Sháním schéma pro stavbu lab. zdroje 0-30V/0-10A (přesunuto)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kuba724
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2017, 01:00
Bydliště: Karlovy vary

#16 Příspěvek od kuba724 »

No proto sem zakládal toto téma jestli někdo nezná schéma na nějáký regulovatelný zdroj 30V/5A
já nepotřebuji nějáký přesný,a k tomu bych právě chtěl vyvést těch 5V/1A pevných což by se nedalo regulovat,ale jsem spíše začátečník takže dokážu to zapojit podle schéma,tišták taky vyrobím ale ještě nevím co tam dát za součástky atd.. :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Jenys »

Těch možností je na internetu spousta. Z číny jdou objednat i stavebnice, nebo osazené moduly klasického zdroje 0-30V 0-3A pak by šlo použít to Tvé trafo i když by byl asi problém s vysokým napětím po usměrnění ohledně napájení těch švábů uvnitř zdroje, ale i to by se pak dalo ošetřit. Je to něco podobného jako ten G400. To trafo je toroid?
Tady na bastlírně by někde měly být vlákna s touhle tématikou, to je celkem častý dotaz na zdroj.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#18 Příspěvek od sinclair »

Hele, taky když oživuju něco symetricky napájeného, tak to taky necpu rovnou na výkonový symetrický zdroj byť ho mám po ruce.
Napěťovou bezpečnost a stabilitu ověřuju na zdroji 2x50V, co má sám v sobě proudovej limit asi 0,5A/haluz. Tím je skoro jistý, že při fakt velkým přehmatu či nestabilitě toho moc neodfláknu - když to není zatížený, tak skoro vůbec.
Já totiž často zapomenu na tom výkonovým symetráku přetočit proudový omezení a už párkrát mi to při průseru pěkně fláklo do držky, tak proto mám ten malej. U toho se dá i v reálným čase sledovat syčení a nafukování přepólovanýho elytu :D
Ale ta symetrie a těch aspoň 2x40V je prostě výhledově potřeba, o tom asi žádná. Další zdroje každej podle specializace, ale tohle by mohl být základ.
Ty velký ampéry na větev jsou pak celkem zbytečný - při 30V/5A je to už instalovaných 150W výstupního výkonu jen v jedné haluzi.
A napájet z toho rozmařile LED pásky zas považuju docela za luxus...
A taky si nejsem jistý, jestli je jako laboratorní zdroj vhodná spínaná varianta. S jedním jsem si kvůli rušení pěkně naběhnul a od té doby se tomu vyhýbám, jak jen to jde.
Ona je to třeba při 3-5A asi jediná rozumná cesta kvůli uchlazení a tak, ale pak je potřeba se dobře věnovat tomu, co za svinstvo prolejzá na výstup a ošetřit to.
Třeba pro koncový zesilovače s větší výkonovou šířkou pásma je to dost o držku, když do napájecích větví proleze něco, co nemá - pak to hodně zkreslí i měření a všechno okolo.
Do těch 2A odběru i při 40V/haluz se to dá zvládnout ještě i čistě lineárně a nemusí v tom být nějak extra drahé výkonové polovodiče.
Trochu se to prodraží na chladiči a větřáku, ale jen mírně.

Uživatelský avatar
kuba724
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2017, 01:00
Bydliště: Karlovy vary

#19 Příspěvek od kuba724 »

nic beru tento:https://www.tme.eu/cz/details/mps-3003l ... je/matrix/
máte někdo s touto značkou zkušenosti?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#20 Příspěvek od sinclair »

No to asi nebude nějaká echt značka, spíš nějaký rejžový brand.
Matrix jako značka mi fakt nic neříká.
Dal bych si majzla na ošetření a potvrzení záruky, možná to bude potřeba. Aby Ti s Polákama nezbyly pak jen oči pro pláč..

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#21 Příspěvek od dj_rizek »

kuba724 píše:nic beru tento:https://www.tme.eu/cz/details/mps-3003l ... je/matrix/
máte někdo s touto značkou zkušenosti?
Jo mám s MPS-6005L-2 a není to nejhorší, jediný co bylo nutný dodělat softstart jinak shazoval při náběhu 13A jistič, po čase pak odešly rejžový ventilátory protože je aktivně chlazenej Ebm-Papsty tam budou už na vždycky.

Jinak nevím jak slabší verze ale na 2x6A má odbočky sekundáru a při změně napětí přepínaj relátka.

Dávám tomu záhul na vysoký proudy a není problém, paralelní/seriovej mod chodí dobře proudově to dává v klidu 12A v paralelním modu.

