Previnutie trafa spínaného zdroja

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#16 Příspěvek od dudo02 »

Tak som napojil UC zo zdroja 12V ,vypajkoval FET a na UCčku nameral nasledové:

Pin8 - 5V OK
Pin4 - píla OK

Pin6 - ???. Mal by som tam mať pravdepodobne obdĺžnik,ale mám tam priebeh zobrazený na fotografii v prílohe. Pin6 som neodsával, ale je v podstate odpojený, nakoľko ide na R102 a z neho na gate FETu, ktorý je vypájkovaný.Tak neviem teraz či je ten priebeh v poriadku, alebo nie...
Přílohy
20171226_083510.jpg
(265.06 KiB) Staženo 17 x

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#17 Příspěvek od breta1 »

Jsou mi divné dvě věci
-kmitočet spínání je menší než asi 15kHz, to se mi zdá málo
-výstup musí být obdélník - měř přímo na PIN6

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#18 Příspěvek od misocko »

Ten vystup je samozrejme zly. Meral si aj hlavny tranzistor? Vypada to tak ze ti odpalil to UC. Ak sa aj tvari ten trand OK, skusil by som nove uc a novy trand. (na skusku mozno nieco podobne co mas doma).
Inac frekvencia asi nebude realna, UC bez prudovej spetnej vezby od tranzistora bezi v nejakom startovacom rezime, tj vynechava pulzy.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#19 Příspěvek od breta1 »

To vynechávání je vždy ale po "porcích", v rámci porce, kterou tady vidíme, je kmitočet dán RC členem v PIN4 UC38xx.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#20 Příspěvek od dudo02 »

Merane to je priamo na UC pin6.
Tranzistor a UC som menil za nové kusy a správa sa to rovnako.


Ono priebeh závady bol postupný. Najprv zváračka len sem tam vynechala (pri výpadku displeje blikali frekveciou cyklovania zdroja), ale po chvíli zase nabehla a zvárala. Toto sa dialo stále častejšie aź to robí v kuse. Aj teraz ak by som zváračku poskladal, tak by sporadicky pravdepodobne nabehla.
Ventilátor napajaný z 24V sa točí v kuse, akurát mu kolíšu otáčky spolu s napätím.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#21 Příspěvek od KUBO »

Našiel som nejakú schému. Možno pomôže.
Přílohy
1313902676-516268.pdf
(99.95 KiB) Staženo 50 x
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#22 Příspěvek od dudo02 »

Tak zdroj sa rozbehol a zváračka zvára.
Ďakujem vám pekne za nakopnutie - ja by som už pomaly išiel prevíjať trafo :roll: .
Kubo vďaka za schému - vďaka nej a tomuto vláknu, som nakoniec pochopil ako to celé funguje. Nakoniec bol zlý optočlen v spätnej väzbe.

K tomu čudnému priebehu na osciloskope - ja si budem musieť zohnať niečo lepšie, nakoľko táto mašina si sem/tam žije svojím životom. Nezasynchronizuje, ukáže blbosti a má tých múch viac. Práve takýto prístroj nie je vhodný pre amatéra ako som ja - potom som stratený z toho, či je to skopom,alebo nie :? .Proste merák,ktorý je nespoľahlivý je nanič.

Ďakujem všetkým za pomoc.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#23 Příspěvek od Jodr »

dudo02 píše:...
Proste merák,ktorý je nespoľahlivý je nanič.
...
To je jako ponorka, která vypouští klamné cíle... :)
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Odpovědět

Zpět na „Poradna“