Solární sestava k ohřevu vody, princip optimalizéru.

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#16 Příspěvek od lesana87 »

Takže to je topologie step-down?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#17 Příspěvek od mi-ro »

Asi ano, ale řízení měniče není ze sekundáru ale z primáru kde udržuje stabilní napětí. Dříve, když to bylo ve zkratu, ukazoval mi měřák napětí v podstatě shodně s osvětlením. Nyní si udržuje stále napětí kolem 200V na panelech nezávisle na slunci.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Habesan »

Možná, že jsi se dopustil chyby, že jsi ten MPPT nereklamoval už před dvěma lety, když jsi měl podezření že nic nedělá.
Možná, že bys opravdu z těch panelů vytěžil o 30% víc energie.

Mimochodem, když už máš panely o celkovém jmenovitém výkonu 2kW: zjistil sis co všechno by ti ještě chybělo k tomu, abys mohl tu energii využívat i v dalších elektrospotřebičích v domě ???
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#19 Příspěvek od marat »

Zdravím, zkoušel někdo takový MPPT stavět nebo není někde nějaké ověřené zapojení?
Jelikož je to zařízení určené k dojení dotací, tak předpokládám, že je i adekvátně "naceněno" a selfmade stavba vyjde na třetinu.

Díky

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Habesan »

Např.: Davidus.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od sis2 »

marat píše: ... Jelikož je to zařízení určené k dojení dotací, tak předpokládám, že je i adekvátně "naceněno" ...
Přirozeně! Tento univerzální princip funguje u čehokoliv dotovaného: Celková cena dotovaného projektu se od ceny nedotovaného projektu stejného rozsahu liší právě o částku, která je určena zúčastněným "vybraným" dodavatelům, poradenským firmám, energetickým auditorům apod. institucím. Platí to i pro "vybrané" komponenty. Třeba ten zmíněný Solar Kerberos - školitel to v diskusi na závěr (po vystoupení představitele poradenské firmy na získání dotací) odsouhlasil zcela bez rozpaků. Investorovi z toho zůstane báječný pocit, že dosáhnul dotace...!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

A ostatni to radi zaplatia, ved ide o dobru vec.

Idealne su napr. dotacie, aby si mohol clovek, co uz ma Porsche a Bentley, kupit lacnejsie este "ekologicku" Teslu. Radi sa mu na to poskladaju ludia, co jazdia Feliciou. Alebo autobusom a vlakom.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#23 Příspěvek od Kremik »

Postavit MPPT by nemělo být nic složitého. V podstatě je to step-down, liší se jen v tom, že má krom běžné funkce ještě jednu záměrně nedokonalou zpětnou vazbu navíc. Krom běžné stabilizace výstupního napětí má proudové omezení, které není řízeno výstupním proudem ale vstupním napětím. Dovoluje odebírat takový proud na výstupu, aby napětí na vstupu bylo stabilizované, ovšem záměrně nedokonale, tedy aby napětí na panelech se zvětšující se intenzitou osvětlení poněkud vzrůstalo. Právě ta "měkkost" stabilizace vstupního napětí je to MPPT.
Výstup je tedy proudový s napěťovým omezením, tzn že při napětí které je požadováno poskytuje právě tolik proudu, aby napětí na panelech bylo optimální vzhledem k osvětlení. Pokud chceš využívat plný dosažitelný výkon, tento proud musíš všechen odebírat. Pokud neodebíráš, regulátor pracuje jako klasický step-down. Napětí na panelech stoupne, nic se neděje, ovšem už jsi mimo MPPT.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#24 Příspěvek od marat »

Já jsem jenom starý bastlíř, co umí stavět podle návodu. :)
A když mi poradíte, tak i lecos opravit.

Proto jsem se ptal, jestli je nějaké volně stažitelné řešení. Koukal jsem na to Davidusovo, ale má tam v návodu nějaké programování a to jsem zatím nikdy nedělal.

