CYKY 2A x 1,5

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

Zařazení přepínačů 6 a 7 umožňují typy ABB pro otočné ovládání a tlačítkové spínání. Regulace je pak možná pouze z jednoho místa - na stmívači. Tyto jsou převážně určeny pro běžné žárovky, pro LED (stmívatelné bez předřadníku) asi jenom typ 6523 UR-103-500.

Typy s krátkocestným ovládáním lze osvětlení spínat i regulovat z více míst paralelními tlačítky. Tyto ABB vyrábí pro stmívatelné LED žárovky, zářivky s elektronickým předřadníkem nebo běžné žárovky. Všechny zapuštěné smívače ABB se zapojením jsou zde.

LEDkový stmívač jsem zapojoval jenom jednou, ale jaká je dlouhodobá funkčnost a spolehlivost nevím. Kdovíjak to funguje s různými žárovkami nebo panely...
Naposledy upravil(a) Achab dne 11 dub 2018, 10:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

Díky!
Překvapuje mě, že ta 6523 UR-103-500 nepotřebuje N-ko. Nebude z toho pak stejná volšovina jako když se dával sériovej PIR k zářivkám?
Zajímavý je, že ty krátkocestný u žárovek N být nemusí, u Led jo. Tak aby to vůbec fungovalo...
Myslím, že při tý ceně 2K5 až 3K5 za kus to toho člověka ruchle přejde a dá si tam maximálně jeden 6523 UR-103-500.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#18 Příspěvek od Achab »

Při regulaci z jednoho místa by šly přepínače teoreticky použít i u jiných stmívačů. Vypínala by se přívodní fáze do stmívače, nebo vývodní do žárovky.
Ovšem v prvním případě by si musel stmívač pamatovat nastavení po ztrátě napájení. V druhém by nesměl být funkčně závislý na vratném potenciálu N přes žárovku - to může být právě u některých typů bez přímého N. Podobně u typu ABB 6526 U-500 - sice má přívodní svorku N, ale pro zatížení nad 10W ji není nutné připojovat. Funkčnost konkrétních typů v daném zapojení by se musela ověřit.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“