Vysílač časového signálu DCF77 z Frankfurtu- nechytám.

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#16 Příspěvek od mi-ro »

Indikátor DCF na hodinách nesví proto, že je přítomen DCF signál ale proto, že jsou hodiny podle něj srovnaný. Pak už jedou vlastním X.talem. Synchro a zapnutí přijímače se provádí po resetu a pak jednou za 24hod a to někdy v noci páč autor algorytmu věděl, že v noci je rušení nejmenší. Kdyby přijímač běžel furt, baterky by to vycucalo za pár dnů.
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 05 říj 2018, 13:41, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Ano, vacsinou to ukazuje, ze posledna synchronizacia sa podarila. Pocas nej to blika.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#18 Příspěvek od monterjirka »

mi-ro píše: ... jednou za 24hod a to někdy v noci páč autor algorytmu věděl, že v noci je rušení nejmenší. ...
Měl jsem náramkové hodinky a tam v návodu tvrdily, že na dobu od 3 - 4 v noci je nastavena synchronizace, protože se předpokládá, že je nejméně pohybu.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#19 Příspěvek od Brozicek »

Tak je to jasné. Problém je v novém zdroji rušení v kombinaci se stínícím účinkem paneláku, který zeslabuje signál a tím i nějaké slabší rušení přehluší signál pro hodiny.
Po příjezdu na chatu ručičkové i digitální hodiny do 5 minut nastavily správný čas a datum.
Zdroj rušení doma asi nenajdu. Takže čas i datum musím nastavit manuálně. Bohužel Frankfurt mi je doma už nyní k ničemu.
Ten zdroj rušení musí běžet nepřetržitě 24 hodin, protože se doma nyní hodiny nenastaví ani po 2 dnech čekání. Ještě před 3 týdny vše normálně fungovalo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Skus vypnut istic, ci rusenie zmizne. Ak nepomoze tvoj, tak susedov :D

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#21 Příspěvek od vrky »

Na nástěnných hodinách se mi před dvěma týdny zastavila vteřinovka. To je známka ztráty signálu, zbytek hodin šel. Vteřinovka se rozběhla až ve středu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Brozicek píše:Tak je to jasné. Problém je v novém zdroji rušení v kombinaci se stínícím účinkem paneláku...
...
Ten zdroj rušení musí běžet nepřetržitě 24 hodin, protože se doma nyní hodiny nenastaví ani po 2 dnech čekání. Ještě před 3 týdny vše normálně fungovalo.
Nenápadně vyzpovídej sousedy, kdo si koupil novou TV, počítač nebo podobnou techniku. Může to bejt klidně i něco z "bílý techniky" - dnešní mikrovlnky nebo i běžný kuchyňský trouby mají často integrovanej časovač a podobný vyfikundace, napájený samozřejmě miniaturním spínákem (kvůli účinnosti). No a pak může pomoct oznámení na Odrušovací službu ČTÚ, která dotyčnýho rušiče může zaměřit a pokud jeho emise překračujou normový hodnoty, můžou mu pod hrozbou sankcí i nařídit (nechat) provést úpravu zařízení zamezující další rušivou činnost ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od PotPalo »

Tiež mám rádiovo riadené hodiny. Vždy po vložení baterky sa na určitom mieste nastavili do 5 minút. Naposledy ale nie a nie, ani za niekoľko dní, a to som skúšal všetky možné baterky. Tak som tam dal starú NiMH, nastavil ručne čas, a zavesil na stenu s tým, že asi odišiel prijímač do večných lovíšť. Mesiac som nič divné nepozoroval (teda okrem signalizácie slabej baterky a slabšieho kontrastu LCD displeja, predsa len NiMH nieje alkalinka), a zrazu čo to, ono sa to synchronizovalo, zachytilo to čas. Po mesiaci. A už to častejšie signalizuje synchronizáciu, takže asi niečo s tým vysielačom mali.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

mi-ro píše:Indikátor DCF na hodinách nesví proto, že je přítomen DCF signál ale proto, že jsou hodiny podle něj srovnaný.
Jasně, tak jak asi za těch cca 3-4 minuty v stínícím hrnci meteostanice přišla na to, že nemá signál DCF a shodila kontrolku synchronizace?
Možná bude lepší, když se na to zeptáš experta zde: http://www.vaelektronik.cz/index.html
Jen tak na okraj, Vláďa pochází z N.B.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
orlov
Příspěvky: 29
Registrován: 05 srp 2010, 02:00

#25 Příspěvek od orlov »

Ja bývam v paneláku v Košiciach, teda prakticky na okraji dosahu DCF. Mám dva DCF budíky a jedny nástenné hodiny v kuchyni. Budíky sa zosynchronizujú väčšinou v noci, aj keď na jednom v mieste v byte sa to podarí aj cez deň. Nástenné hodiny sa zosynchronizujú vždy o 6:00 ráno. Takže vy "čechúni" by ste sa nemali sťažovať ... 8-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Jediný čím se ty Čomboláku proti Čehúnům můžeš chlubit je to, že ve svým okolí nemáš nikoho, kdo by ti tam provozoval nějakej neodrušenej spínák - kterej je jinak "vynikajícím zdrojem" takovýho rušení signálu DCF, že pokud bude nějakej takovej zgarb poblíž, ani v poloviční vzdálenosti od vysílače nebude mít identickej přijímač tak kvalitní signál, aby se na něj zasynchronizoval.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#27 Příspěvek od Brozicek »

Tak jsem našel konečně místo v bytě, kde se mi hodiny spolehlivě zasynchronizují na DCF. To místo je u mne na balkóně asi uprostřed balkónu u jeho vnějšího okraje. V tom místě je již asi slabší rušení a naopak silnější DCF signál, takže vítěz bere vše :D .
Jednou za čas (asi 1 x za měsíc) navolím na hodinách nové "okamžité vyhledávání", postavím je na balkón (větší analogové hodiny s ručičkami opřu o skleněnou výplň) a do 10 minut mám nastavený přesný čas. V bytě pak hodiny běží podle jejich vnitřního krystalu, a jejich čas se pomalu začne lišit od přesné hodnoty DCF.
Zdroj nového rušení jsem v okolí nenašel. Pomohl by mi úplný výpadek elektřiny v domě (nebo celé naší oblasti) jako to bylo v místech, kde letos řádily větry. Při výpadku bych poznal, zde je zdrojem problému nějaký nový spotřebič nebo je to změna v kvalitě signálu DCF, když až do tohoto léta se mi hodiny bezpečně 2 roky synchronizovaly v místech, kde jsou v bytě umístěné.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Vem to z širšího hlediska - kdyby se výrazně zhoršila kvalita/intenzita signálu DCF, asi bys nebyl jedinej, kdo by si začal stěžovat. Daleko spíš to vypadá na nějakej novej zdroj rušení ve tvým okolí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#29 Příspěvek od jirys »

orlov píše:Ja bývam v paneláku v Košiciach, teda prakticky na okraji dosahu DCF. Mám dva DCF budíky a jedny nástenné hodiny v kuchyni. Budíky sa zosynchronizujú väčšinou v noci, aj keď na jednom v mieste v byte sa to podarí aj cez deň. Nástenné hodiny sa zosynchronizujú vždy o 6:00 ráno. Takže vy "čechúni" by ste sa nemali sťažovať ... 8-)
Kamaradovi se synchronyzuji samy v Recke Soluni . Vzdy tam naskoci cas jak u nas , tedy o hodinu min jak je u nich ...
Hodiny dovezene z Ceska ...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Dosah by mal byt az niekde do Moskvy:
https://en.wikipedia.org/wiki/DCF77#Reception_area

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“