nf generátor

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Se smogem bych čekal že se setkám, jestli přitáhnu do blízkosti PC AM přijímač s citlivostí řádu 10 uV, ale při proměřování nf zesilovače bych se ho nebál, přesněji řečeno nesetklal jsem se s tak rušícím PC ani u phono zesilovače. Co se dvojitých zemí týká, kdo neumí odstranit zemní smyčky mezi PC a zesilovačem, potká se nejspíš s úplně stejným problémem i mezi zesilovačem a jiným zdrojem signálu :D V krajním případě by ichtyl mohl použít notebook...
Jako největší problém bych viděl odstup s/r(ušení) u malých signálů ze sběrnice mizerného PC nebo rušení indukcí do mizerné PC karty. Určitou pomocí je využívat maximum amplitudy a regulovat až mimo PC "směrem dolů". Jinak samozřejmě kdo myslí práci s audiem vážněji, má možnost investovat do externí zvukovky atd., tak jako každý, kdo používá PC jako nahrávací studio apod.
Myšlenka zkonstruovat kvalitní generátor z D/A převodníku a omáčky okolo je inspirativní, jen se obávám, že cena vývoje, materiálu a nervů se přiblíží ceně hotového aparátku na tomtéž principu... ledaže bys měl v okolí schopného programátora, výrobce DPS a strojníka, nejlépe v jedné osobě a nejlépe studenta bez nároků na materiálno :? :?
Jopein: http://www.timelyweb.com/free/SignalGenerator.html a mnohé další, něco je free, něco je shareware. Většinou Němci jsou v tomhle dobří. Jestli máš na mysli software pro vytvoření CD, tak skoro každý zvukový editor od Nera přes Cooledit k SoundForge nebo Vegas. Ty posldní dva už free nejsou, ale občas je někdo má. Není nutné hned kvůli jednomu CD kupovat software. Já dostal SF kdysi jako příslušenství střihové karty.
Kdyby byl zájem, mohli bychom testovací CD připravit a namnožit pro zájemce, event. umístit jako wav ke stažení. Stačí se domluvit na obsahu tracků :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od Sendyx »

Asi se hýbeme v trochu jiných úrovních, mě při některých měřeních udělá velký problém i PC, běžící cca 5 metrů od pracovního stolu a nespojené s měřeným objektem. Citlivost pár mV na plné vybuzení a vstupní odpor pár M ohmů je docela peklo....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

Tak to je fakt jiná úroveň :D ty konstruuješ snad detektor bouřky "grozootmětčik" dle Popova nebo theremin? Milivolty na megaohmech, to předpokládá fanatické stínění... kdysi v mládí jsem prožil nějaký čas u výroby radiokompasů a pro podobná měření se lezlo do klece. PC tehdy ještě nebyly, maximálně se rodilo někde první XT, ale taková citlivost na rušení by byla posuzována jako vynikající citlivost :D
jestli ti takové rušení vyrobí PC na pět metrů, pak má takové zařízení těžký život všeobecně, protože stejně jako PC bude rušit i tiskárna, chinský televizor, o mobilu nemluvě. PC je na tom díky plechu ještě poměrně dobře. Existuje něco jako EMC, každé slušné zařízení by mělo být signálům z vesmíru uzavřeno a reagovat jen na příslušný signál na příslušném vstupu... kdysi jsme na podobné téma měli kontroverzní debatu s vysílajícím amatérem. Provozoval za zdí kilowatt na KV a mně z toho bláznil magnetofon, ručky šly za doraz, o nahrávání z FM nemělo smysl uvažovat... Pro mě to bylo rušení bezchybného přístroje agresorem, pro něj vysílání podle technických specifikací a můj neodolný šmejd. Řešili jsme to vf blokováním magnetofonu, stačilo asi 8 keramických kondů a zkrotili jsme to, ovšem s rizikem, že se zhorší rychlost přeběhu atd. (nejspíš se i zhoršila). Nedokázali jsme si tehdy vzájemně vysvětlit, co je to sériová odolnost běžného zařízení vůči rušení, které se v 99,9982 % případů nevyskytne a tak se prostě nedělá. Použije se obal z plastu a nutné stínění vůči 50 Hz síti.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od Sendyx »

