Nadoba na leptani DPS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

I polypropylén se dá lepit, ale blbě. Jediný co jsem viděl že opravdu drží je naleptání obou ploch ledovou kyselinou mravenčí nebo octovou (ledová je označení vysokokoncentrovaný kyseliny, vyšší už v podstatě nelze dosáhnout, protože další odstranění vody z roztoku už není chemicky možný) jako roztokovým lepidlem. Po vytěkání kyseliny je spoj prakticky stejně pevnej jako zbytek materiálu. Nejdou tak lepit PE a PP fólie, ty jedině svařit teplem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od termit256 »

Verim ze lepeny spoj vydrzi pokud je udelany dobre, coz ale muze byt problem v domacich podminkach. Muze se stat, ze udelam nejaky maly defekt ktery casem povoli. Pokud bych v nadobe jen leptal nevidel bych v tom problem, ale pri skladovani se muze v nepritomnosti lehce stat ze mi vytece par litru chloridu na podlahu.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#18 Příspěvek od ohryzek36 »

Pokud by to mělo být stojaté, skleněné a ne zrovna moc velké, tak sehnat někoho, kdo uřízne luxferu - známy sklenář z toho nadělal už hromadu popelníků a nádoba by se taky určitě taky dala udělat.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#19 Příspěvek od Achab »

Některé plasty nebo lepidla, které vyhoví pro chlorid, nemusí vydržet směs HCl s peroxidem. Například staré černé fotomisky (snad bakelit) to leptalo. Při delším uskladnění směsi se misky deformovaly a praskaly v rozích.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#20 Příspěvek od FERYACT »

Při skladování chloridu se na povrchu dělá vrstva nějakého kysličníku. Tesně před leptáním se položí na povrch noviny a vrtva se vsákne do novin /nebo slabě klížený papír/

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše: Pokud bych v nadobe jen leptal nevidel bych v tom problem, ale pri skladovani se muze v nepritomnosti lehce stat ze mi vytece par litru chloridu na podlahu.
Víš kolik měly litrů ty novodurový nádrže v galvanovně a plošákovně? Možná stovky a bylo to lepený podobným lepidlem, jako je L20. Akorát byly obezděný nějakejma chemií odolnejma cihlama alá šamot aby se váhou obsahu hranatý nádrže "nenafukovaly".
Pokud jsou nádrže lepený z desek, tak právě to nafukování má tendenci lepený ale i svařovaný spoje rozlámat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#22 Příspěvek od FERYACT »

Nedoporučuji skladovat chlorid v otevřené nádobě.Přelij do zavařovačky. Máš kontrolu jaký je vyčerpaný chlorid. Ten se dá udělat z rezavého plechu.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od PotPalo »

Netreba kupovať žiadnu misku. Stačí stará plastová bandaska od oleja alebo destilovanej vody (už neviem čo v tom bolo), odstrihnúť, a hranatá miska je na svete. Každý si môže určiť výšku okraja, ja mám 10 cm. Farba biela, takže je pekne vidieť zvyšky chloridu pri umývaní.
Už som robil aj obojstranný DPS, pekne to pláva na hladine, len som to pri pokladaní viac pritlačil pod hladinu, a vyleptalo mi to vrchnú vrstvu pri kraji. Keď som robil druhú stranu, prelepil som pre istotu tú hotovú s izolepou.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Nojo, ale tazatel chtěl nádobu na leptání desky ve svislý poloze. Nebo se od prvního dotazu něco změnilo?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od PotPalo »

V tom prípade by sa dala vyrobiť z PET fľaše. Odrezať vrch, napchať vhodný obdĺžnikový predmet, nahriať horúcovzdušnou pištoľou (správa sa to ako zmršťovacia bužírka), a po vychladnutí predmet vybrať. Hranatá nádoba je na svete. 8-)
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od FHonza »

Viděl jsem v reálu používat toto. K tomu by stačilo dodělat jenom víčko.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#27 Příspěvek od BOBOBO »

Tazatel něco chtěl , jen zapomněl maličkost , proč .

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od PotPalo »

Tie bubladlá sú na čo dobré? V chloride železitom to ide leptať na ležato a bez bublania, v niečom silnejšom s peroxidom vodíka je to vyleptané za pár sekund, tam tiež netreba bublať. Asi by bolo dobré napísať s akou kvapalinou to vlastne chce robiť, aby nakoniec nezistil, že je to v podstate zbytočnosť.
"...Mam v umyslu v ni chlorid skladovat trvale..." - tak toto neviem ako by sa dalo spraviť, aby sa to bezpečne uzavrelo aby to neprchalo.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#29 Příspěvek od petrfilipi »

Probublávání urychluje a zrovnomějňuje leptání. Prostě to k desce přivání stále nový chlorid.
Já vím, že jde leptat i bez vzduchu ale myslím si, že profi leptání má vždy probublávání.

Petr

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#30 Příspěvek od FERYACT »

Leptat DPS ve svislé poloze je pro amatéra náročné. V práci jsme leptali vodorovně a nádobou z chloridem motor pohyboval a docházelo k proplachu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“