, nechá ho stát a uteče z něj s jekotem "zlý duchové se probudili"!!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#18 Příspěvek od Klob1 »

Právě, že se teprve dostávám k elektronice, od silnějšího proudu. Dříve mě nebrala tolik, ale nyní bere více, když to potřebuji pro své věci. Slaboproud jsme měli jen okrajově, to měli jiní zase více.
I ten Google jsem nejprve zkoušel a projít sešity ze školy. Jenže tam jsem nikde neobjevil, co skutečně potřebuji vědět, tak se proto raději optám, kdo je v tom více už zběhlý. tak právě pak už mi zbylo jen zajít opět sem. Zanl jsem jednoho skutečného starého odborníka, jenže ten umřel, takže takový člověk u mě v okolí již není právě.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#19 Příspěvek od weed_smoker »

Stačej na to 2 komparátory v DIL-8(LM393),jedna zenerka a pár odporů,k tomu 2 výstupní tranzistory/triaky/optočleny/relátka(co se hodí).Jeden se nastaví,aby zapínal nabíjení/odpojil zátěž při 10.85V a druhej vypnul nabíjení/panely při maximu (14.5V).
Uváděný hodnoty jsou pro Pb/H₂SO₄ 6-článek.Nejvíc záleží na typu akumulátoru.V DS akumulátorů ty napětí budou uvedený i s nabíjecíma proudama.Ty Lithiový maj zpravidla ten hlídací obvod vestavěnej.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#20 Příspěvek od frpr666 »

Něco mi tady nehraje. Šamponek je pryč a objeví se Klob1, který tady naříká nad funkcí odporového děliče.

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#21 Příspěvek od volente »


Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Odkaz nefunguje (Nejste autorizovaný pro prohlížení a stahování z tohoto webu)

Nevím, jak v tomto případě uspěju s angličtinou, ale tohle je základ, podle toho se volí systém nabíjení. Není potřeba vymýšlet teplou vodu.
"Deep-cycle" use – using the battery as a direct power source: Batteries used in deep-cycle applications are used intensively, being charged and discharged many times over the course of their operational lives. Batteries capable of withstanding deep-cycle use are therefore best suited for electric wheelchairs, golf trolleys, boats, electric lawn mowers, medical equipment and toys. Deep-cycle batteries can also be used as power sources for electric motorbikes and floor scrubbers.


"Standby" use – using batteries as backup power: Batteries used in standby applications are predominately used to supply emergency power, helping prevent any damage that may be caused by sudden loss of mains power. For standby power applications, so-called stationary or standby batteries are often used. These batteries are rarely discharged and their charge is constantly maintained.
http://www.intercel.eu/questions-and-an ... andby-use/
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

>>Klob1: Automatické připojování a odpojování nabíječky se řešilo např. v tomto vlákně. Je tam několik jednoduchých zapojení, stačí si vybrat. :wink:

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#24 Příspěvek od Klob1 »

Děkuji za info. Konečně se začínají objevovat lidi, co zkouší něco nabídnout, sice stále neřeší moje zapojení. Ale snaží se k tomu něco dát.
Naposledy upravil(a) Klob1 dne 16 bře 2017, 23:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#25 Příspěvek od Klob1 »

Repro nehrálo, ale již opět hraje.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Kdybys tady nepindal jak Palackej a radši si o tom Schmittově klopáku něco přečet - a pak se zeptal na konkrétní věc, která by ti přišla nejasná, musel bys to už mít dávno spočítaný a sám .....!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#27 Příspěvek od masar »

>>Klob1: Tvoje zapojení nemůže uspokojivě fungovat z několika důvodů.
1) Napájecí napětí 7404 5V a z toho vyplývající log.1 pro TTL úroveň <4V neumožní dostatečné otevření MOSFetu. Ten potřebuje pro dostatečné otevření napětí Ugs >5V. V opačném případě bude proud malý a tranzistor bude "topit".
2) Tvoje schema může fungovat jen jako odpojovač, protože po odpojení je potenciometr připojen na napětí nabíječky, nikoliv akumulátoru a obvod nemůže vyhodnotit klesající napětí akumulátoru a znovu ho připojit.
3) Je nebezpečí, že po prvním protočení potenciometru shoří vstup IO a horní konec potenciometru nadměrným proudem, protože na vstup se dostane plné napětí nabíječky.
Teprve po odstranění výše zmíněných nedostatků (změnou zapojení) získáš obvod s jednou rozhodovací úrovní, t.j. klopný obvod bez hystereze, t.zn. že ihned po odpojení baterie by vlivem poklesu napětí došlo k jejímu opětovnému připojení a obvod by rychle cykloval.
Takže se musí do obvodu "zavést" hystereze, jejíž velikost je buď pevná (vypočítaná) nebo řízená druhým potenciometrem, nebo zvolit zapojení se dvěma komparátory s nezávisle nastavovanými referenčními úrovněmi.
Takže tvoje dotazy ohledně výpočtu děliče napětí jsou předčasné a nemohou se týkat tvého schematu, ale schematu budoucího.
Míč je na tvé straně...

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#28 Příspěvek od volente »

Omlouvám se za nefunkční odkaz.
Je tam tohle zapojení
Přílohy
spínaní měniče.png
(44.45 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#29 Příspěvek od volente »

Případně pro laika nejjednodušší zapojit dva takovéto moduly:
http://www.ebay.com/itm/Voltage-Detecti ... 35f852fe8c

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud by šlo o stand-by napájení, tak na to v nejjednodušším případě stačí 3 diody a odpor (v lepším případě tranzistor jako proudový zdroj).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“