Philiops 37PFL5322D/37- dokumentacia

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#16 Příspěvek od Heno »

O zakladnej doske sme sa zatial ani nebavili resp. sme nič na nej ešte neanalyzovali, iba o zdroji, takže?

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#17 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Trocha som sa opäť posunul dopredu. Skúsil som výstup hlavného spínaného zdroja (jediný výstup 24 vetvu) zaťažiť 80Ohm výkonovým potenciometrom (min. prúd zodpovedá 300mA). Zistil som, že zdroj nedokáže dosiahnuť plných 24 V a pri znížení odporu počuť nábehovú rampu- cyklické hvízdanie transformátora, perióda opakovania cca 5Hz.


V obvode predregulátora je na hlavnom filtračnom elektrolyte C907 stabilných 375V, takže predpokladám, že predregulátor funguje.

Máte nejaké nápady, čo by mohlo byť poškodené?

Podľa schémy, jedná sa o zdroj z linkytustrana 52

Pozeral som, že obvod TEA1507 má množstvo doplnkov ako kontrolovanie magnetizačného prúdu transformátora alebo plynulý nábeh zo stby (6kHz) do kvázi-rezonančného módu na max 175kHz.
Pamätám sa, že raz som podobný problém riešil, a v tom prípade nepomohla ani kontrola a postupná výmena všetkých pasívnych súčiastok navôkol.
Skúsil som vymeniť aj TEA1507, no to vtedy nepomohlo.
Pomohlo až pridanie rezistora priamo z 300V vetvy, ktorý preklenul vnútorný prúdový zdroj napájajúci vnútornú elektroniku integrovaného obvodu. Zrejme mal obvod zvýšený prúdový odber?

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#18 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Pridávam, že zmeral som kondenzátor C944 1.5nF/1000V, multimetrom sa kapacita javila OK. Dióda D925 sa diódatestom javila OK. Transily som ešte nekontroloval.

Pridanie paralelného kondenzátora k C922 (0.1uF/25V) blokujúceho napájacie vývody IC904 TEA1507 taktiež situáciu nezmenilo.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#19 Příspěvek od Heno »

Predpokladám, že ten zdroj je dvojicou externých mosfetov (polomost) a momentálne nemám čas čítať schému, ale v zásade by som hladal poškodený foliový impulzný kondenzátor v tom polomoste, druhá možnosť je vysoké esr elytov na vetve napájania tohoto IO, tretia možnost by mohol byt načnutý samotný transformátor.
O mäkkosti napájania IO resp. jeho príliš vysokej spotrebe príliš neuvažujem, lebo predpokladám, že je napájaný z tej istej vetvy ako predregulátor PFC, ale kedze som schému nepozeral, nemusí to tak byť.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#20 Příspěvek od Ivan_Ryger »

pridávam schému zdroja pre rýchlejšiu orientáciu.
Přílohy
zdroj.png
(263.97 KiB) Staženo 275 x

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#21 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Heňo,
pozerám, že v tejto verzii schémy polomost nie je použitý.
P.S. fóliový kondenzátor C909 pred pred-regulátorom (PFC?) je v poriadku. Vyskúšal som ho prehodiť za iný.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#22 Příspěvek od Heno »

No ano, nie je to polomost.
Čo z toho plynie?
Pre mňa to znamená skontrolovať či má naozaj R949 (asi je to jeho popisné číslo - neviem to dobre prečítať) 0,15 Ohm. Nachádza sa medzi source mosfetu Q901 a usmerneným mínusom.
Väčšinou načatý tento odpor (keď má vyššiu hodnotu) spôsobuje mäkkosť zdroja.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#23 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Ďakujem. Vyskúšam.

Ivan

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#24 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Rezistor R928 v source mosfetu som zmeral, jeho hodnota pri pretekajúcom prúde 100mA sedela (0.15Ohm). Taktiež som skúsil prehodiť navzájom IC902 a 904 (TEA1507). Problém stále prítomný.
Pozerám, že tá schéma nie plne súhlasí, pretože na mojich pozíciách IC902 a 904 sú tie isté IO.
Takže žeby impulzné trafo? Takúto chybu by som videl po prvýkrát.
Ivan

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#25 Příspěvek od Heno »

netuším

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#26 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Skúsim zmerať Q-faktor vinutí transformátora. To by mohlo o niečom napovedať.
Už som sa stretol s chybnými transformátorčekmi v meničoch CCFL podsvietenia, ktoré boli vodivé za studeného stavu a tenučké vinutie sa prerušilo v dôsledku teplotnej rozťažnosti až po zahriatí, no toto by pre mňa bola novinka.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#27 Příspěvek od Heno »

Q by mohlo dačo ukázať.
Mal som jedno trafko zo spínaného stby zdroja, ktoré malo na primári minimálne Q a indukčnosť asi tretinovú v porovnaní s druhým kusom.
Len neviem s čím to porovnáš ty.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#28 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Podobný problém riešili tu

Vyzerá to na trafo alebo jeden z dvoch transilov.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#29 Příspěvek od Heno »

No na transiloch sa otváracie napätie zmerať dá, len či máš správny zdroj s tak veľkou úrovňou napätia a zároveň aby si mohol merať prúd ako sa a pri akej úrovni sa otvorí, ale možno osciloskopom oddeleným od siete by si to mohol merať priamo v zapnutom zdroji.
Podla schémy sú tam jednosmerné transily, takže síce môžeš zmerať ich priepustný smer, ale to ti istotu dobrého kusu nedá.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#30 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Transformátor som otestoval na činiteľ kvality. Vyzerá to tak, že medzizávitový skrat tam buď nie je alebo sa prejaví až pri vysokom napätí.
Zhruba namerané Q na vývodoch primárneho vinutia bolo nad 100. Merané HP4275A pri 40kHz 4- vodičovou metódou, sériové zapojenie R-L, budenie 1V.
Bližšie informácie o indukčnostiach pridávam v obrázku v prílohe, trafo je orientované vývodmi navrch.
Přílohy
trafo_0001 (002).jpg
(125.3 KiB) Staženo 205 x

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“