Kam zmizel olovnatý cín?

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od forbidden »

Dokud je budou vyrábět Kovohutě, tak jsem v klidu. Jsem zvyklej na Sn60Pb38Cu2 s MTL468, ale mají to i s RW70 myslím. To jsem taky zkoušel, trochu jinak smrdí, ale je použitelný.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od termit256 »

bu2520 píše:měď ti tam neschází? Já používám z kovohutí Příbram AME je má , ale bez mědi bych do pájky nešel to bych nestačil kupovat hroty.
Ta med je tam jen kvuli hrotum nebo ma jeste jiny vyznam? Ja s ubyvanim hrotu problem nemam, driv tam odejte topne teleso, nez ze by byl nejaky problem se samotnym hrotem.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#18 Příspěvek od renda15 »

Z TME jsem ještě 3.1. objednával, teď to píše, že položka neexistuje. To jsou věci, ať žijí ekologové a EU.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#19 Příspěvek od Osmdesat »

http://www.kovopb.cz/userdata/articles/ ... opb-cz.pdf
Nařízením Komise (EU) 2017/1510 ze dne 30. srpna 2017, kterým se mění dodatky k příloze
XVII Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006,
vstupuje od 1. března 2018 v platnost zákaz prodeje olova a jeho slitin široké veřejnosti.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od forbidden »

Takže časem se olovnatej cín bude shánět u různých překupníků, na burzách a od známých, co to na živnost koupit můžou. Skvěle EU, toto nařízení zachrání planetu. :evil:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Ludom fakt j**e. To budeme akoze zhanat teraz niekde pod pultom alebo pasovat z Ciny ci Ukrajiny?

Uz len zakazat olovene akumulatory a bude tu uplny raj :roll:

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#22 Příspěvek od Hydrawerk »

Uh, v kdejaké drogerii se dá koupit mnoho různejch hnusnejch chemikálií i bez nějakýho živnostenskýho listu, nebo co. https://www.zivefirmy.cz/dokoupil_f418589

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#23 Příspěvek od Achab »

To omezení má jistě výjimky. V některých případech nejde olovo zcela nahradit, nebo to není ekonomické.
Například klempířské pájení, některé druhy střeliva apod.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#24 Příspěvek od elektrosvit »

Pájku z Kovohutí jsem kupoval před Vánocemi. Pájelo se mi s ní o poznání hůře než s toutéž z již vypotřebované cívky. Buď jsem začal neumět pájet, nebo změnili složení. :nevim:

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#25 Příspěvek od Hydrawerk »

Uh, právě jsem telefonoval do GME a řekli mi, že olovnatej cín už prodávají jenom lidem, co mají IČO.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#26 Příspěvek od Osmdesat »

Pokud jde o IČO, s tím není problém, to má kdekdo. V nejhorším se dá přidat do ŽL i obor elektrovýroba. Horší by bylo, kdyby začali chtít tu koncesi pro zacházení s nebezepčnými látkami nebo něco takového. Ale začíná to tady být jako v psychiatrické léčebně - za chvíli nám sebeou i kuchyňské nože.

Uživatelský avatar
msar
Příspěvky: 253
Registrován: 22 dub 2006, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#27 Příspěvek od msar »

Zajímavé mi přijde, že v práci (strojní osazovaní SMD na DPS) olovnatou technologii chtějí jen čeští zákazníci, všichni ze západní a severní Evropy jsou spokojeni z bezolovem.

Jinak já si doma pájím pouze olovnatou pájkou a jsem odpůrce všech hloupých bruselských nařízení a zákazů...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#28 Příspěvek od Yarda1 »

Zajímavé je, že soudruzi z C. & K. Slavné Evropské Ůnyje nám zakazují skoro i sodovku, aby nám bublinky z ní nepoškodily zdraví, ale když třeba chytne autobus, tak z něj obvykle zůstane jen kostra a to zřejmě nikomu nevadí.
https://1url.cz/NMqXs
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#29 Příspěvek od Milan_F »

Toto mi odpověděli z TME.
Dobrý den,
většina pájecích drátů je stažena z prodeje.
Jde pouze o dočasné řešení, způsobené novou směrnicí EU.
Všechny tyto produkty musí mít novou etiketu, takže čekáme až nám výrobci pošlou nové etikety
Hmm... průměr 1,2 mm - to je tak na dráty s tim cínovat.
petus píše:Tady jich je..
Já tam ten Kristal furt nějak nevidim...
Naposledy upravil(a) Milan_F dne 15 led 2019, 21:29, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#30 Příspěvek od decmen »

Schválně jsem se šel podívat do vitríny prodejnu - dovávka z min.týdne ,KovohuTě Příbram, MTL401, Sn60Pb40E, z druhé strany vykřičník a ozářenej človíček a červeně: pouze pro profesionální uživatele !

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“