380V zásuvka v proměnách času

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

Ta zásuvka v odkazu od Jezevce vypadá podobně , jako pro montážní lampy na 24V, co bývají na rozvodných skříňkách v průmyslových halách.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Jenys »

EKKAR píše:Třífázová zásuvka byla taky hnědá, bakelitová kulatá s průměrem stejným, jako jednofázová - 38mm, akorát kolíčky byly 4, plochý a byly vůči středu pootočený každej jinak. Myslím že nejvyšší povolený zatížení bylo 6A na každou fázi.
Pokud si dobře pamatuju, měli jsme je donedávna doma, tak byla na 10A, strejda v dobách minulých je měl v garáži na vše možné.

Ještě používám, v menším množství dvou kusů zásuvky, ty z II , kdyby někdo potřeboval, tak nějaké doma mám. Jsou buď 4 kolíky, nebo 5. Já používám jen 4 koliky. Ale jinak jsem to v garáži předělal už na kulaté nové 5 kolíkové s proudovou ochranou.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Jenys »

[quote="Artaban001"][/quote]
Jo to máš pravdu, jen u třífázu jsou čtyři kolíky a ještě jinak otočené, aby nešly 24V lampy dát do třífázové zásuvky.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#19 Příspěvek od Achab »

Malé kulaté patří k normalizované řadě nezáměnných zásuvek, mimo trojfázových se dodnes vyrábí řada dalších typů. Na obrázku jsou ty nejběžnější. Proud je běžně 10A, staré trojfázové provedení v bakelitu bylo i na 6A.
Přílohy
Nezáměnné zásuvky.jpg
(51.89 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#20 Příspěvek od dobrman »

vzpomněl jsem si, že než jsem šel do důchodu, ve fabrice nakoupili nějaké malé 3f kalovky a ty měly vidlice jaký jsem v životě neviděl.
Už od včerejška to hledám na netu (je těžký hledat něco co víte jak vypadá, a nevíte jak se to jmenuje :D )
Dneska ráno jsem to našel je to typ T15 / 10A
Přílohy
3f vidlice T15.jpg
(21.34 KiB) Staženo 41 x
vidlice 24V.JPG
(26.59 KiB) Staženo 31 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#21 Příspěvek od Achab »

První je typ "K" do 48V, používají se běžně pro montážní lampy a elektrické nářadí na 24V.
Tu pětipólovou neznám, u nás se asi moc nepoužívá. Jestli je vůbec v Evropě nějak normalizovaná...

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#22 Příspěvek od foxrider »

To je vidlice Perilex.
Viděl jsem jí i u nás live, v jednom bývalém strážním domku u dráhy.


Oprava - není, je to švýcarský systém kam se dá zasunout i jednofázová vidlice:
https://de.wikipedia.org/wiki/SEV_1011
http://www.toplight.ch/info/ch_plugs.pdf

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#23 Příspěvek od Achab »

Původní systém Perilex má čtyři kulaté pracovní kolíky a plochý ochranný, který umožňuje klíčování podle otočení v ose.
Vidlici z fotky na elektrika.cz označili jako "starý německý standard pětikolíkolíkové zásuvky do 16A."
Přílohy
Zásuvka Perilex.jpg
(31.49 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#24 Příspěvek od jirka5 »

Někde jsem četl, že zásuvka typu II měla být jednotným evropským standardem pro 3x15A, ale údajně se nerozšířila, převzalo ji jen Norsko a my. Pokud vím, říkalo se jí "čápovka". Zajímalo by mě, kde má toto označení původ.

