Stavba elektronkového KV audionu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od jade »

Vyskytl se problém, v podobě zapojení "gramofonního " vstupu. Měl jsem v úmyslu připojit "gramo" vstup před regulátor hlasitosti a odpojit anodový proud k první, přijímací EF80 dvojitým přepínačem, aby nepronikal nežádoucí signál z přijímače, jenže ten mi vychází těsně u koncové EBL21, což by už mohlo chytat nežádoucí vazby. Napadlo mě, podobně jako v Pacákově knížce, nechat konektor "gramo" trvale připojený na vstup druhé lampy (Pacák má gramo vstup přímo na první lampu) a u přijímací, první lampy, prostě jen odpojit napájení anody.
je to řešení použitelné?
Děkuji...

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#17 Příspěvek od Milan »

Jen EBL21 ti gramofon nevybudí - podívej se na datasheet elektronky, kolik je třeba na vybuzení . Vazby ,zvláště kapacitní, vznikají zejména z obvodů s velkým proměnným napětím ,tady je to anoda EBL a to,co je s ní spojeno. V mnoha rádiích Philips je vedení k anodě+související stíněno a propojeno stíněným kablíkem. Jinak asi není problém přepínač v případě,že to bude blbnout, odstínit krytem z tenkého pocínovaného plechu a na vedení k němu použít stíněný kablík.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od jade »

Nemyslím připojení gramo vstupu přímo na koncovou elku, mám na mysli bezprostřední blízkost přepínače u soklu ebl21, kde jsem měl obavy z nežádoucích vazeb.
Snažím se vést dráty od anody k výstupáku co nejdále od vstupních obvodů, kdyby byly i tak problémy, můžu využít Tvé rady a "živý" anodový kabel vyměnit za stíněný (bude poměrně dlouhý).
Jako stíněné jsem provedl všechny signálové spoje mezi stupni, doufám, že to tak bude stačit.
Zatím jsem oživil zdroj anodového napětí a žhavení pro obě EF80.
Tráfko pro žhavení ebl21 a výstupní trafo budu montovat mimo šasi na stěnu skříňky, která zatím čeká na dořešení povrchové úpravy.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od jade »

Pořád nemám úplně jasno ohledně správného ukostření. Snažím se vše ukostřit na body sbíhající se k hlavnímu filtračnímu kondenzátoru, ale nepořádek mi v tom dělá vodivé spojení ladícího kondu s šasi.Vyplývá to z jeho konstrukce, těžko nějak se ho snažit odizolovat.
Zatím to mám tak, že je vše ukostřeno na ten filtrační kond, jen ten ladící je s kostrou spojen jinde.
Ovšem se mi to moc nelíbí, vstupní LC obvod rádia by měl být propojen nejkratší cestou, proto "laškuji" s myšlenkou první stupeň (nebo alespoň cívku, aby nebyla katoda první elky ukostřená přes třecí kontakt otočné hřídelky ladícího kondu) ukostřit na ladící kondenzátor. V každém případě tohle bude během oživování předmětem experimentování.
Co si o tom myslíte?
Děkuji...

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od jade »

Tak jsem audion včera poprvé zapnul... Musím říct, že jsem byl překvapen, jak se to povedlo :) (na to, že jde o první zapnutí), předpětí docela sedí, zesilovač chodí hladce jak po másle, brum se trošku projeví jen při vytočení "volume" naplno při nezapojeném vstupu. Přijímací část mě též překvapila a to tím, jak se ovládání zpětné vazby přesně strefilo do rozsahu ladícího kondenzátoru. Haluz...
Abych jen nechválil, je tu přece jen zádrhel. Při nastavení vazby na největší citlivost se ten obávaný brum přece jen ozval a to docela dost. Při přetáhnutí vazby hned zmlkne, před bodem největší citlivosti je také ticho. Kde to hledat? Na problém s ukostřením se mi to nezdá, spíš bych typoval vf rušení od diod, které jsou ale ošetřeny kondíky 1,5n.
Nevím, nechal bych si poradit od zkušenějších...

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od jade »

Je zvláštní, že problematika elektronkových audionů tu nikoho nezajímá.
Aspoň sem vkládám fotky, jak práce pokračují.
Momentálně ještě čekám na brokát, potom už sestavení nic nebude bránit.
Novalové soklíky z GESu jsou tak těsné, že mi při pokusu o vložení jedna EF80 praskla. Nejdou vsunout jinak, než vikláním za docela silného tlaku, ozývá se přitom docela nepříjemné praskání. :(
Přílohy
P1170414.JPG
P1170412.JPG

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Lukas-Peca »

Hezká práce. Trochu mi tam nesedí ta žárovka, jinak to vypadá opravdu jako rádio z 30. let. Objímky z dnešní výroby jsou dost mizerné, před použitím je potřeba je odpanit nějakou postradatelnou lampou.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od jade »

Já si prostě nemohl pomoct, magická oka se tehdy ještě nedávala, tak jsem dal aspoň žárovečku :) .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“