Dotaz na legálnost vysílaček

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na sdílených kmitočtech to těžko někdo bude hlásit. Na PMR je menší zdvih a menší výkon. Pokud nepřipojíš xterní anténu, těžko Tě bude někdo prohánět.

Mimochodem, pořád je v GL(GP) paragraf, že se tyto kanály nesmí provozovat ke komerčním účelům? Protože někteří si je rovnou přivlastnili.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

scorpions-cz píše:OK díky a najdu někde přehled frekvencí(kanálů), kde to smím používat?
Dík.
Najdi si na webu ČTÚ přehled využití rádiovýho spektra a v něm hledej pásma pro sdílený kmitočty s Generálním povolením. Pásma CB a PMR nejsou jediný možný - A BACHA, TY PÁSMA SE OBČAS MĚNÍ V ZÁVISLOSTI NA VÝSLEDKU MEZINÁRODNÍCH JEDNÁNÍ A KONFERENCÍ !!!!
ZdenekHQ píše:...
Mimochodem, pořád je v GL(GP) paragraf, že se tyto kanály nesmí provozovat ke komerčním účelům? Protože někteří si je rovnou přivlastnili.
Měl by tam bejt - ale doslova NIKDO TO NEKONTROLUJE. Známe to z pásma CB, kde si jeden kanál doslova zablokovali místní taxikáři a kdykoliv na něm chtěl vysílat někdo jinej, okamžitě dostal nepředstavitelnou držkovou, nebo místní Technický služby, který se dokonce bavily tak, že na základně jim do kanálu dispečer pouštěl muziku z walkmana místo autorádia, který jim vedení do popelářskejch aut zakázalo ... To samý se děje i na pásmu PMR, kde si firma naprosto neznalá problematiky ale s potřebou bezdrátový komunikace koupí za desetitisíce od doslova překupníka "kufr vysílaček" s tím, že jim nableje do hlavy kecy o jakýmsi kódování a nemožnosti je odposlechnout, pokud to kódování zapnou - jenže už jim neřekne, že to platí jen pokud bude protějšek mít stanici stejnýho typu - a pak se pracovníci dotyčný firmy straaaaaašně podivujou, když někde v terénu komunikujou a do jejich provozu se jim začnou míchat "civilisti" - hráči paintballu, modeláři nebo sportovci na tréninku v lese ...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 01 pro 2018, 20:01, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#18 Příspěvek od scorpions-cz »

Dík. Ještě mi prosím objasni sdílený kmitočty a PMR. Tak nějak jsem nikdy nepřišel s touto technikou do styku. Prostě potřebujeme 3-4 kousky a domluvit se mezi sebou při našich akcích. Jak jsem psal tak 5-10x ročně, takže si nic přivlastňovat nebudeme.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Stejně je zajímavý, že stejný zařízení se stává legálním v ruce držitele OK, i když může úplně stejně rušit nežádoucím vyzařováním na kdovíjakých kmitočtech.

K pistoli to přirovnat nejde, ta musí být bezpečná vždy. Amatérský vysílač v rukou OK nikoliv. Proto na ně tak vrčím a mám pár důvodů.

Někteří si to berou dost osobně.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Sdílený kmitočty jsou pásma, kde může pracovat jak majitel licence OK nebo profík (spoje, vojsko ...) tak i naprostej amatér bez licence - a na nich jsou vyčleněný určitý pásma pro konkrétní druh provozu. PMR je jeden takovej druh provozu - wikipedia podobně jako CB - wikipedia.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#21 Příspěvek od scorpions-cz »

Dík.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#22 Příspěvek od monterjirka »

Co takhle prolézt web ČTU?
Třeba by se tam scorpion dočetl, že dnes už neplatí generální licence, ale všeobecná oprávnění, třeba tohle by mu mohlo něco osvětlit...
https://www.ctu.cz/1/download/Opatreni% ... 005_28.pdf

P.S. za komančů byla vysílací zařízení z hlediska neoprávněného držení a používání postavena podobně jako zbraně!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#23 Příspěvek od ok1hga »

