PWM pro halogen 12V/100W s 4093

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

Obě ta schémátka mají společný přívlastek - notoricky známé.
:wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

No vidíš, pro mě je zase notoricky známé PWM s 555 stavebnice z GME tohle :wink: Taký umí 0-100% ale je to trošku složitější.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

Celeron píše:...Taký umí 0-100% ale je to trošku složitější.
Jest-li to nebude tím, že je to tam napsaný. :wink:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#19 Příspěvek od Kremik »

U1d v zapojení od masara s LM324 je tam naprosto zbytečné. Vstup 12 má přece stejný vstupní odpor jako vstup 9. Sledovačem se nic nezíská.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od workhard »

To sice jo, ale když už v tom futrálu je, tak proč ho nepoužít :)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Kremik píše:U1d v zapojení od masara s LM324 je tam naprosto zbytečné...
Ano. Doporučuji vypreparovat ho z pouzdra. :wink:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od forbidden »

V jiné verzi toho zapojení je čtvrtej komparátor využitej na posílení "virtuální země" toho generátoru pily. Za R4 a R5, jako sledovač. Jestli to má nějakej větší význam netuším, spíš ne.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#23 Příspěvek od Kremik »

workhard píše:To sice jo, ale když už v tom futrálu je, tak proč ho nepoužít :)
masar píše:Ano. Doporučuji vypreparovat ho z pouzdra. :wink:
Jo, souhlasím, není to moc podstatné. Ale ve schématu by dle mého měly být jen potřebné věci. Já osobně bych ten komparátor nepoužil. Jednak se může, třeba i v budoucnu, použít na něco užitečného, druhak v tom zapojení nejenže k ničemu není, ale ještě to zapojení drobátko, jo, já vím že jen velice velice nepatrně, ale zhoršuje. Tak proč budovat zbytečně slepou cestu.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#24 Příspěvek od misocko »

neviem ci uz niekto skusal pomeratt preibehy na PWM startovani ziarovky , tak som to skusil ja. Ziarovka 12V 120W halogena (vyskladana zo 6 ziaroviek 20W). Moj zdroj ma prudove obmedzenie na max 14A, 30V. V blizkosti tranzistora a ziarovky (snazil som sa pouzit co najkratsie kable aby som zbytocne nepridaval indukcnost a neskresloval meranie) som dal 6 kondikov 2200uF 16V. tranzistor IRL1004 bol prave na chladici a tak mal smolu :D . na budenie som pouzil TL494 600Hz, cez dost silny budic z tranzistorov. Merane na odpore 0,015Ohm. Vysledny priebeh, špičky 100A. 100A špička je tam aj pri priamom pripojeeni na zdroj avsak tvrva krastie ako pri PWM - priame pripojenie bolo robene pripojenim vstupu budica priamo na +. Nakoniec som skusil zapojenie s pomalim nabudenim G cez odpor a kondik - toto je pre ziarovku samozrejme najlepsia cesta, ziadne prudove razy do studeneho vlakna.
neviem teda ci tvrde PWM je cesta ako znizit prudove razy, hlavne ak tie prudove špičky su tym večšie čim je nastaveny nižši požadovany vykon - chladnejsie vlakno do ktoreho idu impulzy plneho napetia (zabudol som spravit obrazky , ale je to tak).
Přílohy
analog nabeh.PNG
(33.15 KiB) Staženo 157 x
zapnutie detail.PNG
(20.52 KiB) Staženo 147 x
120W pwm start odpor 0,015.PNG
(48.4 KiB) Staženo 177 x

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Habesan »

misocko píše:aby som zbytocne nepridaval indukcnost a neskresloval meranie
Možná by bylo dobré pro tenhle případ naopak přidat nějakou tu indukčnost, aby ty proudové špičky potlačila.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#26 Příspěvek od misocko »

samozrejme, pre skutocne riadenie nabehu ziarovky pomocou PWM by indukcnost velmi pomohla, ja som chcel namerat podmienky bez pridanej indukcnosti - nikto ju totiz nikde nepridava - aspon v schemach ju nevidam. Takto je to sice dobre pre motory ktore maju vlastnu indukcnost, ale pre ziarovky asi ziadna slava

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Jak jsem psal, ta moje žárovka s PWM vydrží 2-3 x dýl než bez. Asi je to dost specifický pro tuhle projekční halogenku, bez PWM se vlákno zapínacím rázem vyloženě přerazí hned vedle přívodního kolíku a to někdy i za podstatně kratší dobu, než je deklarovaných 20 hodin. Pokud je žárovka přes PWM, skončí přepáleným vláknem s kuličkama na vláknu a nebo zčernalým sklem, tedy se nepřerazí ale přepálí. No a při její ceně je 40 až 60 hodin proti 20 hodinám i míň docela rozdíl....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Grafiaus
Příspěvky: 121
Registrován: 30 zář 2011, 02:00

#28 Příspěvek od Grafiaus »

posledny Elektor .
Přílohy
7-8.jpg
(86.23 KiB) Staženo 140 x

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#29 Příspěvek od misocko »

Celeron píše:Jak jsem psal, ta moje žárovka s PWM vydrží 2-3 x dýl než bez.
- ano , je to to mozne. Ja som skor chcel poukazat na to ze skutocne tvrde PWM pre ziarovku nebude velmi dobre, je to vsak tvrde až "laboratorne" spinanie. V reale zrejme zaberie nedokonale budenie fetu (v mojom pripade pouzity budic dokaze divy aj tazsie buditelnymi fetmi), indukcnost privodou (ja som vyrazne eliminoval).... a tak nabehove špičky nebudu až tak vysoke a ani ostre.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“