Oprava LED podsvietenia v TV

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#16 Příspěvek od mi-ro »

Akademický dotaz, co se stane, použiju-li pás např. 9 LED místo 11? Pominu-li sníženou svítivost a možnost tmavších ploch v obraze.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#17 Příspěvek od cabernet »

Heno píše:Všetky tie odpory, čo tam boli aj tie čo ostali sú rovnakej hodnoty?
Ak ano potom podla toho čo vidím na obrázku si znížil prúd na polovicu povodnej hodnoty.
Ano je to pwm cez menu.

Vyzera to na nejaké LG.
Je to LG. Povodne tam bola kombinacia 4 seriovo paralelne zapojenych odporov 3R9 a 4R3.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od Zaky »

mi-ro píše:Akademický dotaz, co se stane, použiju-li pás např. 9 LED místo 11? Pominu-li sníženou svítivost a možnost tmavších ploch v obraze.
Vzhledem k tomu, že zdroj stabilizuje proud, se nestane nic. Může však zabrat ochrana hlídající, zda je napětí na ledkách v nějakých mezích. Pokud bude k dispozici datasheet řídícího IO, mělo by to jít poladit do provozuschopného stavu.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#19 Příspěvek od cabernet »

Nemate prosim schemu invertora SSL400_0D5A REV:1.0
Chcel by som po vymene vadnych LED urobit podobnu upravu.
Tranzistory Q006 Q007 s prislusnou seriou odporov R039-R045su pravdepodobne DC/DC menic. Odpor R049-R162 je zaradeny do minus polu vstupneho 24V DC z dosky PSU.
Vystup pre LED je tranzistor Q008 s odpormi R056-R060. Tu odpajkujem nejake odpory.
Mam urobit podobnu upravu aj v obvode DC/DC menica?
Vdaka
Přílohy
169_968.jpg
(91.94 KiB) Staženo 293 x

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#20 Příspěvek od Heno »

Schému asi nezoženieš, keďže je to súčasť panelu.
Fotka nie je celá a popisné čísla sú rozmazané, takže s istotou neviem povedať.
Ale viem z pamati, že tam je to tak podobne riešené ako v tom LG, takže tiež DC-DC booster z ktorého výstup (+) ide na (+) led pásu a tiež je tam pwm s mosfetom, ktorý má D pripojený na (-) led pásu a S na odpory do kostry.
A hodnota tých odporov určuje nastavenie prúdu cez led pás tak isto ako na tom LG, teda pomerové zvýšenie odporu pomerovo znižuje prúd led pásom...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od Zaky »

Upravuje se pouze obvod regulace proudu, bočník DC-DC měniče slouží na snímání okamžitého proudu cívkou - informace o nasycení jádra, na ty nesahej.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#22 Příspěvek od Heno »

Úprava DC-DC boostra nie je nikdy potrebná, ak za ním je ďaľší obvod na snímanie prúdu cez led pás(y).
Odpory medzi mosfetom(tmi) dc-dc boostra ku kostre určujú len prúd pri ktorom sa má zavreť mosfet, to znamená kedy je cievka boostera nasýtená a teda tieto odpory určujú tvrdosť dc-dc boostera ako napäťového zdroja led pásu.

Avšak to, že booster ostane bezo zmeny nič nezmení na tom, že za ním iný obvod stráži prúd cez led pás(y).

Takže v tomto prípade a aj na predošlom LG a podobných netreba na boosteri nič meniť.

Jedine kde som doteraz musel niečo meniť boostri boli čínske led driveri na konverzné sady podsvitu pre 19" a podobné panely povodne s ccfl.

Tam žiadne snímanie prúdu led pásu za boosterom nie je a tak regulácia
max. prúdu led pásu sa rieši priamo prúdovým obmedzením dc-dc boosteru. A keďže sa tam zapájajú 2 identické led pásy paralelne, tak som zníženie prúdu boosteru pre istoru urobil aj z dôvodu výpadku konektoru jedného z led pásov aby ten druhý hned nezhorel.

Zaky ma už predbehol :)

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#23 Příspěvek od cabernet »

Ake konkretne typy LED diod pouzivate pri opravach podsvitov? Vdaka.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#24 Příspěvek od Heno »

podla toho kde :)

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#25 Příspěvek od cabernet »

LG, Philips, Samsung, Panasonic

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#26 Příspěvek od Heno »

Stále široký pojem...
V podstate mna zaujíma len:
- napätie (3V alebo 6V)
- typ púzdra (približný rozmer)
- či má alebo nemá ZD antiparalelne
- polarita plošiek

A tak držím v podstate 3-5 typov led a s tým si vystačím na všetko, bo globalizacia je v tomto smere výhoda.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#27 Příspěvek od cabernet »

Robim to rovnako.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#28 Příspěvek od mi-ro »

Jj, je potřebná kreativita :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
aloisek
Příspěvky: 18
Registrován: 06 pro 2013, 01:00

#29 Příspěvek od aloisek »

Zdravím nevíte někdo jak by šlo snížit proud podsvícení u zdroje vestel je to 17ips20. Někde jsem vyčetl že by se měl navýšit odpor r520. Ja tam mám dva odpory označeny 1002 a 471.

Uživatelský avatar
aloisek
Příspěvky: 18
Registrován: 06 pro 2013, 01:00

#30 Příspěvek od aloisek »

Tak ted jsem zkoušel měřit proud multimetrem a na střední podsviceni 250mA a na nejnižší podsviceni 180mA. Tak jestli sem to měřil dobře tak není potřeba žadnej odpor měnit když to de takhle nebo je to jinak?

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“