Záložní zdroj s čistě sínusovým výstupen

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#16 Příspěvek od vavy »

No nic mi nenabízel to určitě ne.
A abych řekl pravdu tak jsem se ho neptal jaké přesně k tomu má argumenty...
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#17 Příspěvek od Atlan »

V cine 30E stavebnica menica z 380V dc na 230V ac sinus.(vytiahnut dc z toho menica co mas a pripojit to)
Alebo plus menic z 12 dc na 380 ac 500w plus nejake diody a kondiky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle postavit doma znamená sehnat starou sinusovou UPS na těžení dílů (viz ta čínská stavebnice), jinak se člověk nedoplatí. A když už tu UPS seženete, možná je lepší se zamyslet nad tím, jestli nejde opravit...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od pocitujlasku »

termit256 píše:Clovek co mi delal vodu rikal ze je tu uplne jedno cim to budu napajet, jen kdyz se to bude tocit. Ty pazvuky jdou z vinuti, podobne jako treba u frekvencnich menicu piskani.
Zvlastne, ze mne niekolko dalsich vodarov potvrdilo, ze nemaju dobre skusenosti s pc ups na cerpadlach, a jednodznacne odporucaju sinus. Cerpadlo je hlucne, zle sa rozbieha, ma vyssiu spotrebu, hreje... A neodporucali mi zadnu konkretnu znacku, len zalozny zdroj pre cerpadlo.
No vidis, a tak si sa bal

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#20 Příspěvek od termit256 »

Ono nekdy jsou cinsti soudruzi schopni nazvat jako modifikovany sinus i obdelnik, pak verim ze je problem.

Ja to napajim beznou UPS a zadne otepleni nepozoruji. Nedelam si iluze o tom, ze prumerny vodar vubec tusi co je to sinus, natoz aby vedel proc by s tim mel byt problem.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#21 Příspěvek od Victronix »

Nemůžou tím bzučením nějak trpět ložiska? Nebo nějaký ložiskový proudy při skokových změnách napětí v tom trapézu?
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od forbidden »

Mám tu SmartUPS 1400, ale bez baterií. Za 1000,- ji můžu postrádat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ona tady jedna relativně levná myšlenka je. Trafáků z APC s modifikovaným sinusem je určitě hromada, jen já mám asi 4. Většinou to vyhodí, když chcípne AKU.

Takže vzít 555 na 50Hz + dva fety jako budič, a nakrmit s tím obdélníkem primár trafa - ale přes kondenzátor a vyladit to do rezonance. Na výstupu trafa by pak mělo vzniknout něco, co bude sinusu dost blízko, nakonec i tomuhle se dá pomoct. Ale je to jen myšlenka, v praxi se třeba zjistí, že to je nanic. Nějaká ta nestabilita napětí či kmitočtu myslím tomu motoru moc nevadí.

Ale není čas...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Primár přes kondík vždycky znamená ztráty a omezení výkonu ve špici, to už spíš kondík paralelně k 230V sekundáru a nějakej LC filtr do série s motorem na zahlazení hran. Nevím kdo to tady matematicky dokazoval, že v těch pravoúhlejch pulsech je podle FFT tolik % 3. a 5. harmonický, že to v důsledku na rotoru toho 1fázovýho motorku efektivně vytváří brzdící sílu a ten pak má problém se rozběhnout zatíženej - proto jsou na tyhle oběhový čerpadla lepší měniče s fakt sinusovým výstupem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#25 Příspěvek od mi-ro »

Jen pro pořádek, mohl by tady někdo stručně a přehledně (bez emocí a urážek!) shrnout výraz, -obdélník, modifikovaný sinus, trapézový sinus, čistý sinus-? Některé výrazy jako obdélník a čistý sinus jsou jasné ale hlavně mi jde o přesnou definici modifikované sinusovky. Rád doplním znalosti, děkuji.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od Zaky »

Modifikovaný sinus - průběh viz třeba: http://www.theengineeringprojects.com/2 ... -code.html

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Habesan »

(Modifikovaný zlo = obdélník s mezerama.)

Šamponek míval taková schémata.
On tvrdil, že vyzkoušená.

TOHLE:
forbidden píše:Mám tu SmartUPS 1400, ale bez baterií. Za 1000,- ji můžu postrádat.
Je správná odpověď.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

mi-ro píše:Jen pro pořádek, mohl by tady někdo stručně a přehledně (bez emocí a urážek!) shrnout výraz, -obdélník, modifikovaný sinus, trapézový sinus, čistý sinus-? Některé výrazy jako obdélník a čistý sinus jsou jasné ale hlavně mi jde o přesnou definici modifikované sinusovky. Rád doplním znalosti, děkuji.
Obdélník je snad jasnej - pravoúhlej průběh s ostrýma hranama, může bejt bez mezery nebo s mezerou, "trapézovej obdélník" je v podstatě sinusovka nebo i pila/trojúhelník s "ušmiknutým vrcholem" = náběžný i spádový hrany jsou šikmý, část průběhu je "vodorovná" = rovnoběžná s linií časový základny, dosahuje se právě induktivně-kapacitním "zkreslením" původně pravoúhlýho průběhu a na to stačí do určitý míry třeba i jen průchod transformátorovým vinutím. Průběhy s mezerou a se šikmýma hranama impulsů se líp "integrujou" = dá se říct, že spotřebičům s induktivním charakterem "líp šmakujou", protože nevytvářejí ve vinutí žádný pazvuky nebo to dělají v menší míře, než čistej pravoúhlej průběh. Všecky "modifikovaný" průběhy se vyznačujou hlavně tím, že ve srovnání s čistým sinusovým průběhem se daleko snadnějším způsobem generujou pomocí čistě spínacích součástek (dvojstavový spínače), protože nepotřebujou součástky pracující v lineární části charakteristiky. Dosahuje se tak nesrovnatelně vyšší účinnosti než u sinusovejch zdrojů - bohužel zas s tím, že takový průběhy vyhovujou zase jen modernějším spínaným zdrojům s usměrněním vstupního napětí a s jeho dalším zpracováním impulsní technikou. Starý čistě vinutý motorky bez měničů na ty nejrůznější hranatý patvary sice běží s mírně zvýšeným hlukem a ohřevem (po rozběhu na sinusovej průběh ze sítě a přepnutí na zálohovej zdroj s nesinusovým průběhem v případě výpadku), ale rozběh na "nesinus" vysloveně odmítají.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#29 Příspěvek od termit256 »

Ono bude hlavne zalezet jak moc je ten sinus "modifikovany".
Tady jsem si vypujcil obrazek od rizeni krokovych motoru, kde je to celkem vystizne zobrazeno.

Obrázek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Naprosto přesňácký - dík za vobrázek.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“