Zvlnění jsem neměřil, je to čína ale spokojenost.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Mam MPS-3005L-3 a funguje. Jeden ventilator som musel namazat hned po kupe, odvtedy je klud. Nabijal som tym aj autobateriu (oba zdroje paralelne na max. prud), aj sa mi podarilo vyskratovat vystup oboch zdrojov v serii na max. napatie (pekne sa zablyslo) a zdroj prezil.

Odbocky na trafe prepina tusim pri 8, 16 a 24 V.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#23 Příspěvek od dj_rizek »

Zkrat zvládá uplně v klidu, sice moc nechápu to neustálý cvakání relátek uvnitř třeba při tom zkratu ale používám ho už asi 8 let a problém žádnej vyjma srand popsaných.
Na to že to používám často jako dlouhodobej proudovej zdroj bych se toho nebál, je těžkej a toroid je uvnitř hodně velkej.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Něco podobného dělal jeden československý skoro profi zdroj.
Tam byl obvod detekce přetížení či zkratu napájenej z hlavní větve a při přetížení tolik stouplo zvlnění na hlavních kondech, že taky začaly tikat relátka, ale jen jazýčkový.
Tohle může být něco podobnýho.
Důležitý ale je, že se ten zdroj -jakkoliv- umí ubránit.
To je jedna z nejcennějších vlastností takových zdrojů, možná i cennější, než nějaká ultravysoká stabilita v milivoltech.
K čemu ultrastabilní zdroj, kdyby měl po třech sekundách jít do kytek..
Takže jestli je to za rozumný peníze, pár let to vydrží a ještě to nezačali očesávat, tak proč ne.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#25 Příspěvek od dj_rizek »

To asi nebude zvlněním, tohle nějakou vteřinu pak čeká než zapne výstup s aktivní LED přetížení.

Na elektrodě je recenze jednoho z nich.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2439800.html

a tady je video upgradu
https://www.youtube.com/watch?v=GlIjPJheYRU

Na googlu jsou i nějaký schemata

Jo a ještě to má ochranu proti přehřátí, jsou tam na chladičích vratný tepelný pojistky který zdroj vyřadí z provozu třeba jako mě když odešel ventilátor :D
Naposledy upravil(a) dj_rizek dne 30 pro 2017, 22:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Ten moj pri skrate cvakne - asi odpoji vystup (takze tam nejake odpojenie asi je aj ked sa neda rucne ovladat?), pretoze na voltmetri je 0 a po chvili znovu pripoji. Netusim, ako rozhoduje, ci ma prepnut na rezim prudoveho zdroja alebo vystup odpojit.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#27 Příspěvek od dj_rizek »

rnbw píše:Netusim, ako rozhoduje, ci ma prepnut na rezim prudoveho zdroja alebo vystup odpojit.
To jsme dva :lol:

Mě připadá že musí bejt oba poťáky na 0 a podle toho kterým se prvně nastaví nějaká jiná hodnota než 0 v tom režimu jede. :?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#28 Příspěvek od PavelFF »

Tohle je schéma ke stavbě zdroje s požadovanými parametry (30V/10A). Mám zdrojů s touto topologií několik i když s mnohem menšími výkony. A jsem s nimi spokojený.

Už se tu probíral. Ani nevím, jestli ho tu někdo dodělal. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 0v&start=0

https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... TbbMQt_VP6

https://www.yumpu.com/de/document/view/ ... s-10-a-lea

Uživatelský avatar
kuba724
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2017, 01:00
Bydliště: Karlovy vary

#29 Příspěvek od kuba724 »

PavelFF-to je přesno ono díky moc,měl by jsi nějáké fotky s té tvé konstrukce?Chtěl bych se něják insoirovat

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od PavelFF »

Jen bych tě chtěl upozornit, že jakkoli schéma možná vypadá relativně jednoduše, je dost možností tam něco zmastit a není to tak úplně záležitost pro začátečníky.
Taky tvůj totorid je ti k ničemu, protože potřebuješ trafo s rozděleným silovým vinutím. To je totiž hlavní předpoklad pro ještě jakžtakž rozumnou uchladitelnost.
Já mám odvozené zdrojíky jen o výkonu zhruba 30W (30V/1A a 300V/0,1A) zatímco originál má 300W. To znamená především obří chladič a k tomu pár drobných součástek :)

Prokazatelně zdroj postavil "Kaca" a možná i "gepard", který téma kdysi založil když sháněl výkonný chladič.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“