ZdenekHQ píše:Stejně je zajímavý, že stejný zařízení se stává legálním v ruce držitele OK, i když může úplně stejně rušit nežádoucím vyzařováním na kdovíjakých kmitočtech.
. . . ano,
ale právě na to jsou zkoušky,
že ten dotyčný to zná a ví co a kde může provozovat.
a pokud bude provozovat zařízení tam kde nemá, vystavuje se možnému postihu a třeba i ztrátě licence.
Jak se ta licence získává, nebo jak se provádějí dnes zkoušky je jiná věc a s tím o čem se tu dohadujeme to nesouvisí.
ZdenekHQ píše:K pistoli to přirovnat nejde, ta musí být bezpečná vždy. Amatérský vysílač v rukou OK nikoliv. Proto na ně tak vrčím a mám pár důvodů. Někteří si to berou dost osobně.
i OK amatéři jsou jen lidé . . .
a jen na okraj,
pustil bys na silnici člověka co umí řídit auto, ale nemá řidičák ?
a na druhou stranu, kolik je na silnicích lidí co mají řidičák, ale jezdit pořádně neumějí ???

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ZdenekHQ »

Napsal jsi to přesně. Je to o lidech.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#25 Příspěvek od weed_smoker »

Takže když dvakrát do měsíce pošlu pár longwordů(4B jeden) obousměrně(challenge/response způsob přenosu s porovnáváním přijatý a očekávaný hodnoty) prostě něčim CB/KV/VKV/UHF s PA o síle běžnýho BF199/KSY34/KF630/KT722b udělám 2x do měsíce pár burstíků(každej s časem pod 1s) asi na 3km(v cestě 35kV,železnej most a park),nikdo mi hlavu neutrhne.Ale kdybych tim přenášel zvuk/obraz,tak už jo,bo to zahltim.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když budeš na kanále s povolenou digitální modulací (paket apod.), tak ne.

Na přenos obrázků je SSTV.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#27 Příspěvek od Yarda1 »

Mám zkušenost s dálkovým zamykáním auta. Běžně ho zamknu na vzdálenost deset metrů a víc. Ale vím o místech, kde musím přiblížit klíček těsně k autu. Tipuji, že tam někde je nějaký kutil co si hraje s vysílačkou která ten signál z klíčku přehluší. Mně to nevadí, stěžovat si nebudu. Ale někdo by mohl.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Vůbec tam nemusí bejt nějakej kutil a už vůbec ne s vysílačkou. Vstupní obvod přijímače DO ti vzhledem k jeho vlastnostem zahltí třeba i nepříliš vzdálená kalicí pec s indukčním vohřevem a podobný průmyslový nahřejvadla, nebo parazitní vyzařovací lalok nějaký spojový antény, obojí krmený signálem sice kmitočtově dost vzdáleným, ale jako na potvoru spadajícím pod pojem "harmonický" nebo "subharmonický" kmitočty ... A i když to dál než na vstup neprojde, na prvním tranzistoru to umí učunit takovej bordel, že to auto kolikrát nevotevřeš ani na půl metru a musíš strčit klíček do zámku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše: na prvním tranzistoru to umí učunit takovej bordel, že to auto kolikrát nevotevřeš ani na půl metru a musíš strčit klíček do zámku ...
Tak to se mi ještě u Citróna nikdy nestalo. I když je v klíčence už 10 let stále původní baterka, tak spolehlivě "klopí uši" na 50-70 metrů. Ani netuším, na jakým kmitočtu jede.
Ale vratovej Aprimatik, co jede na 27 MHz v létě zkracuje dosah na polovinu, někdy až na třetinu. Asi se s ním chtěj popovídat jeho výrobci z Itálie. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Jednak to vůbec nemusí bejt baterkou, ale hlavně nasycením používanýho pásma a naprosto jistě a určitě taky selektivitou vstupního obvodu přijímače. Ten by se měl chovat jako filtr a propustit JENOM používaný pásmo kmitočtů - když tam žádnej není nebo je mizernej, tak se potom nemůže uživatel divit, že mu ovládání zaruší každej blbeček s postaveným klopným obvodem nebo nějakej průmyslovej výkonovej oscilátor (právě ty vohřevy na indukčním principu nebo velký výkonový měniče pro řízení motorů umějí udělat divy ...). A obráceně, když výrobce vědomej si stavu v éteru nešetří, dopadne to jako u toho citróna ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“