Ale ne, hudební nástroje a spol....
Při měření je často vše odkrytované, tak jsou poměry horší, ovšem i reálné zařízení dokáže PC či mobil nablízku potrápit. Bohužel nejhorší rušení, které je v některých lokalitách, je CDMA. On je trochu rozdíl phono preamp a mikrofonní vstup, když máme třeba 1mV na plné vybuzení, ovšem plné vybuzení už znamená akustický tlak startujícího MIGu..

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

OK, kolem hudebních nástrojů při hluku startujících MiGů se tolik nepohybuju, takže ti dejme tomu věřím :? Problém měření na odkrytovaných strojích je problém všeobecně, to si musí každý vyřešt sám, naproti tomu s tím rušením bych to viděl jako relativní problém. Když je aparatura na pódiu, je obvykle okolo takové prostředí, které se postará o základní odstup s/n dejme tomu 20 dB :D . Když je aparatura v nahrávacím studiu, viděl bych to pak vzhledem k tomu, že tam není nutno dosahovat hodnoty startujících MiGů,spíš jako problém správně umístěných potenciometrů v signálové cestě.
Jako úplný laik bych řekl, že takový kytarový snímač dává o něco víc než mV na trochu nižší impedanci než megaohmy, mikrofony mívají 200 ohm nebo tak nějak, navíc se to tuším řeší bezdrátem? U čistě elektronických nástrojů jsou úrovně jinde. No a jestli si někdo položí mobil na hammondy, to je pak ovšem buranství a průser :lol: :lol:
Potřeba obrovských akustických tlaků versus milivolty na obrovských vstupních impedancích se mi jeví spíš jako problém strategie řešení než jako konkrétní technický problém... ovšem rád si přečtu názory lidí z praxe.
Vzpomínám na koncertování C. Niemena, budiž mu nebe vysoké, se spoustou digitální techniky a obrazovek, spínaných zdrojů, jen to CDMA tam nebylo :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od Sendyx »

Jo, mikrofon má pár mV na pár stech ohmech, to je OK, kytarové snímače mívají pár set mV a desítkách kOhm, bohužel často mizerné stínění. Ale takové piezo v houslích třeba, nebo nějakém podobném nástroji mívá někdy s bídou 10mV a 2-5M potřebuje. A opravdu na live produkci těch 10mV udělá "plný knedlík" z PA, což jsou třeba 120, možná i 140dB z blízka. Takže i -80dB odstup může být za určitých okolností málo....

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#22 Příspěvek od nekmil »

Visual Analyzer

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

ten piezo měnič mě letmo napadl, ale hned jsem si ho zase zavrhl jako překonanou historii.. a ejhle:)
nevím, co na něm houslisti vidí, myslím že magnetodynamický ekvivalent by byl řešitelný, každopádně ale bych asi volil zesilovač s fetovým operákem jako součást stíněného snímače a pak ať si přijde nějaký brum nebo rušení mobilem:)
předpokládám, že signál z pasivního snímače nikdo po pódiu netahá v metrech kabelu?
Oni ti muzikanti bývají občas takoví... jiní.

antiright13

#24 Příspěvek od antiright13 »



Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#25 Příspěvek od miroja »

antiright13 píše: Nikto neni zvedavý nato začo ho predáš. A ani sa ťa nikto nepýtal, take poznámky si strč do prdele.
Preco tak expresivne? :roll: Zeby preto ze si anonym?

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#26 Příspěvek od right13 »

krasne meno antiright13 :lol: :lol: :lol: :boid: takto mi este nikto nepolichotil..ale vies co mi mozes :blood: :doublefuck:

... 99.199.244.87.in-addr.arpa : houby Antiright13. Jak si říkáš jindy? Galjo nebo Andy898 ? Tady ani anonym není úplně anonymní.....

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“