Magnetofon, nahrávání funguje z části.

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Co znamená "na jednom místě"?
Na jednom místě obvodu po celé výšce, nebo jen části? Po celém obvodu jebo jenom části? Kombinace obojího, nebo jen zčásti?

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#17 Příspěvek od NikolausNik »

Uprostřed po celém obvodu. Dneska jsem si koupil B100 a B700, 100 asi vypreparuju na díly, třeba z toho něco bude.

Oprava. Je to B101 s černýma indikátorama.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#18 Příspěvek od ok1hga »

NikolausNik píše:zkoumal jsem dál a zjistil jsem že přítlačná kladka je vážně v jednom místě protlačená, proto mám před zapnutím pocit že je vše v rovině a po zapnutí mi vyžene pásek po tónové hřídeli pár mm výše.
není vše v rovině !
špatná kolmost tónového hřídele, nebo rovnoběžnost kladky
a máš špatný tah navíjecí cívky . . .

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#19 Příspěvek od elektrosvit »

S tíhovou spojkou by problém být neměl. Nadměrný tah moc nehrozí, snad jen kdyby někdo hodně zdrsnil hnaný díl spojky, po kterém běží filc. Při poklesu tahu třeba v důsledku zamaštění styčných ploch nebo vytahaného řemínku by pásek nikam cestovat neměl, není-li narušena kolmost některého dílu. Takže bych se zaměřil na tónový hřídel a na kladku, která se dá případně koupit.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Především musíš mít nastavená čela hlav přesně ve svislé rovině.
A všechno, co dál píšu, byžaduje samozřejmě hlavu, která nemá ještě vybroušenou drážku od pásku, to by nastavení dost zkomplikovalo.
Předpokládáme-li že tónový hřídel je kolmo k můstku s hlavami i k ose pásku, pak při pohledu jakoby "podél pásku" musí být rovina hřídele i čela hlavy v zákrytu. To platí samozřejmě i pro mazací hlavu a prolamovací kolík, který ve funkci PLAY prolomí pásek, aby lépe opásal obě hlavy. Pásek pak při stisknutém tlačítku PAUSE a ručním pohybu cívkami tak, aby se pohyboval dráhou při různě velkém tahu,nesmí utíkat nahoru ani dolů. Pak při dosednutí nepoškozené přítlačné kladky také neuteče. Kladka je totiž zavěšená tak volně, že se podle tónového hřídele srovná.
Ale zkontroluj, jestli těsně před dosednutím přítlačné kladky, ať už ji spouštíš pákou PLAY, nebo uvolněním tlačítka PAUSE, je mezi povrchem kladky a tónového hřídele rovnoměrná mezera. Kladka prostě musí v celé výšce dosednout najednou. Jestli je páka kladky rovnoběžně s můstkem hlav, neměl by s tím být problém. Podmínkou je ale dodržet to pořadí - napřed nesmí pásek utíkat nahoru či dolů po čelech hlav při ručním protahování, pak nesmí utíkat při tažení tónovým hřídelem a přítlačnou kladkou, a to ani v případě, že odvíjecí cívku přibrzdíš rukou, nebo naopak jí pomůžeš odvíjet (ale právě jen tak, aby pásek zůstal v kontaktu s vodicím sloupkem).

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#21 Příspěvek od NikolausNik »

Tak menší info pro ty kteří to tady se mnou ještě vydrželi :D Vypreparoval jsem tu "novou" B101 a přehodil z ní přítlačnou kladku a pásek běhá rovně bez odchylek, chce to ještě poladit a taky chci přehodit ty klasické indikátory za ty černé, ale jinak paráda.

Jinak B700 jsem dal do plně provozního stavu za pár hodin. Dobrá koupě a zásobárna dílů za 300 korun :D

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“