deska pro hladinoměr/průtokoměr

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#16 Příspěvek od vavy »

Tak jsem si sestavil ten obvod dle masara.
Funguje to, ale opravdu by to chtělo doplnit o nějakou hysterezi ne jen že při spínaní mi to zakmitává tak i při dojíždění.
Chtělo by aby, když to přesáhne nějakou mez se to seplo a až to vypnutí celého napájení by to ten stav drželo.
Co říkáte na obvod na obrázku?
Zatím tam mám místo relé LEDku.
Přílohy
ul71.gif
(4.13 KiB) Staženo 116 x
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

Abych nevymýšlel pořád dokola, můžeš zkusit zařadit druhou (půlku) 555 podle schematu tady.
:wink:
p.s. Zapojení na tvém obrázku je střídavě vázaný SKO, pracující jako tvarovač impulzů.

Jinak podobné zapojení jako s 555 lze realizovat i pomocí CMOS hradel nebo invertorů. Třeba takto. V krajní poloze R8 zůstane relé sepnuto i po poklesu otáček na 0.
Přílohy
průtokový spínač3.png
(18.96 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#18 Příspěvek od vavy »

Zdravím ještě se vracím tady k tomu, když ještě potřebuji aby na začátku to na chvilku než se rozjede čerpadlo podrželo výstup sepnuty.Stačilo by změnit C5 na hodnotu třeba 33uF. Protože než se voda protočí tak by to skočilo hned, že není průtok...
Přílohy
ot__kov__sp_na__735.png
(9.99 KiB) Staženo 93 x
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

Nejprve bys měl uvést, jaké máš přesně zapojení, protože to uvedené má opačnou spínací logiku (je to otáčkový "vypínač"). To znamená, že po připojení na napájecí napětí a bez vstupních impulzů je v tomto schematu relé sepnuto.
Potom lze řešit, jakým způsobem přidat "rozběhovou" časovou konstantu. :wink:

Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#20 Příspěvek od vavy »

Aha toho jsem si nevšiml nemám ještě postavené nic, ale chtěl bych to udělat dle toho co jsem psal výše...takže pokud bych to chtěl naopak tak by stačilo vyhodit ten poslední stupeň to znamená T2? A teda ten kondík jak jsem psal mohlo by to tak být?na to zpoždění?
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Ne, musí se zapojit jen T2. Možný způsob je např. na upraveném schematu, ke je i návrh na řešení stavu po zapnutí čerpadla.
:wink:
Přílohy
otáčkový spínač2.png
(30.81 KiB) Staženo 98 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“