Mlžení oken, klimatizace

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Nakadah »

Tož já používám "švédskou" utěrku a zamlžená okna vždy před odchodem z auta utřu. Pokud pak bude mráz, je klidně schopná se udělat námraza vevnitř. To pravidelně zažívám přes vánoce, když auto několik dní v kuse stojí.

No a pak na zimu koupím nový silnější hadr na podlahu. Žena mi z toho ušije pytel resp. polštář a do toho nasypu 3l silikagelového písečku pro kočky. Nechám to tak ležet na zadním sedadle a pěkně to chytá vlhkost. Bez toho bych ráno měl asi skla zamlžená, ale s tímhle jsou suchá.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#17 Příspěvek od Rellik »

Já proti mlžení už asi 20 let používám mydélko co bylo k plynovým maskám aby ne nerosily průzorové skla... :) Mám jich ještě několik, takových malých kvádrů. Stačí s tím sklo pošudlit, vyleštit a hotovo.. :) Dá se to i normálně koupit na nějakém "army" webu. Stojí kolem 15,-kč ;)

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#18 Příspěvek od dobrman »

já si nemůžu vynachválit vyhřívaný sklo (Ford), ten příplatek za něj se vyplatil
na orosený i na namrzlý okno je fajn, ale jen tak do -5 až -7°C, pak už to moc nestíhá
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#19 Příspěvek od MiraSt »

PCmaniac99 píše: Vzduch prostupuje výparníkem, voda v něm obsažená kondenzuje a odtéká do zachycovací misky.
Suchý, studený vzduch se přihřívá ve výměníku tepla na zvolenou teplotu.
Jenže to je v létě. Ale mě to zajímá, jak to pracuje v mrazu. V mrazu venku se nemůže na výparníku nic odvlhčovat protože to ihned zmrzne a ucpal by se průchod vzduchu výparníkem. Pořád mám pocit, že to je jenom novinářská kachna, že v zimě funguje klimatizace aby se nemlžily okna.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

V zimě to funguje naprosto stejně. Pokud pro tebe není zima jen při -20° C. V zimě jsou i teploty kolem nuly a hlavně jde spíše o tu vlhkost, co se ti dostane do auta a udržuje se tam. V létě se může při dešti stát to samé, ale vyvětráš to daleko rychleji a hlavně nehrozí zamrznutí oken zevnitř. :wink:
Vlhkoměr tam samozřejmě nikdo nepoužívá, ráno je ještě něco pod nulou a ty musíš rychle jet, abys to stihl a ona ta okna jsou zamrzlá zevnitř. To je fakt lepší trochu myslet a v klidu to večer vyvětrat a utřít okna. Ráno je to pak v pohodlí.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#21 Příspěvek od sr71 »

vrky píše:...dávám proud na okno a vnitøní cirkulaci.
Je zajímavé že v mém autì (Opel Astra H) nelze zapnout vnitøní cirkulaci pokud je voliè smìru vzduchu v poloze "jen na okno". I pokud mám zaplou vnitøní cirkulaci a otoèim voliè smìru vzduch do polohy na okno, tak se vnitøní cirulace automaticky vypne. Nechápu dùvod proè je to takto udìlané.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Znutra mi zamrzlo okno len raz - minuly rok, ked som vytahal z kontajnera plny kufor zasnezenych mokrych kramov a dalsie som dal este dopredu. Po par dnoch to klima vysusila.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#23 Příspěvek od JoDiK »

sr71 píše:Nechápu důvod proč je to takto udělané.
Já byl taky zmaten, proč mi to nejde zapnout - no a pak jsem se podíval do manuálu. Je to tak schválně, aby nedocházelo k rosení oken.
Naposledy upravil(a) JoDiK dne 13 led 2019, 15:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od DjRix »

sr71 píše: v mém autě (Opel Astra H) nelze zapnout vnitřní cirkulaci pokud je volič směru vzduchu v poloze "jen na okno"
Je to tak i v Passatovi a všech autech co mají koncernový Climatronic.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#25 Příspěvek od TAKJAN »

To musím zkusit, nevím, i když je to asi kontraproduktivní, leda s tou klimoškou, která mi jde zapnout kdykoliv.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#26 Příspěvek od MiraSt »

Tak se zeptám jinak. V mrazu.... venku.... třeba -10°C... zapnete klimatizaci... Točí se kompresor?

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#27 Příspěvek od doktor365 »

Mně ano,Renault Trafic. Používám denně a funguje to na odmlžení.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#28 Příspěvek od Rellik »

MiraSt píše: -10°C... zapnete klimatizaci... Točí se kompresor?
U nových aut jede kompresor pořád. Tam se nezapíná a nevypíná přes "spojku". Záleží jak je to pak řešeno dál. Ale třeba takový Climatronic u škodovek, WV, SEAT... Má funkci odmlžení předního skla. Je to i v návodu k vozu... Tam by to mělo "zapnout" klimu, která to vysuší... Respektive na to fouká vysušený vzduch, který to prostě odfouká, protože tu vlhkost nabere na sebe...

Strana 82-83

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#29 Příspěvek od tomasjedno »

Rellik píše:U nových aut jede kompresor pořád.
To jako myslíš vážně?

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#30 Příspěvek od doktor365 »

Nemá spojku,řemenice se točí stále a tlak je regulován uvnitř naklápěním desky.

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“