V rámci domácího bastlení bych si chtěl koupit pár panelů a přímo přes MPPT ohřívat samostatný bojler. Vyloženě za pár peněz zjistit kolik to opravdu dá a jestli má smysl tu konstrukci rozvíjet. Ale vyklopit 10tis. za hotové řešení nebo si ho za 3tis. postavit je zase úspora a dva panely navíc v soustavě. :)

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od sis2 »

Bez nějakého programování to asi jednoduše nejde, protože kvůli maximální výtěžnosti energie ze solárního panelu se musí zátěž (prostřednictvím měniče) přizpůsobovat. Záleží na tom, kolik panelů (a jakých) zapojíš, a jestli tím budeš krmit topná tělesa (odporová zátěž) anebo budeš energii ukládat do baterek - podle toho se musí (třeba z tabulek uložených hodnot) měnit nastavení charakteristiky regulátoru.
Abys dal pro bojler dohromady aspoň 1,5 kW tak potřebuješ 5 velkých panelů - a to už nebude jen za pár peněz... a MPPT k tomu přijde pomalu stejně draho.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#26 Příspěvek od _luky_ »


Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#27 Příspěvek od marat »

sis2 píše:Bez nějakého programování to asi jednoduše nejde, protože kvůli maximální výtěžnosti energie ze solárního panelu se musí zátěž (prostřednictvím měniče) přizpůsobovat. Záleží na tom, kolik panelů (a jakých) zapojíš, a jestli tím budeš krmit topná tělesa (odporová zátěž) anebo budeš energii ukládat do baterek - podle toho se musí (třeba z tabulek uložených hodnot) měnit nastavení charakteristiky regulátoru.
Abys dal pro bojler dohromady aspoň 1,5 kW tak potřebuješ 5 velkých panelů - a to už nebude jen za pár peněz... a MPPT k tomu přijde pomalu stejně draho.
Právě že ty panely docela dost zlevnili. Solidní 300W se prodává kolem 2-3000Kč a to už je na malou FVE hratelné. Horší už je to s elektronikou okolo, kdy měniče jsou sakra drahá sranda a vyplatí se jen u velkých instalací. Proto chci jen ty panely s regulátorem do vody. Nějaké logování výkonů a za rok se uvidí jak si to stojí ekonomicky.
Nechci do toho vrazit víc jak cca 20tis.

Luky: Díky

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od jova1 »

V podstatě jsem uvažoval jako ty, měl jsem to ještě „levnější“, protože se mi podařilo sehnat vyřazené poškozené panely z elektrárny. Za cca ¾ roku mám „natočeno“ ze solárů přes 1000kW. :D
http://www.jova1.cz/ostatni/ohrev_vody/ohrev_vody.html

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#29 Příspěvek od marat »

To máš solidně vymakaný. :D To už je skoro průmyslová kotelna.
Vždycky když něco takovýho vymyslím, tak si říkám co bude dělat manželka až mě odvezou a něco se po..., to už si nezatopí. :D

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#30 Příspěvek od Olchor »

V podstatě jsou dvě možnosti přizpůsobení panelů k zátěži -
tzv. optimizér je jednoduchý, stabilizuje vstupní napětí od panelů na ručně nastaveném optimálním pracovním bodě. Proudem z Fv se nabíjí velký kond, při dosažení určitého napětí se přes FET vybíjí do zátěže až na něm o pár voltů napětí poklesne ( hystereze), vypne..atd, výstupem jsou pulzy s proměnnou šířkou s konst. napětím. Samodomo pořizovací cena do 500kč. Nevýhodou je trochu menší výtěžnost, protože optimální bod se mění s osvitem ( málo) ale hlavně s teplotou ( dost).
Druhá možnost je MPPT měnič. Ten cyklicky "očuchává" optimum a mění napětí na výstupu panelů tak, aby výkon byl na maximu. To se bez procesoru a programování neobejde.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“