Operační zesilovač

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#16 Příspěvek od weed_smoker »

Jarda-406 píše:Takže o Vout se dá tedy mluvit jako o analogovém výstupu, do výše napájecího napětí?
Vpodstatě ano,výstup dává napětí od -V po +V,ale ne tak uplně,pokud ten OZ není typ "rail-to-rail".Obvykle se OZ napájí 2x15V a výstup proti středu zdrojů (0V) obvykle dává třeba -10 až 10V.To,jak bude OZ pracovat,se nastavuje externíma součástkama(většinou jen R a C).Těch zapojení s OZ je fakt hodně,od komparátorů přes zesilovače(preampy),odchylkový(chybový) zesilovače,integrátory,boostery,videozesilovače až po třeba oscilátory.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

mirku píše:neustále obdivuji Vaši trpělivost odpovídat na naprosto stupidní dotazy línejch vandráků, kteří si v dnešní době dostupných informací nejsou schopni, nebo spíše neochotni něco najít sami ...
Pravdu máš i nemáš: někdo by si informace i vyhledal, ale neví, jak se na ně zeptat, protože si ani neumí představit, co se v tom obvodu děje.

Někdy v šestaosmdesátém roce či snad o rok později jsem měl v kroužku borce gymnazistu, který už měl postavený šestý osmibitový počítač kolem Zilogu 80 a stavěl první ve standardu MSX, instrukce pro CPU přímo ve strojovém kódu sypal z hlavy, ale nemohl pochopit, proč klidové napětí na výstupu zesilovače (tehdy jsem to demonstroval na tranzistorovém konci z TVP řady Dukla a pak samozřejmě i na MBA810) musí být zhruba polovina napájecího (podle něj to bylo nepřípustné, pokládal to za hazardní stav mezi nulou a jedničkou; později jsem tento jeho pohled použil v jednom z článků tady na Bastlírně). Teprve začal objevovat půvaby analogové techniky, jako že někdy není napětí v hazardním stavu na závadu...

Jarda-406 mi tento případ, který to posléze napoprvé dotáhl na ČVUT na inženýra úspěšného dodnes, připomněl. Odpovědi a doplňující otázky dostal dostatečně jasné (tedy - pro nás, kdo do toho už "nějakou dobu trochu děláme"). A Jarda sám si teď musí to jasno udělat, protože zřejmě navštěvuje školu, kde se to už nevyučuje, a jestli ano, pak blbě.
Zkuste na to, prosím, vzít ohled, než ho zase sprdnete.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“