V podniku, kde jsem kdysi pracoval, jsem se setkal ještě s jedním typem třífázových zásuvek

https://www.antik-nr3.de/images/product ... g_9349.jpg

http://thumbs3.ebaystatic.com/m/mRXHTNI ... jw/140.jpg

a to u jakéhosi zkušebního přístroje z DDR a potom - světe div se, u autojeřábu. Pocházel samozřejmě z DDR, vystrčený čumák s maskou velmi připomínal Mercedes, ale byla to nějaká IFA s typicky hrčivým motorem. Ten motor ovšem nepoháněl hydrauliku, ale alternátor, protože jeřáb byl vybaven elektromotory. Mělo to tu výhodu, že např. při práci v hale bylo možno motor vypnout a jeřáb napájet ze zásuvky. Proto s sebou chlapi vozili na montáže spoustu kabelů a redukcí. Monstrum neslo hrdinně nápis "TA KRAF". Nikdy potom jsem nic takového neviděl.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#25 Příspěvek od foxrider »

jirka5: Jj, to je ona, co měli v ŽOSce v regálu! Aha, myslel jsem že byla obdélníková jak jsem psal včera , a on je to vlastně taky ovál.
Přílohy
DDR-NVA-Stecker-Fino-Armee-Aluminium-ALU-_1.jpg
(20.52 KiB) Staženo 31 x
$_72.JPG
(47.84 KiB) Staženo 33 x

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#26 Příspěvek od foxrider »

Pak jako malý kluk v lázních ve Cvikově jsem nalezl v lese vedle hřiště pohozenou odstřiženou vidlici německého typu která měla tři fázové kolíky a ochranný kontakt (možná i N) byl řešen páskami jako u Schuko
"Aktivní" kámoš mi jí ale sebral a rozbil. :twisted:
Přílohy
s-l225.jpg
(4.63 KiB) Staženo 34 x

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#27 Příspěvek od foxrider »

A ty naše "čápovky" mají v cizině i sestry na větší proud
Přílohy
steckdosen_drehstrom_25a.jpg
(53.41 KiB) Staženo 51 x

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#28 Příspěvek od Osmdesat »

foxrider píše:Pak jako malý kluk v lázních ve Cvikově jsem nalezl v lese vedle hřiště pohozenou odstřiženou vidlici německého typu která měla tři fázové kolíky a ochranný kontakt (možná i N) byl řešen páskami jako u Schuko
"Aktivní" kámoš mi jí ale sebral a rozbil. :twisted:
To byla zástrčka jugoslávského typu.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Industr ... nd_sockets

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#29 Příspěvek od sinclair »

Včera jsem se díval. Ta Baťova trojzásuvka /krajní jsou vykloněný asi o 30°/ je každá na 15A/380V a vzadu má svorky jako prase, takže se evidentně počítalo s odpovídající přípojkou i plným zatížením každé.
Vidlice mají na vývodu takovou trumpetku proti lomu káblu a ucpávkový systém se stejným závitem, myslím P21, jako mají Acidurky.
Pětikolíkový vidlice mají uvnitř příložkové svorky s mosaznou příložkou a mosaznými šroubky M4, kolíky jsou čistě mosazné.
Kontakty v zásuvce jsou masivní, dvojstranné a 1x rozříznuté, vypadají narůžověle jako fosforbronz a vzadu propojené masivními mosaznými propojkami.
Tyhle trojzásuvky jsem viděl jen ve Svitu a zčásti i v ZPS, prakticky nikde jinde se s nimi nešlo setkat. Jo a maličkost - to šedivé, jakoby novější pětikolíkové ploché provedení do originální Baťovky nepasuje. Má jinak vylisovaný ty polohový zuby.
Takže to ploché šedivé provedení musí evidentně mít jinou zásuvku, než je ta origo Baťovka. Pro zmrzlinostroj jsem viděl na zdi v Mléčným baru jen jednoduchou, v sámošce u mlýnku na kafe vlastně byla stejná taky. Jednonásobná, bakelitová, nástěnná.

Ten úzký keramický ovál s litou zástrčkou - není to jen nějaký drážní speciál? Nikdy jsem to neviděl.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#30 Příspěvek od foxrider »

Osmdesát: Možné to je, ale především byly používané v DDR. Cvikov je jen kousek od hranic....
https://www.ebay.at/sch/i.html?_sop=15& ... er+bakelit
https://picclick.de/Konvolut-DDR-Stecke ... 70071.html

sinclair: Jak tak projíždím net tak se mi zdá, že to v NDR bylo poměrně běžné, řekl bych asi jako u nás naše 25 a 60A.

Prostě staré "národní" typy.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“