Dnes jsem objevil Ameriku - tranzistor (rozděleno)

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#16 Příspěvek od jogo9 »

Nj, tiež som sa tlačil na vtedy elitnú Adlpriemyslovku v hlavnom meste - mal som však smolu, bol som v poradí ten "91-vý".. A to doslovne - ak by otvorili sľubovanú ďalšiu triedu, z asi 600 záujemcov by som bol ten šťastlivý -na jej zozname som už figuroval. Vďaka následne zohnanej vplyvnej známosti - ktorá mi aj vysvetlila, ako to chodí -prečo nemám šancu dostať sa do tej prvej "90"-tky.. A tak som skončil úplne inde - a myslím že podstatne spokojnejší - život nabral smer, ktorý som si pred tým predstavoval.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Ale Jardo já to čtu na stížnost na školu , ne rozvoj dalšího vzdělávání .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

masar píše:...pokud tranzistory řady KC mají Ft >150Mhz, pak jiná "skolská poucka" říká, že při tak vysokých kmitočtech jsou významné kapacity v řádu jednotek pF a indukčnosti v řádu jednotek uH...
Tak to docela přidej. Kdysi jsme dělali s KC-čkama konvertory z UHF na VHF a i když podle katalogu by to už neměly dát, makaly jak víno. Liberec 31K, což je nějakejch 550MHz s tím šel konvertovat na 9K, což je cca 190MHz, takže rozdílovej kmitočet kolem 360MHz.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#19 Příspěvek od microlan »

Tak nevím, mám reagovat nebo raději ne?

"Ft>150" nenapsal samec ale masar. A proč má přidat, když má uvedeno víc jak 150?

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#20 Příspěvek od vasilceral »

Bobo, máš pravdu, já v 90 odešel podnikat a bývalý kolegové mě pravidelně zvali do firmy že potřebují zapojit cirkulárku, tak jsem tam docházel. Ve firmě pracovalo asi kolem padesáti kolegů, ale cirkule byl problém.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

>microlan - díky za obhajobu, myslel jsem že znaménku > každý rozumí. Jinak má Celeron samozřejmě pravdu, KC-čka jako oscilátory UHF fungovaly běžně. Ale nebylo to meritem mého příspěvku. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Ale mohlo by být, Masare: ono kácéčko skutečně mělo mezní kmitočet v zapojení SB (tedy kdy mělo zesílení 1) sice nad 150 MHz, ale ne o moc. Ve funkci zesilovače už kolem 180 MHz výsledek 0 dB, čili nezesiloval
Jako oscilátor vlivem kladné zpětné vazby však ten tranzistor ochotně kmital i čtyřikrát výše. Jak píše Jirka, konvertory UHF/VHF s kácéčkovým oscilátorem makaly pěkně.


Čili ano, tranzistor se díky parazitním impedancím rozkmitat může. Přitom se dají naměřit krásně nesmyslné hodnoty.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#23 Příspěvek od lesana87 »

Jistič vybaví proud, který přes něj teče, není ani jalový, ani činný, je to prostě proud. To je moje odpověď. A teď k té tvojí teorii, rozlož mi ten proud na osciloskopu na tu "jalovou" a "činnou" složku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

microlan píše:Tak nevím, mám reagovat nebo raději ne?
Tak sorry, Tobě se nikdy nestalo, žes označil při mazání o kus řádku víc?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

Další průběh vlákna už se základy funkce tranzistoru neměl nic moc společného, proto jsem příspěvky, které byly hrubě OT, vytřídil do vlastního vlákna.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#26 Příspěvek od samec »

Z mojej "elitnej" elektro priemyslovky urobili rok alebo dva po mojej maturite združenú hotelovú školu. A celý život zisťujem, čo všetko ma nenaučili. Ale čo by som chcel na Slovensku - banánovej republike, kde všetkú technickú literatúru možno vymenovať ako návod na obsluhu televízora, chladničky, vysávača, automatickej práčky...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“