Už ani těch 50 Hz není, co by mělo být :-)

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#16 Příspěvek od TAKJAN »

Dnes jsem zkontroloval budík, jedna minuta napřed. Nenastavoval jsem ho hodně dlouho. Záložní baterie je tam tak 6 let. Nějak tomu nerozumím.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Asi nebude riadeny sietovou frekvenciou.

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#18 Příspěvek od warp »

Dnešní budíky mám s DCF, ale takový ty starší od vietnamcù jdou opravdu dle pøesnosti kmitoètu sítì, kdysi jsem to mìøil (rezonanèním kmitoètomìrem), Praha 49.50-75, Plzeòsko nìco pøes 50 - doma se zpožïovaly, na chalupì nepatrnì pøedbíhaly, ale pokud jely z baterky pøi vypnuté elektøinì tak docela držely, takže na chalupì nakonec skonèily i tehdy pro pøítomnost rádia.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#19 Příspěvek od Achab »

U spotřebičů jako trouba apod je celková odchylka času bezvýznamná, do práce podle nich nikdo nevstává. A při časování vypnutí nebo pracovního cyklu v řádu jednotek až desítek minut je chyba maximálně ve vteřinách. Podstatnější odchylka se projeví až za delší čas.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#20 Příspěvek od TAKJAN »

Není DCF, jedině, že bych ho nastavoval a nevím o tom. To už je blbý.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#21 Příspěvek od Achab »

U některých zařízení čas ujíždí, i když je odvozen od krystalu. V mém video-DVD kombu to dělá asi +2 minuty za měsíc. U jedné TV byla měsíční odchylka dokonce kolem +10 minut.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Mě překvapují asi 40 let starý nástěnný ručkový hodiny Ruhla, kdysi produkt DDR. Jsou s krystalovým řízením, vteřinovka, napájení malým monočlánkem.
Na jednu baterku jedou 4-5 let. Neuvěřitelný je, že je stačí nastavit jen při výměně baterky. Nikdy se nerozjely o víc než za cca 15 sekund za několik let. Zajímavý taky je, že jdou přesně až do posledního okamžiku a končí ne zastavením ale krokují vteřinu vpřed a vteřinu vzad asi motor neutáhne mechanizmus.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#23 Příspěvek od LADER »

Zdravím,
tady je aktuální frekvence a také zpoždění času co se musí dohnat: Swissgrid
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#24 Příspěvek od Achab »

Je to mírně do mínusu, ale s rezervou v normě. Z hlediska sítě rozhodně žádný zvláštní problém.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#25 Příspěvek od Artaban001 »

A problém pokračuje:
https://www.novinky.cz/ekonomika/465590 ... cesko.html.
Pamatuju si, jak jsem vyrobil několik "quartz" modulů pro hodiny na bázi LM8560. Asi to bude zase aktuální ;-).
Schéma i s plošným spojem bylo v Amatérkým rádiu.
Přílohy
generator_2.png
(220.76 KiB) Staženo 71 x
generator_1.png
(124.42 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#26 Příspěvek od sinclair »

Tak už to dali pro ovce i na hovinky
https://www.novinky.cz/ekonomika/465590 ... cesko.html

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#27 Příspěvek od dred »

:lol: ... aký je rozdiel medzi ELEKTRICKÝm a ASTRONOMICKÝm ČASom ??? :lol:

časť toho článku - cit:

Hodiny je třeba přeřídit ručně
K nařízení hodin na správný čas dojde automaticky v momentě, kdy se elektrický a astronomický čas vyrovnají. Tento proces bude trvat několik týdnů za předpokladu, že všichni členové sdružení v kontinentální části Evropy budou striktně plnit své závazky.

:lol: aj pokazené ručičkové hodiny ukazujú 2x za deň presný čas....tak čo riešiť :lol:

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#28 Příspěvek od TAKJAN »

Je velká zátěž, otáčky jdou dolů. Jasný. To v celé eu není pár zdrojů, které "přitopí"?? Pár blbých GW? Tomu se mi nechce věřit. Vždyť kur.. německý maj větráků dost a stejně s tím dělaj bordel po celý evropě.
Ať to teda nechaj padnout pod kritickou mez a nastane rozpad. Jsem pro.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#29 Příspěvek od Achab »

Žádný rozpad nehrozí, pokles se ani neblíží k hranici běžně dovolené dlouhodobé tolerance, ke kritické už vůbec ne. Nějakému novináři se zpozdil levný budík a hned mají o čem psát. Dělají z toho zbytečně vědu, pro informaci stačí pouhé konstatování stavu.

Výrobci dotčených zařízení si v posledních letech zvykli na přesnější průměrnou frekvenci a šetří tím pár korun za krystal. Při déle trvající odchylce se pak čas samozřejmě rozchází, ale na kvalitě elektřiny není co reklamovat - je s rezervou v normě. Dnes jsou hodiny v každém kuchyňském haraburdí nebo pračce, jinak by si odchylky nikdo ani nevšiml. Dřív bylo mezi lidmi nanejvýš pár levných hodin a ti prostě museli s pravidelným zpožďováním počítat. A to bylo roky trvale -0,5Hz, současná odchylka v setinách je proti tomu bezvýznamná. Mechanické budíky měly taky toleranci ±1 minuta za den a nikomu to zvlášť nevadilo.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#30 Příspěvek od mluno »

Hodiny se synchronním motorkem, které máme v práci šly včera opravdu o 5 minut blbě a nebýt zprávy v televizních novinách, myslím si, že jsem je při nedávném přenášení blbě nařídil, nebo že jak jsem je z jedné zásuvky vypnul a do druhé zapnul, aniž bych je srovnal. To jsou ale jediné hodiny v mém širokém okolí, které by byly řízené sítí (a proto taky poslední roky nejpřesnější, nepočítám-li minimálně jednou do roka výpadek kvůli revizi rozvodny a dvakrát do roka posun času), všechny ostatní mají krystal. Tyto jsem při nějakém stěhování vyhrabal z haraburdí, kde byly právě kvůli běžným odchylkám (samozřejmě do mínusu) 5-10 minut denně, ne jenom jednou za 25 let (pokud vím, tak od synchonního propojení se západem se takový incident dosud nestal, přinejmenším za poslední roky, kdy mám v kanceláři tyto hodiny, to bych musel vidět). Přesnější jsou pak snad už jenom DCF a GPS, ale to bych už moc nenazýval hodinama, to je spíš přijímač informace.

Je tragické, že síť v celé Evropě dokáže nabourat hádka dvou periferních států. Copak ostatní státy nemohli ten výpadek srovnat, než se horké hlavy dohodnou a když se nedohodnou, tak prostě odstřihnout, ať si zatím běží v ostrovním režimu. Bez ohledu na příčinu, vidí, že kmitočet jde dolů, což je projevem nedostatku energie v soustavě, tak mají zapojit regulační opatření různých stupňů, aby se kmitočet vrátil tam, kde má být.

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“