Motorček SAIA

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#16 Příspěvek od lesana87 »

Takže vrtačka je levotočivá? Když koukám na sklíčidlo, točí se proti směru hodinových ručiček.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

Vrtačkou si do oka nevrtáš. Vrták vidíš v záběru.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#18 Příspěvek od Charos »

To lesana:
vrtačka je ccw a tedy pravotočivá (=bere se v úvahu otáčení nástroje z pohledu od stopky) :wink:

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od lesana87 »

Neptala jsem se na nástroj, ale na vrtačku, jakožto pohon. Tam bych očekávala stejnou definici jako u toho motoru - to je taky pohon něčeho.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#20 Příspěvek od danhard »

A co s takovým motorem, co má osu na obě strany ? :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Tak je na jedný straně šipka ;-)

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od lesana87 »

A jak je to u soustruhu? Když soustružím, točí se sklíčidlo ve směru hodinových ručiček. Je tedy pravotočivý? A když vrtám, točí se sklíčidlo proti směru hodinových ručiček, nástroj se netočí. To je teda levotočivý chod? A vůbec, na základě čeho se levému noži říká levej a pravému pravej? :oops:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#23 Příspěvek od sinclair »

U vrtaček je to evidentně posuzováno podle směru otáčení nástroje, neboť běžné vrtáky jsou "pravé", tedy pravotočivé, ale pro určité účely se vyskytují i "levé", opačně broušené.
Řekl bych tedy, že u motorku jako pohonné jednotky to bude z pohledu na hřídel, ale u finálního stroje /motorek se sklíčidlem/ pak z pohledu otáčení sklíčidla.
Motor s hřídelí na obě strany je běžná dílenská bruska třebas.
Při stejném směru otáčení je možné na obou nasazených brusných kotoučích brousit správně a z pohledu uživatele se takto posazený motor s hřídelí na obě strany chová identicky.
Ale při pohledu z každé jednotlivé strany se takový motor vlastně chová paranormálně - v jednom momentu se točí na obě strany :-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

To bych chtěl , lesano , vidět . Už jsem toho viděl dost . Ale soustružení a vrtání probíhá ve stejném rejdu . Jinak kudlla je jak ruka a palec . Máš to jak s elmag silami i indukcí ....

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od lesana87 »

BOBOBO píše:To bych chtěl , lesano , vidět . Už jsem toho viděl dost . Ale soustružení a vrtání probíhá ve stejném rejdu .
Tak to jsi toho ještě dost neviděl.

P.S.: Dneska jsem se zeptala staršího kolegy soustružníka, jestli se mu ten soustruh točí doprava nebo doleva. Koukal na mě divně a odpověd zněla, že na tak blbou otázku se ho už 30 let nikdo nezeptal. Na druhou otázku, proč se pravýmu noži říká pravej, když se s ním u běžnýho soustruhu soustruží směrem doleva taky nevěděl odpověď. Prý jim to kdysi v učení možná říkali, ale do dneška to nepotřeboval. Jestli ono to nebude jako s tím proudem a tokem elektronů. Akorát že elektrony nejsou vidět, tak je to i pochopitelný, nůž vidět je. :?
Přílohy
soustruh.jpg
(54.38 KiB) Staženo 22 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Ale kuš babo , bavili jsme se o normálních strojích , ne o CNCčkách . A s tím nožem je ti to snad již jasné .

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#27 Příspěvek od lesana87 »

Vyjadřoval ses k mému příspěvku a já jsem psala "Když soustružím, točí se sklíčidlo...". Psala jsem přesně o tomhle soustruhu ne o jiném. Nebo to snad není soustruh? A proč sem nenapíšeš, proč se pravému noži říká pravý, když jseš takový všeználek?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

Píšu to potřetí . Co ty školy produkují . Natáhni si ruce , jako když kontroluješ lak na nehtech . No a tam , kde máš palec , mají nože plátek .

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#29 Příspěvek od cabernet »

Kto vie presne definovat smer otacania motora? Podhlad spredu, resp. odzadu a nasledny smer otacania v zmysle hodin alebo proti smeru.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#30 Příspěvek od lesana87 »

BOBOBO píše:Píšu to potřetí . Co ty školy produkují .
No to máš pravdu, co ty školy produkují, když ani neumíš počítat. Teď jsi tu odpověď napsal poprvé. Flemingovo pravidlo levé ruky pro určení směru elmag. síly je o levé ruce dlaní nahoru, víme?

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“